Eee, Çocuk Ne Zaman?

Size çok güzel bir hikaye anlatmak istiyorum. Hiç esinlenme yok tamamen gerçek hikaye. Tanıdığım bir kadının başından geçmiş. Ayşe olsun adı, ismini vermek istemeyen izleyici gibi düşünün. Çocuk ne zaman? sorusuna bugüne kadar verilmiş en iyi cevabın sahibi…

Ayşe üniversiteyi bitirdikten sonra dönemine göre genç bir yaşında evlenmiş. Eşiyle kararları doğrultusunda 8 yıl kadar çocuk yapmamış, çalışma hayatında olan bir kadın kişi. Neyse işte günlerden bir gün çokta samimi olmadığı bir iş arkadaşı ile sohbet ederken, klasik konular açılıyor. Evli misin, kaç yıllık evlisin falan derken karşısındaki beyefendi soruyor; “Kaç yıldır evliymişsiniz, neden çocuk yapmadınız, olmuyor mu?” diye. Tabii insan şaşıp kalabilir bu patavatsızlığa ama bizim Ayşe yapıştırıyor cevabı; “Bilmem hiç denemedik.” Karşısındaki sanki ayıp bir şey duymuş gibi mavi ekran veriyor, sohbet bitiyor. 

Ben Ayşe’ye arada anlattırıp gülüyorum bu hikayeye ama insan düşünmeden edemiyor. Bu nasıl bir haddini bilmezlik? Ya gerçekten Ayşe’nin çocuğu olmuyor olsaydı, bunu resmen yedi kat yabancı skalasındaki birine neden açıklamak zorunda olsun ki? 

Yapın artık bir çocuk…

Bu sorunun tabi sınırsız versiyonu var. Bazen bir komşu, bazen otobüsteki bir teyzeden bile duyabilirsiniz. Örneğin bana -4 yıldır evli olduğumu duyduklarında- “Yapın artık bir çocuk” diyorlar. Hayır bir de dönüp baksan bu insanların birden fazla çocukları bir sürü torunları falan vardır. İnsan “Ya teyzecim çocuk böyle bir karar değil” desen, olmaz. Sonuçta senden daha tecrübeli olduğu kesin bir konu. Ya da “Bu konudaki nadir ve önemli fikirlerinizi benim paylaştığınız için ne kadar minnettar olduğumu anlatamam” diyip, “Nerde benim kocam? Hıı nerde benim kocam bulun onu bana?” diye bağıra bağıra uzaklaşmak bir alternatif olabilir. Ne derler bilirsiniz, deli deliyi görünce sopasını saklarmış. 

Kardeş ne zaman?

Çocuk ne zaman? sorusunun versiyonları hiç bitmez ama bence en kötüsü bir üst versiyon. Çocuğu yapmışsın. Daha yaşına girmemiş ya da taş çatlasın iki yıl olmuş, hala alıştığın hayatından çooooook uzaktasın. Aynı akıllılar sorar; buna bir kardeş lazım, kardeş ne zaman? Vallahi biz kocamla “Aç mısın? Bez aldın mı? Çocuğun ellerini yıkadın mı?” gibi sorulardan daha ciddi herhangi bir konu konuşamayalı yıl oldu. İkinci çocuk mu ne zaman? Kırmızı kar yağınca…

Ne dersiniz sizce artık – sanki herkes çocuk sahibi olmak zorundaymış gibi- birbirimize bu kadar özel konulardaki soruları sormayı bırakalım mı? Ve kendi gelip çocukla ilgili fikir soranlara dünyanın en muhteşem duygusu gibi açıklamaların yanında, bazen tüm vücudunuzu saran endişeler, gelecek kaygılarından da bahsedelim mi?  

Çocuğu zaten yapmış olanları bu tarafa alalım…

Bizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.