Çocuk Kitapları: Zamansız Öneriler

çocuk kitabı önerileri

Çocuk kitapları bambaşka bir dünya. İçinde kaybolup gideceğiniz, muhtelif konuları olan, hayallerden fırlama resimleriyle yetişkinler için de okuması çok eğlenceli. Üstelik eğer çocuğunuza bebekliğinden itibaren kitap okursanız; onun kelime dağarcığını ve hayal dünyasını genişletebilirsiniz. Yani eğitim evde başlıyor ve çocuk kitapları bu konuda en büyük yardımcımız.

Peki kitapları nasıl seçelim? Ben tavsiye üzerine de kitap alıyorum, ödüllü kitaplara da bakıyorum ama en çok kitapçıya gidip çizimini, hikayesini ve renklerini sevdiğim kitapları seçmeyi seviyorum. Yani görerek ve dokunarak. Özellikle, kitapları oğlumun o dönemki zevklerine göre tercih etmeye çalışıyorum çünkü o zaman çok daha fazla ilgisini çekiyor.

Çocuğun kitapla ilgilenmesi için; hoşuna gidecek öğelerin barınması, kitap okumanın bir ritüele dönüşmesi, ona kitap okurken canlandırmalar yapmanız ve kitap okuduğunuz bir alanınız olması işinizi kolaylaştırabilir. Biz cam kenarında bir minderde yanımıza atıştırmalık –bazen yemek- alarak ve yatmadan önce kitap okuyarak her gün bu alışkanlığı gerçekleştiriyoruz.

Benim bebeğim Deniz 2 yaşında ve birçok kitabı var ama çok sevdiklerini döne döne okuduklarımızı sizinle paylaşacağım. Böylece 2 yaş onaylı kitapların içlerinden beğendiklerinizi ve çocuğunuzun sevebileceklerini belki daha rahat seçersiniz. Umarım bu liste işinize yarar.

Bu arada kitaplar için yaş sınırı veremiyorum ama genel olarak büyük resimli, büyük sayfalı, az yazılı olduklarını söyleyebilirim. 1-2 yaştan itibaren başlanabilir hatta ilerde de çocuk kendisi okuyabilir. Eğer bebeğinizin ilk kitaplarını seçmek istiyorsanız; daha kalın sayfalı, eliyle kavrayabileceği ve kemirdiğinde rahatsız etmeyecek türde kitap önerileri için sizi şöyle alalım:

Deniz’in Favori Çocuk Kitapları

Peppa Goes to London

Çok yakın bir arkadaşım Londra’dan getirmişti bu kitabı ve Deniz bu şekilde Peppa ile tanışmış oldu. Sonrasında da Peppa in Space’i aldık ama ondan bu kadar etkilenmedi. Peppa Goes to London çok şeker çizimleri olan, Kraliçe’nin örgü ördüğü, çocuğun hafiften İngilizce kelimeleri öğrenebileceği eğlenceli bir kitap.

Dağınık Mıstık

Bu kitap böyle kamu spotu gibi olduğu için almıştım. Her şeyi her yere fırlatan, eşyalarını dağıtan Mıstık mutsuz oluyor sonra toparlanınca seviniyor. Dağınık ve toplu olmak gibi kavramları kitap üzerinden anlatabilirsiniz.

Hiçbir Şey Yapmama Günü

Duygusal çocuk kitapları en sevdiğim! Bağımlı olduğu tableti düşüren çocuk, o güne kadar hiç görmediklerini görür, doğayı keşfeder ve bir sürü ilki yaşar. Çizimleri muhteşem, bol ödüllü bir kitap.

Süper Kahraman Baba

Bu kitabı Babalar Günü’nde oğlumdan babasına hediye olarak almıştım. Ve Deniz bu kitaba aşık oldu. Süper kahramanlara meraklı bir çocuk, babasını kendi gözünden anlatıyor. Bir de kitapta çok sevimli köpek Jumbo var.

Mış Gibi

Duygusal kitapları severim demiş miydim? Mış Gibi’de resim yapmaya çok meraklı olan ama abisi tarafından iyi resim yapmadığı için bu merakına küsen bir çocuk anlatılıyor. Sonra küçük kardeşi onu cesaretlendiriyor ve çocuk her şeyin resmini yap-mış gibi yapmaya devam ediyor.

Ne Yiyelim?

Bu kitapta çok tatlı hayvanlar ve sebze/meyveler var. Dolayısıyla havuç görünce buzdolabından koşup havuç alıp gösteriyor bizim minik. Maymun şapka takmış diye gidip şapkasını takıyor. Çocuklar için ilgi çekici aynı zamanda öğretici bir kitap. Test edildi, onaylandı.

ATLAS Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi

Muh-te-şem! Bu atlasa sadece çocukların değil; hepimizin ihtiyacı var. Ülkeleri ve kültürlerini öğretmenin daha iyi bir yolu olamazdı. İllüstrasyonlar mükemmel.  

Dedemin Adası

En sevdiğimiz ve en hüzünlüsü. Ben bu kitabı gördüğümde çizimlerini, renklerini ve hikayesini çok beğenmiştim. Ama kitapçıda hızlıca göz gezdirdiğim için ana teması olan ölümü anlamamıştım.

Dedesi bir gün gemiyle torunu Sid’i alarak tropik bir adaya gidiyor, orada birlikte çok eğleniyorlar ama sonra dedesi artık hep orada yaşamak istediğini söylüyor… Özellikle ölüm konusunu anlatmak için iyi bir yol olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir