1 Günde 5 Kitap Okumak Mümkün Mü?

KitUP uygulaması

Şimdi başlığa bakıp bir elinize 632 sayfalık “Oblomov”u diğer elinize 864 sayfalık “Değersiz Bir Hayat”ı almayın. Bunları okumak için saatler, günler gerek. Hissetmek, sindirmek özellikle Değersiz Bir Hayat’ın üstesinden gelebilmek için belki günler haftalar…

Şimdi çaktırmadan size bir klasik bir çağdaş roman da önerdiğime göre konunun çıkış noktasına gelebiliriz.

Okumayı seven insanların belli başlı meseleleri var. Ne okunacağına karar verilmesi, aylık veya haftalık hedefler konulması, kitapçıdan alınan tonla kitabın raflarda birikmesi, bir yandan çevrimiçi indirimlerin cazipliği ama sonra her şeye birden yetişememe…

İşte burada devreye KitUP uygulaması giriyor.

KitUP Uygulaması: Artıları ve Eksileri

KitUP uygulamasının tanıtımı şu şekilde; ‘Kendine yatırım yapan başarılı insanların arasına katıl. Dünyanın en iyi kitaplarındaki fikirleri 15 dakikada oku ya da dinle!’

KitUP uygulaması aslında kitapların 9-10 sayfalık özetleri. Yani kitapların en önemli görülen kısımları, altını çizme isteği uyandıran yerleri mini bir kitapçığa dönüşmüş gibi diyebiliriz. Bu da tabii ki normalde saatlerce veya günlere bölerek okumanızı gerektiren kitapları 10-15 dakika içinde okuyup bitirmenizi sağlıyor. Yani yoldayken, yemek yaparken ya da hayat yoğunluğunda kısa bir molada çok şey almanızı sağlıyor.

Özellikle kişisel gelişim, psikoloji, ebeveyn ve sağlık kitapları için fazlasıyla güzel ve popüler seçenek var. Mesela hep okumak istediğim ama ertelediğim ya da tamamını çok da okumaya gerek görmediğim ‘Ikigai’ ilk okuduğum kitaptı. Bu uygulamanın bence en iyi yönü de okumak istediğiniz tarzı veya kitabı belirleyebilirsiniz. Yani mesela ‘özet’ halinden yani KitUP versiyonundan memnun kaldınız ve devamını merak ediyorsunuz o zaman o kitabın orijinalini alırsınız. Mesela ‘Akış: Mutluluk Zamanı’ kitabı benim için öyleydi. Okuduğum kısacık halini çok beğendim ama yetmedi. Sanki o kitaptan almam gereken başka şeyler de var gibiydi. O yüzden kitabın siparişini verdim.

Bir aylık Premium üyelik için ödeme yaptım ve uygulama o paranın hakkını verdi diyebilirim. Daha doğrusu asıl ben hakkını verebilmek için günde beş kitap bile okudum/dinledim. Yani evet 1 günde 5 kitap okumak bu şekilde gayet mümkün. Ama yine de kitapları sindirmeniz için bence bir güne bir kitap gayet yeterli ve doyurucu.

Fiyatlara bakacak olursak; sadece KitUP web sitesinden okumak istediklerinize erişim için aylık 19,90 TL, eğer uygulamayı indirirseniz aylık 39,90 TL ödeyip Premium kullanıcı olarak tüm içeriğe ulaşabiliyorsunuz.

Ben en çok yemek yaparken veya araba kullanırken uygulamadan bir KitUP dinliyorum. Eğer konsantrasyon probleminiz yoksa; Storytel uygulaması da harika. Oradan kitapların mükemmel seslendirilmiş hallerine ve eksiksiz tüm sayfalarına ulaşabilirsiniz. Bundan da bahsetmiş olayım.

Şimdi son olarak benim henüz birkaç haftalık KitUP deneyimimden ama okuduğum onlarca kitaptan sonra düşündüklerimden yola çıkarak hissettiğim artılar ve eksiler.

Artıları:

  • Kitapları indirerek çevrimdışı da okuyabilmek
  • Her kitabın seslendirmesi olmasa da çoğunda hem dinleme hem okuma seçeneğinin mevcut olması
  • Çok kısa sürede birçok kitabın okunabilmesi
  • Bir kitap sana göre mi yoksa sana hitap etmiyor mu diye karar verebilmek

Eksileri:

  • Kitapların en önemli yerlerinin birleştirildiği söyleniyor. Peki bu en önemli yerler kime göre önemli? O konuda insanda biraz şüphe oluyor dolayısıyla bazı kitapların derinine inmeyi isteyebilirsiniz.
  • Uygulamayı kapatıp açtığınızda kaldığınız yerden devam etmemesi
  • Bazen yüklemelerin –internet hızınız iyi de olsa- gecikmesi

Genel olarak pek fazla da şikayetimin olmadığını söyleyebilirim. Bence kitap dinlemeyi seviyor ve daha fazla kitap okumak istiyorsanız bir göz atın derim.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

1 Günde Bitecek 10 Kısa Kitap Önerisi

5 Akıcı Kitap Önerisi: Kapağına Aldanmayın Mutlaka Okuyun

Yaz Boyu Okuyabileceğiniz 10 Kitap Önerisi

Kapak fotoğrafı: Ed Robertson on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.