Cilt Bakımına Bütünsel Yaklaşım; İçten Dışa Sağlık

Sanıyorum son zamanlarda çoğunuz duymuşsunuzdur; bütünsel beslenme, bütünsel sağlık, bütünsel güzellik. Sizce bu sadece bir trend mi, gelip geçici bir pazarlama stratejisi mi? Biz öyle olduğunu düşünmüyoruz. Aslında Haki Heal ve Kadınvs olarak, cilt bakımı ve güzellik felsefemiz bütünsel sağlık ve zindelik kavramını temel alıyor. Bu blogda cilt bakımına bütünsel yaklaşım ve bunu nasıl yapabileceğimiz hakkında ipuçları bulacaksınız.

Bütünsel Yaklaşım Nedir?

Bütünsellik, bir şeyin (yemek, sağlık, spor, cilt bakımı) sadece bir parçasıyla değil, tamamıyla ilgilenmek veya onu tedavi etmek anlamına gelir. (Cambridge Sözlüğü)

Bütünsel yaklaşım, bir kişiyi zihin, beden, ruh ve duygu durumlarında iyileştirmekle ilgilidir. Sadece ‘Organik’ ve sağlıklı temiz içerikli ürünler satın almak kadar basit değil.

Bütünsel sağlık uygulayıcıları, vücudumuzun her parçasının birbirine bağlı olduğuna inanırlar. Ayurvedik uygulamalar bütünsel sağlığa iyi bir örnektir ve genellikle doğal ürünler, egzersiz, duygusal çalışma ve hayatınızdan sorunlu şeyleri çıkarma ile birlikte tavsiye edilir. Sağlık sadece bir hap ya da tedavi değildir; hayatınızın her yönünü sağlık verici hale getiriyor. Peki tüm bunlar cilt bakım rutininizi nasıl etkiliyor?

Cilt vücudumuzdaki en büyük organdır. Kötü şeyleri (virüsler gibi) dışarıda ve iyi şeyleri (nem gibi) içeride tutarak hayati bir rol oynar. Ancak vücudunuzdaki diğer organlar gibi cildimiz de iklim, hormonlar, diyet ve egzersizden etkilenir. Bu nedenle cilt bakımına bütünsel bir bakış önemlidir; cilt vücudun geri kalanından ayrı olarak çalışmaz ve kremleri topikal olarak uygulamak sadece bir yere kadar işe yarar.

Mesele şu ki sadece cilt bakımı yada topikal olarak kullanılan hiç bir ürün size tek başına mucizeler yaratamaz. Cilt bakımına diğer birçok sağlık konusunda olduğu gibi bütünsel yaklaşmamız gerekir. Ayrıca bunu sürdürülebilir hale getirmek önemlidir. Bir biyolog ve doğal kozmetik üretici olarak söyleyebilirim ki evet kozmetik sektörü size yalan söylemiyor; vaatlerin çoğu gerçek. Ancak ürünlerinizi nasıl kullandığınız kilit nokta! Doğru kullanıyor musunuz? Cildiniz için tek yaptığınız şey topikal kremler vs kullanmak mı? Uyku? Su? Beslenme? … Sonuçta tüm bunlardan sektör değil, siz sorumlusunuz öyle değil mi?

Peki o halde bütünsel cilt bakımı için neler yapabiliriz? Hepsi çok kolay ve aslında normal şartlarda olması gereken şeyler. Yine de zorlanırsanız en basitinden başlayarak adım adım alışkanlık haline getirerek ilerleyin. Belki daha yavaş olur ama daha gerçekçi ve sürdürülebilir olur.

Cilt Bakımına Bütünsel Yaklaşım İçin 9 Alışkanlık

1. Bol su için

Günde ne kadar su içilmesi gerektiğine dair birçok farklı görüş vardır, ancak çoğu sağlık otoritesi genellikle günde 2 litre tavsiye eder… sade su en iyisidir. Daha fazla su içebilmek için pratik öneriler yer aldığı bu içeriğe göz atın.

2. Temiz içerikli ürünler kullanın

Cildinize ne sürdüğünüze dikkat edin. Cilt bakımında kullanıldığı bilinen bir dizi endokrin bozucu kimyasal var. Cilt bakım rutininde hem çevreye hem bedeninize toksik kalıntı bırakmayan ürünler tercih edin. Cildinizi doğal olarak iyileştirip güzelleştiren doğadan gelen özlerle iyileştirmek varken neden çevreye de sizede uzun vadede zarar verecek ürünler tercih edesiniz ki?

Temiz içerikli etkili ve etik ürünler için Haki Heal ürünlerine göz atın!

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=hakiheal&sid=cVV6b3V5MldVTVg0UHFwZTBfLTFfIF8g

https://www.instagram.com/hakiheal/

3. Dengeli beslenin

Ne yediğimiz, görünüşümüzde büyük rol oynar. Sağlıklı ve dengeli beslenirseniz cildiniz parlar. Bu besinler  lif açısından zengin bakliyat ve sebze anlamına gelir. Bonus olarak, meyve ve sebzeler ayrıca cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidanlar içerir.

İşlenmiş gıdalar, fastfood ve şekerden uzak durmak sadece cildinizi değil tüm sağlığınızı iyileştirir.

4. Yeterince uyuyun

Uyku bize çeşitli şekillerde yardımcı olur. Uyku; vücudunuzun restorasyon ve yenilenme zamanıdır. Bu yüzden yeterince uyumadığımızda cildimiz buna tepki gösterir. Koyu göz altı halkaları, sarkık ve gri tonlu ciltlerin genel sorunu uyku eksikliğidir.

Nasıl daha iyi uyuyabileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

5. Kötü alışkanlıklardan kurtulmayı deneyin

Söylemesi kolay biliyorum ama bunlarda gerçek;

Alkol cildimiz için iyi değildir: cildi kurutur, erken yaşlanmaya neden olur, iyi uyumayı engeller ve vitamin eksikliklerine yol açabilir. Sadece bu da değil, kalorilerle dolu. Harika bir cilde sahip olmakiçin kolay bir adım atın; içkiyi kesin veya azaltın. Bu alışkanlığınızı soda, aloe vera suyu, yeşil çay, hindistan cevizi suyu veya kombu çayı ile değiştirmeyi deneyin.

Sigarayı bırakın: Sigara içmenin cildi kuruttuğunu ve kırışıklıklara neden olduğunu biliyoruz. İyileşmeyi ve hücre yenilenmesini yavaşlattığını biliyoruz. Bırakmayı deneyin! Bunun yerine yoga, meditasyon hatta çekirdek çitlemek, sakız çiğnemek gibi farklı ve daha sağlıklı alışkanlıklar ile değiştirmeye çalışın.

6. Stresle mücadele etmeyi öğrenin

Söylemesi yapmaktan daha kolay! Çocukları bırakıp sirkten kaçmak her zaman mümkün değil. Ancak durumu daha iyi yönetmenin yolları var; Uyku, egzersiz ya da bir diyet size yardımcı olabilir. Bazı insanlar meditasyon yapmayı, nefes egzersizlerini veya canlı gün ışığını kum torbasıyla boks yapmayı dener. Sizin için işe yarayan bir şey bulun. Meditasyon yapmak istiyorsanız, buradaki uygulamalar başlangıç için harika alternatiflerdir.

7. Öz bakım ritüeli oluşturun

Kendinize bakın. Bu illa cilt bakım maskesi yapmak anlamına gelmiyor. Günlük cilt temizliği ve nemlendirici adımlarınızı atlamayın. Zamanla hem kendinizi daha iyi hissedicek hem kendinize daha fazla değer verdiğinizi anlamanıza yardımcı olacak.

8. Egzersiz yapın

Yürüyüşe çıkmak, dans etmek, koşmak, ağırlık kaldırmak olabilir. Nasıl yaptığınız önemli değil. Egzersiz yapmak sizin için ciddi anlamda iyidir. Kendinizi iyi hissettiren endorfin hormunun salgılanmasını sağlar. Stresli olduğunuzda salınan hormon olan kortizolün azalmasına yardımcı olur. Ve artan kan akışı dolaşımı iyileştirerek cilde oksijen ve besin sağlar.

9. SPF kullanın

Güneş kremi kullanarak cildinizi UV ışınlarından koruyun veya maruz kalmayı en aza indirmek için şapka, uzun kollu bluz veya gömlek gibi fiziksel koruma kullanın. Güneş kremi seçerken mineral filtreli olmasına önem verin. Varsın beyaz kalıntı bıraksın! Ama toksik yük oluşturmasın.

Bu yüzden etiketleri okuyun ve güneş kreminizi akıllıca seçin. Boyalar, sentetik kokular, parabenler veya yasaklanmış UV filtreye sahip olanlardan kaçınmaya çalışın. Organik bir güneş kremi elde etmek kolay değildir, bu nedenle en iyi uygulama güneş kreminizi kullanmadan önce bir baz uyguladığınızdan emin olmaktır. Nemlendiriciniz bunun için uygundur. Bu taban, cildinizi UV filtreleriyle doğrudan temastan koruyacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.