Cilt Bakımında Purging Nedir?

Bazen, yeni bir kozmetik ürün kullanmaya başladığınızda cildinizde geceden sabaha, sabahtan geceye (yada birkaç gün içerisinde) sivilce oluştuğunu görürüz. Aslında tek bir gecede bir sivilce oluşmaz. Bu sivilceler cildinizin alt katmanlarında zaten var olan sivilcelerdir. Tam olarak purging. Peki son dönemin popüler cilt bakımı deyimlerinden olan “purging” nedir? Kısaca arındırma/ derin temizleme olarak çevirebileceğimiz bu kavramla birlikte bir ürünün size uygun olup olmadığını nasıl anlayabiliriz bakalım.

Purging- Cilt Temizleme Nedir?

Cildin yeni cilt bakım ürünlerine maruz kaldıktan sonra veya belirli bileşenlerde değişiklik yaptıktan sonra nasıl tepki verdiğini açıklamak için kullanılan popüler kültür terimidir. Özellikle cilt temizleyiciler, retinol, AHA ve BHA içeren ürünler kullandıktan sonra daha çok karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Söz konusu içerikler cildin yenilenme sürecini hızlandıran etkiye sahip olduğu için, cildin alt katmanlarında var olan fazla sebumu dışarıya iter. Ve bunlar akne ve sivilce olarak karşımıza çıkar. İlk bakışta korkunç bir şey gibi görünüyor olsa da, ürünün işe yaradığı anlamına gelir.

Cilt Hücre Döngüsü Nedir?

Hücre döngüsünün nasıl çalıştığını anlamak, söz konusu ürünü kullanıp kullanmamaya karar vermenize yardımcı olur. 

Yetişkin bir insanda hücre döngüsü ortalama 28 günde bir tamamlanır. Bir diğer deyişle biz farkında olmasak da sürekli bir “deri değiştirme” halindeyiz. Purging, bu hücre döngüsünü hızlandıran etkiye sahiptir. Böylece cildinizde kusma şeklinde salgılar görmek aslında normaldir. Hatta bu durum kullandığınız ürünün görevini yerine getirdiğini gösterir. Çünkü tam olarak hücre döngüsünü hızlandırıp gelecekte yüzeye çıkacak fazla sebum, kir ve akneyi yüzeye itmiştir. Bu yüzden cildiniz daha iyiye gitmiyorsa endişelenmeyin. Biraz sabırla daha sağlıklı ve parlak cilde sahip olacaksınız. Peki bu süreç ne kadar sürer?

Purging mi uygun olmayan ürün mü nasıl anlarız?

Kişiden kişiye çok farklı süreçler ve sonuçlar olduğundan bunu anlamanın kesin bir ayrımı yok. Cilt hücre döngünüz hızlanıp temizledi mi yoksa gerçek bir sivilce mi? anlamak için bazı ipuçları;

  • Cilt temizliği (purging) ile sivilce arasındaki farkı ayırt etmenin anahtarı, genellikle cilt bakım rutininde değişiklik yapıp yapmadığınıza bağlıdır. Yeni bir ürün kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra karşılaştığınız sivilceler temizlenen cilde işaret eder.
  • Yeni kullanmaya başladığınız ürün; kızarıklık, aşırı kuruluk, kaşıntı hissi veriyorsa muhtemelen bu bir temizleme değil, hassasiyettir. 
  • Kullandığınız yeni ürünün sivilce ve akne olarak geri dönüşlere neden olması, en fazla 6 hafta sürmelidir. Daha fazlası kesinlikle o ürünün size uygun olmadığını gösterir. Yaklaşık 2 ila 6 hafta cilt döngüsü tamamen tamamlandığı için baz almamız gereken zaman dilimidir.
  • Sivilceleriniz tipik olarak tıkanmış gözenekler veya artan yağ üretimi ile karşılaştığınız alanlarda meydana gelirse; bu bölgelerin sebum ve kir birikintilerini temizleniyordur. Örneğin, parlak bir T-bölgeniz varsa, cildinizin buralardan arındığını görebilirsiniz. Sivilceleriniz yeni bir noktada ise (saç çizgisi gibi); bu yeni bir ürüne (yeni bir saç kremi veya saç spreyi gibi) tepki olabilir.

Purging, sabretmesi zorlu bir süreç olsada sonuçları çok güzel olabiliyor. Ve beklemekten başka çare yok. Ancak bu süreçte Haki Heal, A Plus anti-age nemlendirici gibi; gözenekleri tıkamayan su bazlı bir nemlendirici kullanmak sizi rahatlatır ve birçok muhtemel sorunun önüne geçer. Bu dönemde yapabileceğiniz bir diğer şey de exfoliant gibi işlemlerden uzak durmak, peelinglere ara vermektir.

Kapak Görseli: Photo by Fleur Kaan on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.