Anneler Günü İçin 3 Farklı Kategoride 14 Hediye Önerisi

Anneler Günü İçin 3 Farklı Kategoride 14 Hediye Önerisi

Anneler Günü yaklaşıyor. Annelere bir gün değil her gün feda tabii ama özel olarak kutlanan bir gün olması ve bunun tüm dünyada aynı zamanda yapılıyor olması pozitif bir şey. Karantina günlerinde bazen birbirimizi yorduğumuz ve tahammül sınırlarımızın azaldığı anlar oluyor. Her şeyden önce dışarı çıkamıyoruz. Hediye almak için illa dışarıya çıkmaya gerek yok, online alışverişler mümkün tabii ancak annemize vereceğimiz hediyeyi “almak” üzerine değil “yapmak” üzerine düşünmek bu süreçte en mantıklısı gibi. Hem kargo çalışanlarını gözetmiş oluruz hem de hediyemizin manevi değeri artar. Ben de buradan yola çıkarak anneler günü için 3 farklı kategoride 14 hediye önerisi ile fikir vermek istiyorum sizlere.

Kişisel Gelişim ve Ruha İyi Gelecek Hediyeler

İçinde bulunduğumuz şartlar hayatımıza birçok yeni düzen getirdi. Onlardan belki de en belirgin olanı günlük yaşamda yaptığımız birçok şeyi çevrim içi olarak yapıyor olmak. Bunu da göz önünde bulundurarak yapacağım öneriler şöyle;

1. Online Eğitim Bileti

Bilet deyince hiç de aklınıza yüksek fiyatlar ya da ulaşılması zor şeyler gelmesin bilakis içinde bulunduğumuz süreçte çok sayıda ücretsiz eğitim ve seminer mevcut. Size düşen annenizin ilgi alanında olan içeriği tespit edip ulaşmak. Google dışında sosyal medya hesaplarını da taramanızı öneririm keza birçok canlı yayın olarak gerçekleşen eğitim mevcut.

2. Online Diyetisyen Hizmeti

Yaklaşık iki aydır evdeyiz ve birçoğumuz mutfakta sınırları zorladı… Haliyle kilo almak hiç zor olmadı. Ancak sağlık için kilomuzu sınırlarda tutmak ve dengeli beslenmek çok önemli üstelik online diyet programları oldukça verimli olabiliyor. Ama annenize asıl destek diyeti birlikte yapmanız olacaktır tabii şartlar elverişli ise.

3. Kitap veya Dergi Aboneliği

Ben kendimden ve çevremden yola çıkarak düşünüyorum; biri bana Varlık dergisi aboneliği hediye etse mutluluktan çatlardım herhalde. Ya da okuduğumda iyi ki dedirtecek bir kitap! Sadece anneler için değil herkes için klasik ama en güzellerinden olan bir hediye bence. Annenizin ilgi alanına göre güzellik, ev, bitki, edebiyat, mizah vs. bir dergi aboneliğiyle ilgili ciddi düşünebilirsiniz.

4. Mektup Yazmak

İçinizde olan sevgisini, aklınızdan çıkaramadığınız bir anınızı, olgunlaştıkça anladığınız annenizi kendi cümlelerimizle anlatıp paylaşmak hatta bunları okurken annemizi izlemek ona olduğu kadar size de bir hediye olmuş olacak. Bazen konuşmak çok zor olabilir ama yazmaktan çekinmeyin mutlaka deneyin.

5. Minik Notlar

Benim çokça sevdiğim sadece annem için değil tüm sevdiklerim için yaptığım bir şirinlik bu minik notlar. İletişim şeklinize bağlı olarak küçük not kağıtlarına sevgi sözcükleri, komiklikler ya da anılarınızı yazın ve sonra onları gizleyin; tost makinesinin içine, çorap çekmecesine, aynaya, bavulun içine ya da direkt ertesi sabah kullanacağı yumurtanın üzerine! Aniden karşısına çıkıp bu nedir diye baktığında yüzünde oluşacağı gülümsemeyi hayal edin. Evet çok romantik ama romantiklik en çok annelere yakışıyor bence.

Fiziksel Destek Sağlayacak Hediyeler

Kimse aksini iddia edemez ki bir ailede genellikle fiziksel olarak en çok yorulan annedir. Ev işleri, yemek yapmak ve çocukların sorumlulukları derken kendine ayıracak zamanı kalmaz annenin. Yani aslında iş yükünü hafifletip biraz rahatlamalarını sağlamak yerinde bir karar olur. Sadece bir gün de olacak iş değil tabii ama bugün miladınız olabilir.

1. Yemek Hazırlamak

Bugün annenizden erken kalkıp kahvaltı hazırlamaya annenizi biraz şımartmaya ne dersiniz? Hani onun her gün birçok kez yaptığı şeyi. Ya da sahura kadar uyumayıp sahur yemeğini hazırlayabilirsiniz bence bunu tüm öğünler için yapın. Emin olun birçok maddi hediyeden daha anlamlı bir hediye olur. Bir annenin ince ruhlu bir evlada sahip olduğunu görmesi en mutluluk verici şeylerden biridir bence.

2. Özel Alan

Özellikle son dönemde sadece annelerin değil bir çoğumuz özel alan ihtiyacı doğdu. Sevdiklerimizle yan yana olmanın şükrü bir yana insan doğası gereği yalnız kalmaya ve kendini dinlemeye ihtiyaç duyar. Evde oluşturacağınız keyifli bir köşe, kahve-kitap keyfi yapabileceği yada hobileriyle ilgilenebileceği yer olması bu alanı evin uygun yerine birkaç düzenleme yaparak hazırlamanız gerçekten keyifli olur. Örneğin balkonda yere serilmiş rahat battaniyeler minik bir sehpa, abur cuburlar, rahat minderlerle yapacağınız bir alan annenizin kendisine vakit ayırmasını teşvik edici bir harekettir.

3. Cilt Bakımı ve Masaj

Malumunuz şu dönemde kuaförlere gidemiyoruz, günlük hayatın akışında kendine zaman ayıramayan anneler için günlük bakımlar haftada bir olsa şükredilecek hale geldi. Birileri bu işlere bir el atsa mükemmel olurdu hani. Bu konudan anlamayanlar için ise önerim annenize şöyle lavanta ya da sarı kantaron yağıyla yapacağınız bir masaj.

4. Temizlik yapmak

Sosyal izolasyondayız temizlik hizmeti alamıyoruz malum. Ve tüm gün ev ahalisinin sürekli evde olmasıyla temizlik ihtiyacının sıklığı artıyor. Temizlik yapmak herkesin günlük rutini sayılır elbette ama benim bahsettiğim şu Bayram Temizliği dediğimiz büyük temizlik. Hani böyle cam çerçeve dip köşe olanından. Bu temizliği yapın annenize armağan edin. Buna dibi düşmeyecek anneyi henüz tanımıyorum!

DIY: Kendin Yap Fikirleri

1. Keyif ve Mutluluk Kutusu

Son dönemde çok popüler olan gerçekten de mutluluk veren içinde birkaç parça nesneden oluşan kutuları kendiniz yapın. Tabii ki hazır da alabilirsiniz ama içeriğini kendinizin özelleştirdiği bir kutu çok daha güzel ve anlamlı olur. Bitki çayı seven anneye kahve vermek zorunda kalmazsınız böylece.

2. Çiçek Saksılarını Süslemek

Çiçeklerini seven anneler için özellikle salon bitkilerinin saksılarına el atarak modern bir hale sokabilirsiniz. Plastik saksının üstüne silikonla kalın hasır yada yassı hasır ipleri dolayarak yepyeni bir saksı elde edebilirsiniz. Kraft kağıt ile kese kağıdı yaparak saksıya farklı bir hava verebilir; renkli taşlar ile yapıştırarak görünümlerini değiştirebilirsiniz.

3. Mum aranjmanı yapmak veya mum süslemek

Evde kaldığımız günlerde evimizin havasını iyileştirecek ve bize pozitif katkısı olacak şeylere odaklanmak gerek. Bu konuda mumların telkin edici etkisi yadsınamaz. Görünümlerine yapacağımız birkaç dokunuşla özelleştirmek hem keyifli hem gönül alıcı olur. Örneğin var olan mumunuzun etrafına kahve çekirdekleri yapıştırmak çok mantıklı bir fikir olabilir kahve kokusu yayılırken mum ışığında keyif yaparsınız. Ya da bir kavanoza kullanılmayan cd parçalarını yapıştırmak harika bir mumluk çıkarır ortaya. Zevkinize göre dal tarçın hasır ipler, gazete parçaları, kurdeleler vs. ile yapacağınız süslemeler değerlendirilebilir.

4. Hobi Kutusu

Mutluluk kutusunun bir diğer versiyonu. Burada önemli olan şu ki annenizin ilgisinin olduğunu düşündüğünüz bir aktiviteyi seçip ihtiyaç olabilecek tüm malzemeleri bu kutuya koymak. Hali hazırda ilgisi olan bir alan varsa işiniz çok kolay. Ama yoksa da aracı olarak annenizin yeni bir hobi edinmesini sağlayabilirsiniz. Ahşap boyama, ebru sanatı, kanaviçe, resim (yağlıboya, karakalem vs.), takı yapımı malzemeleri, manikür seti, örgü seti, satranç oyunu, dikiş malzemeleri vs. gibi örnekler çoğaltılabilir.

5. Video Hazırlamak

Artık hepimiz internetten az çok anlıyoruz. Akıllı telefonlarımızın da hafızası sayesinde anılarımız elimizin altında. Bu anıları bir video haline getirip annenizle paylaşmak klişe gibi gelebilir ama özellikle annesinden uzakta olanlar için oldukça kıymetli. Hele hele anneler için paha biçilemez seviyelerde o kıymet. işe gidince açıp açıp oğlumun videolarını bir tek ben izlemiyorum değil mi?

Büyük ya da küçük bir hediye, bir söz veya yeni bir deneyim… Annelerimizin zaten bizden beklediği ona hatrını sormamız değil mi? Siz de Anneler Günü İçin 3 Farklı Kategoride 14 Hediye Önerisi yazımızdan istediğinizi veya hepsini seçin. Annenizin varlığını kutlamayı bir güne sığdırmaya çalışmayın, o meşhur sözü hatırlayıp her fırsatta “ona küçük sürprizler yapın”.


Photo by Debby Hudson on Unsplash
Photo by Libby Penner on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.