2021’de Seyahat: Beklentiler ve Trendler

Bahsetmekden dahi yorulur hale gelsekte Koronavirüs salgınının etkisiyle hayatımızın ve dünyamızın gidişatında değişmeden kalan çok az şey var. İşte seyahat, bu değişimi kökten yaşayan sektörlerden biri. Kuşkusuz seyahat severlerin arayacağı kriterler; daha yüksek düzeyde seyahat güvenliği ve daha sürdürülebilir, yenileyici seyahat teklifleri ve sakin destinasyonlar ile keşfedilecek yeni yerler arzusunda olacaktır. İşte 2021’de seyahat: beklentiler ve trendler ile eğilimlerin hangi yönde olacağına dair tahminler.

Daha Fazla Yolculuk ve Seyahat Etme Dürtüsü

Kısıtlamalar ve devam eden belirsizlik dalgalarının ortasında, doğuştan gelen seyahat etme arzumuz azalmadı. Seyahat severler, pandemi öncesi yılda (Mart 2019 – Mart 2020) yaptıkları gibi, seyahat kısıtlamaları kaldırıldıktan sonraki 12 ay içinde hem yurt içinde hem de yurt dışında benzer sayıda geziye çıkmayı planlıyor. Hatta öyle ki bir mucize olsa ve her şey normale dönse patlamayı bekleyen bir “seyahat tutkusu bombası” büyümesini sürdürüyor.

Evde geçirdiğimiz bunca zamandan sonra seyahat etme arzumuz katlanarak devam ederken kaybettiğimiz zamanı telafi etmenin de hayallerini kuruyoruz. Salgın döneminde evlenen, özel kutlamalarını kaçıranlar ve pandemiden dolayı seyahatlerini iptal etmek zorunda kalanlar bu tutkuya daha da sıkı sarılmış gibi duruyor. 

Umuyoruz turizm sektörü, geçen yıl gezileri kaçıran gezginlerin yüreğine su serpmek için tasarlanmış yeni seyahat planları ve önerilerle 2021’de yaratıcılıklarını konuştursun!

Rejeneratif Seyahat

Pek çok gezgin gelecekte daha sürdürülebilir bir şekilde seyahat etmek isterken, Koronavirüs insanların çevre ve yerel topluluklar üzerindeki etkileri konusundaki farkındalığını artırdığı için 2021 ve sonrasında daha çevre bilincine sahip bir zihniyet görmeyi umuyoruz. Dolayısıyla gezginlerin, yoğun sezonda seyahat etmekten kaçınmak ve kalabalık turistik yerlerden uzak durmak için alternatif destinasyonları ziyaret edeceklerdir. Bu, destinasyonların potansiyel ziyaretçilere hitap etmek için yeni ve akıllı kalabalık yönetimi önlemleri bulması gerektiğini gösterir.

Gezginler, sektörün daha çekici sezon dışı seyahat paketleri sunarak ve aşırı kalabalığı önlemek için alternatif yerler önererek bu sürdürülebilir zihniyete uzun vadeli uyum sağlaması gerektiğine inanıyor.

Uzaktan Çalışma

Uzaktan çalışma, pandemi ile birlikte geri dönülemez bir şekilde ana akım haline geldi ve insanların iş ve zevki daha etkili bir şekilde bir araya getiren seyahatler yapmayı düşünmesine neden oldu. Bu durum insanların evden yada tatil esnasında da çalışmalarına devam etmesini gerektirecek gibi görünüyor. dizüstü bilgisayarlar seyahat çantalarında her zaman yer alacak ve tatilde çalışmaya elverişli alanlar tercih edilmesini gerektirecek. Bu durumda turizm sektörü, digital dünyaya daha önem vererek Wi-Fi hızını ve kalitesini sergilemeye gidecek. Aynı zamanda iş için seyahat edenler için mahremiyet, temizlik ve uzun süreli konaklamalara uygun alternatif konaklama biçimlerini seçenekler arasına ekleyecek. 

‘Basit ve Sade’ Tatil Anlayışı

2021 ve sonrasında pandeminin sonuçlarıyla yaşamayı öğrendikçe, gezginler dünyayı deneyimlemenin yeni ve sade bir yolunu bulma eğilimde olacak.  Küresel olarak, pandeminin başlangıcından bu yana yürüyüş, temiz hava, doğa ve rahatlama gibi zevkle ilgili basit aktivitelerin kullanımı arttı; ayrıca araştırmalar, gezginlerin, dışarıdayken aileyle vakit geçirmek gibi daha basit deneyimleri tercih edeceklerini de göstermektedir. Pek çok insan, kendilerini açık havaya daha fazla kaptırmak için daha kırsal, alışılmışın dışında deneyimler arayacak.

Mahremiyet, yeterli alan, temizlik ve hijyen üzerindeki kişisel kontrole dayalı vurgu göz önüne alındığında, gezginlerin bir otelden ziyade bir tatil evinde veya apartman dairesinde kalmak gibi ‘eve daha yakın‘ bir konaklama aradığını görmek şaşırtıcı değil. Dinlendirici ve sağlıklı yaşamla ilgili geziler de yeni normalde seyahat gündeminin en üst sıralarında yer alacak gibi görünüyor.

Yurtiçi Seyahat

Pandemi dünyasında, yerel seyahat daha kolay, daha güvenli ve genellikle daha sürdürülebilir olduğu için ön plana çıktı. Pek çok insan orta vadede (7-12 ay) şehir içinde seyahat etmeyi planlıyor ve birçok gezgin de daha önce aşina oldukları bir yere seyahat etmeyi planlıyor.

Turizm sektörü, seyahat severleri tarihi ve kültürel turlara yönlendirerek öğrenirken eğlendirmeye yönelik çalışmalar sürdürebilir. Bunlar aynı zamanda yerel işletmeleri ve toplulukların gelişmesini sağlayarak, tarihi yerel güzelliklerin varlığından kaynaklanan gurur duygusunu uyandıracak.

Minik Kaçamaklar

Seyahat planlarımızda, yaratıcı olma ve seyahat hayallerimizi birbirimizle paylaşma ve geliştirme bu yılda son hız devam edecek. Kapalı kaldığımız haftalar boyunca artan rahatlama ve kafa dağıtma ihtiyacı, çoğu seyahat sever için internette daha fazla yeni seyahat destinasyonu aramak ve tatil için yeni ilhamlar bulmaya çalışmakla geçti, geçiyor. Ülkemizde özellikle İstanbul’a yakın doğa temalı yeni birçok yerin (balon, kapsul ve agro turizme yönelik işletmeler) açılması (özellikle Sapanca civarı) artan talebin somut delili niteliğinde. Bu ve benzeri alanlar 1-2 günlük kaçamaklar için çok elverişli.

Tüm bunlara istinaden imkanı olanların yazlık ve köylerine olan seyahatleri de artmaya devam ediyor. Hatta bir işletmeden daha çok akraba yazlıkları ve köylerine seyahat etmek ilk seçenekler arasında geliyor.

Seyahat Güvenliği

Burada bahsettiğimiz güvenlik elbette sağlık ve sosyal mesafe koşulları. Birçok turistik işletme bu yıl geçen yıldan daha fazla ortak alan kullanımlarını bireyselleştirmeye gitmek zorunda kalacak. Örneğin odadan kendi şezlong ve yüzme alanınıza geçebileceğiniz bir plaj düşünün. Bu elbette işletmeler için maliyetlerin artmasına neden olacak ama çoğu kişi için güvenlik daha öncelikli olacak.

Çoğumuz Koronavirüse yakalanma korkusu nedeniyle toplu taşımadan uzak durmayı tercih ediyoruz. Bu, daha fazla insanın kendi arabasını kiralamayı veya sürmeyi seçmesiyle sonuçlanıyor. İnsanların tatil yerlerine ve çevresinde nasıl seyahat edeceklerini belirleyen pandemi daha çok uzun bir süre bu değişikliğini koruyacak.

Planlanan Seyahatler İçin Daha Fazla Esneklik

Kısıtlamaların artıp azaldığı ve kontrolün uzun vadeli sağlanamamasına paralel olarak beklentilerimiz; gerek uçak yolculukları ve gerek otel rezervasyonları için iptal/değişim süreçlerinin uzatılması yada değiştirilmesi imkanına sahip olmalı. Aslına bakarsanız bu vb. etmenler seyahat acentelerinden beklentilerin artmasına neden oluyor. Bu durumda hükümetin destek politikaları da sürdürülebilirlik için daha gerekli bir hal alıyor. Gezginler haklı olarak daha şeffaf politikalar, daha ucuz seçenekler ve daha geniş deneyimleme haklarını gözlemliyor olacaklar.

Teknoloji ve Seyahat

2021’de seyahat: beklenti ve trendler , Teknolojik yenilikler, gezginlerin güvenini tazelemek için önemli bir rol oynayacak. Gerek teknolojik aletlerle yapılan sağlık kontrolleri, gerek hasta insanların kontrolünü sağlamak için teknoloji büyük bir nimet. Bunun yanında bir restorana giderken kuyruk beklemek yerine son dakika rezervasyonlara dayalı bir sistem, kalabalığın önüne geçebilir. Hatta pek çok kişi teknolojinin gelecekte seyahat deneyimlerini daha da kişiselleştirme potansiyeli konusunda da heyecanlı.

Bundan sonra göreceğimiz yenilikler arasında, seyahat davranışını ve planlamasını etkileyen gelişmiş çevrimiçi deneyimlerle daha da fazla seçenek oluşacak. Gezginlerin üçte birinden fazlası, sanal gerçekliği (VR) kullanarak önceden keşfedebilecekleri bilmedikleri bir yere gitme konusunda kendilerini daha rahat hissedecekler.

Photo by Ishan @seefromthesky on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.