Bağlanma Kitap İncelemesi – Amir Levine / Rachel Heller

bağlanma adam levine rachel heller

Bu yazımda sizlere “bir kitap okudum hayatım değişti!” minvalinde bir kitaptan bahsedeceğim. Psikolojik türde yazılmış bir kitap ve hayır, gerçek anlamda hayatımı değiştirmedi 😊 Zaten bir kitap okuyarak, bir film izleyerek değişen bir hayatınız varsa onun değişme zamanı gelmiştir de henüz uyanmamışsınızdır. Bahsettiğim kitabın adı Bağlanma: Aşkı bulmanın ve korumanın bilimsel yolları. Adından da anlayacağınız üzere ilişkiler üzerine odaklanmış bir kitap. Bana göre kitabın başarısı her şeyi bilimsel olarak temellendirerek anlatmasına dayanıyor.

Bağlanma, özgün adı ile “Attached: The new science of adult attachment and how it can help you find -and keep- love” (evet, bayağı özgün bir ad) Türkiye’de Aganta Kitap tarafından ilk olarak 2018 Nisan’da basılmış, ikinci basımı ise aynı yılın Ekim ayında yapılmış. Yazarlarından Amir Levine’in insanlarla çalışmaya ve psikolojiye olan tutkusu onu Kudüs İbrani Üniversitesi’nden New York Psikiyatri Enstitüsü ve New York Presbiteryen Hastanesi’ne giden bir yola sokmuş. Psikiyatri alanındaki başarıları sayesinde kariyeri şekillenen Levine Nobel ödüllü Dr.Eric Kandel ve Dr. Denise Kandel ile çalışmalarına devam etmekte.

Kitabın diğer yazarı Rachel Heller da tıpkı Amir Levine gibi Columbia Üniversitesi’nde sosyal psikoloji alanında önde gelen isimlerle çalışmalar yapmış. Kariyerine aileler ve çiftlerle çalışarak devam ediyor.
bağlanma adam levine rachel heller

Bağlanma, benim için bir tür “farkındalık” kitabı oldu. Yukarıda da bahsettiğim gibi asla bir kitap okudum hayatım değişti durumu yok fakat bazen bazı şeyleri ancak birisi size söyleyince fark edersiniz ya, o tarz bir uyanış yaşadım. Neredeyse takıntı haline getirdiğim bir ilişkide sevdiğim şeyin karşımdaki insan değil ona hissettiğim duygular olduğunu öğrendim. Üstelik bunlar karşımdaki insanın bana hissettirdiği duygular da değildi, tamamen benden kaynaklıydı.

Kitabı okurken duygularımın kökenine inmeyi başardım, duygularımın gücünün bende olduğunu keşfettim ve bu sayede onları yine kendim kontrol edebileceğimi fark ettim. Duygularımı geri çektim! Şöyle düşündüm, ben bir aküydüm ve karşımdakini duygularımla şarj ediyordum, karşımdakinin tek işlevi ise benim enerjimi emmekti. Benim bağlılık gösterdiğim şey ise karşımdaki değil ona enerji veriyor olmak durumu idi. Kısacası var olmayan birine gereksiz bir enerji akışı yaptığımı fark edip enerjimi kendime saklamaya, daha da iyisi enerjimi kendi hayatıma yönlendirmeye karar verdim. Belki üzerinde uzun uzun düşünseydim de bunu fark edecektim ama öyle olmadı, bu süreci kitap sayesinde çözdüm ve kitabı elimden bıraktığımda tamamen kafamda yarattığım ilişkiyi de yarattığım gibi yok ettim.

Bağlanma nelerden bahsediyor?

Önce şöyle bir uyarıda bulunayım, ilk 40 sayfayı aşırı sıkılarak ve kendimi iterek okumuştum. 10 sayfa daha aynı şekilde devam etseydi okumayı bırakacaktım. Meğer girişi okuyormuşum 😊 Dilerseniz direkt 40. Sayfadan başlayabilirsiniz, kitabın asıl başlangıcı o kısım.

Bağlanma, ilişkilerdeki bağlanma türlerine odaklanmış bir kitap. İlişkideki bağlanma türlerini üçe ayırmışlar:

  • Güvenli bağlanma
  • Kaygılı bağlanma
  • Kaçıngan bağlanma

Güvenli bağlanma elbette en ideal olanı. Kaygılı bağlanma partnerin üzerine aşırı düşme, kaybetmekten korkma durumu. Kaçıngan bağlanma ise adeta bir ıssız adam sendromu, ciddi bir ilişkiden kaçınma hali olarak özetlenebilir kabaca. Kitabı okurken bir yandan hangi bağlanma stiline sahip olduğunuzu keşfediyorsunuz bir yandan da sebeplerine dair bir fikir ediniyorsunuz. Bütün bağlanma stilleri örneklenerek anlatılmış, ayrıca farklı bağlanma stilleri bir araya geldiği zaman nasıl ilişkiler ortaya çıkıyor, bununla alakalı da bölümler var. Ve en önemlisi, kaygılı ya da kaçıngan bir bağlanma stiline sahipseniz bu durumu güvenli bağlanmaya nasıl çevirirsiniz, ilişki becerilerinizi nasıl geliştirirsiniz, kitapta bu sorular da cevaplanmaya çalışılmış.

  • Karşındakini kendine bağlamanın 10 yolu
  • Şu burcun kadını / erkeği nasıl aşık edilir?
  • Birini kapında köle etmek için 5 etkili adım
  • Telepati yöntemi ile kendime nasıl aşık ederim?

Bu gibi başlıklara sahip yazıların binlerce tıklandığı bir sanal ortama sahibiz, demek ki bu konuda ülkece kafamız karışık. Bence bu tarz gerçekten uzak, umut sömüren yazılara ve yayınlara prim vermek yerine bilimsel bir temeli olan bu tarz kitaplara şans vererek “önce kendini keşfetmek” çok daha anlamlı.

Bizi Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

Diğer yazılarım için buraya tıklayın.

Daha fazla kitap incelemesi için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.