Annelerin İzlemesi Gereken 5 Dizi

Televizyondaki “anne” rollerine az çok aşinayız. Anne çocuğu için çabalar, kocasını mutlu eder, mümkünse karanlık işlere bulaşmaz, evi en iyi o temizler, her şeyin yerini o bilir, yemeği acayip lezzetlidir… Ama modern dönem anneleri sonunda senaryoları değiştirdi. Çalışan, üreten, sosyal hayatı olan anneler gösterilmeye başlandı. Kadının sıradan rollerden sıyrılması da çoğunlukla kadın yapımcılar tarafından sağlandı. Annelere, kendilerinin yalnız olmadıklarını hissettiren, ister Avustralya ister Kanadalı olsun her annenin nasıl da ortak bir dili konuştuğunu gösteren ve tüm o gelgitli dönemlerin, zorlukların, yetersizlik hissinin normalliğini “normal” olduğunu vurgulayan diziler ortaya çıktı. “Annelerin İzlemesi Gereken 5 Dizi” kadınlığa ve anneliğe dair sahici şeyler görmek isteyenler için, tamamı Netflix’te. Bu kadar anne muhabbetini bünyem kaldırmaz ama kadınların başrolde olduğu dizileri severim derseniz de, sizi böyle alalım.

Workin’ Moms

IMDb puanı 7.5

Anneliğe alışma süreci, çalışma hayatına dönüş, arada kalmalar, suçluluk hisleri, bebekle gelen delilik ve mutluluk anları…  Bu dizide hepsi olduğu gibi veriliyor. Bir iki bölüm izlerim deyip, bütün sezonu bitirmiştim. Workin’ Moms beni çok güldürüp çok da ağlatmıştı. Her bir bölüm tanıdık hislerle dolu. Annelikle çalışma hayatı arasındaki dengeyi bulmaya çalışırken göz atmak isteyeceğiniz samimi yapımlardan biri. Dizinin yapımcısı aynı zamanda başrol oyuncusu Catherine Marcelle Reitman’ın ilham veren –ve yine biraz da ağlatan- TEDx konuşmasını da buradanizleyebilirsiniz. Konuşmasında, erkeklerin egemen olduğu ve annelikten gram bahsedilmeyen ortamlardan, bu dizinin yapım sürecine nasıl geçildiğini içtenlikle anlatıyor.

4 sezondan oluşan Workin’ Moms’ı izlemek için tıklayın.

The Letdown

IMDb puanı 7.5

Doğum yaptıysanız, The Letdown’un “lohusalık” denen o tuhaf karmaşanın birebir yansıması olduğunu göreceksiniz. Uykusuz geceler, sebepsiz ağlayan bebek, darmadağın saçlar, dışarı çıkmak veya kahve içmek gibi inanılmaz basit gündelik alışkanlıkların bile lükse dönüşmesi… Ama itiraf ediyorum, bence bu dizi Workin’ Moms kadar iyi değil. Kıyaslama yapıyorum çünkü çok fazla ortak yönleri var. Bir; ikisinde de ebeveyn destek grupları var, burada anneler kendilerine yeni arkadaşlar ediniyorlar ve pek çok zaman birbirlerine yardımcı oluyorlar. İki; yeni doğum yapmış annelerin fiziksel ve psikolojik durumları gösteriliyor. Üç; anneliğe adapte olmaya çalışan kadınlar aynı zamanda; ev hayatına, iş hayatına ve kendilerine zaman ayırmaya çalışıyorlar. Yine de The Letdown size yalnız olmadığınızı, yaşadıklarınızın normal olduğunu tekrar tekrar kanıtladığı için özellikle yeni annelere tavsiyem.

2 sezondan oluşan The Letdown’u izlemek için tıklayın.

Good Girls

IMDb puanı 7.9

Üç annenin başrolünde olduğu Good Girls; özel hayatlarındaki problemlerle, sağlık sorunlarıyla, para meseleleriyle boğuşan ve çocukları için her şeyi yapmaya hazır olan bu üç sıradan kadının bir anda market soymaya karar vermesiyle başlıyor. Buradan sonra binbir türlü suç ve yalan birbirini izliyor. Üç kadının inanılmaz bağlılıklarına tanık olacaksınız. Eğlenceli, akıcı ve kafa dağıtmalık bir dizi.

Good Girls üçüncü sezonu çıktı ama Netflix’te şu an 2 sezonu bulunuyor. İzlemek için tıklayın.

Gilmore Girls: A Year in the Life

IMDb puanı 8.1

2000 yılında ilk sezonu yayınlanan, otuzlu yaşlarındaki genç anneyle ergenliğindeki kızının hayatını konu alan Gilmore Girls’e mutlaka bir yerlerde denk gelmişsinizdir. Bu dizi sayesinde herkesin hayalini kurduğu samimi ve sıcacık bir anne-kız ilişkisine şahit olduk. 2016 yılında, Gilmore Girls: A Year in the Life adıyla dört bölümlük mini dizi olarak geri döndü. Siz de nostalji yapmak için Emily, Lorelai ve Rory’nin dört mevsimlik hikayesine dahil olabilirsiniz.

Gilmore Girls: A Year in the Life’ı izlemek için tıklayın.

The Crown

IMDb puanı 8.7

Bu diziyi bilmeyen yoktur herhalde. Ama böyle bir liste yapıp kraliçelerin kraliçesi, anaların anası Kraliçe II. Elizabeth’i eklemeden olmazdı. The Crown’u özellikle, annenizle birlikte izleyebileceğiniz bir dizi olduğu için listeye aldım. Sonuçta yıl 2020 artık herkes Netflix’te bir şeyler arıyor. Şayet anneniz henüz Netflix alemine dalış yapmadıysa ona bu diziyi önerebilir; daha iyisi birlikte Buckingham Sarayı’nın derinliklerine doğru bir geziye çıkabilirsiniz. Kıyafetler, dekor, oyunculuklar hepsi muhteşem. 20. yüzyılın ikinci yarısındaki politik olayları ve şu anda 94 yaşında olan ama 25 yaşında genç bir kadınken tahta geçen Kraliçe’nin hayatını izlemek oldukça keyifli bir deneyim. Ve fark edeceksiniz ki; kraliçe de olsa bir kadının, anne ve eş olarak bazı rolleri hiç değişmiyor.

3 sezondan oluşan The Crown’u izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.