Ekranla Tanışan Küçük Çocuklar İçin Eğitici Çizgi Film Önerileri

Gönül isterdi ki çocuklarımız ekrana maruz kalmasın, bizde onlar için en iyi içeriği bulmaya, yanlış yönlendirebilecek içeriklerden uzak tutmak için takla atmayalım. Lakin içinde bulunduğumuz günler maalesef, birçok çocuk için ekranla tanışma yaşını aşağıya çekti. TV, tablet, PC ve telefonlar bu kadar hayatımızın içindeyken ve evde kaldığımız süreler uzunken kaçınılmaz olan sonuçlardan biri de bu. Önce kendi videolarını izlemeye başlayan oğlum için benzer durumu bizde yaşadık. İşte ekranla yeni tanışan çocuklar için eğitici çizgi film önerileri buradan yola çıkarak oluşturuldu. Bu durumda ebeveyn olarak yapabileceklerimiz için son derece önemli olan Çocuk ve Ekran Bağımlılığı yazısını muhakkak okuyun!

Küçük Çocuklar İçin Eğitici Çizgi Filmler

Madem kaçınılmaz olarak ekranla haşır neşir olacağız o halde bizde; çocuklarımızın dil becerilerinin gelişmesine, yabancı dil öğrenmesine, günlük aktivitelerinin gelişmesine, arkadaşlık ve paylaşmayı destekleyen çizgi filmlere yer verebiliriz. İşte, küçük çocuklar için eğitici çizgi film önerileri.

Çizgi Film Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

Burada yazacağım şahsi olarak dikkat ettiğim özellikler olduğunu belirtmem gerek. Kesinlikle Çizgi Film ya da ekrana maruziyeti savunmamakla birlikte içinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla hem oğlum hem benim için günde bir saati geçmeyecek şekilde 2-3 kere çizgi film izlemenin bizim için uygun olduğunu düşünüyorum. Bunu yaparken dikkat ettiğim şeyler ise;

  • Ekran karşısında asla onu yalnız bırakmamak
  • Hızlı geçişli olmayan görüntülü çizgi filmleri tercih etmek ve gürültülü ve yorucu olmamasına dikkat etmek
  • Yüksek müzik ve bol şarkılı (oğlum sevmiyor) çizgi filmler tercih etmemek
  • Akademik öğreticilikten (sayı-renk öğretmek, karmaşık anlam içerebilecek içerikler) ziyade soyut düşünmeyi destekleyen çizgi filmleri tercih etmek
  • Çocuğun ilgi alanına yönelik içerikler olmasına özen göstermek
  • Değerlere saygılı, olumlu mesajlar veren ve olumlu duygular uyandıran filmleri tercih etmek
  • Mümkün mertebe YouTube dışında (kontrol edilmesi zor olduğundan) bir platformdan izlemesini sağlamak
  • Kaba ve saygısız sözlerin (şapşal, sersem gibi) olmamasına dikkat ediyorum. (Keza Peppa Pig’de buna çok sık rastladım, İngilizce olarak izlemeyi tercih ediyoruz.)

1. Kaplan Daniel’in Dünyası

Mr. Rogers’ Neighborhood’un izinden giden ve anaokulu çağındaki çocukları hedefleyen bu animasyon dizi, genç Daniel Kaplan’ın maceraları üzerine kurulu. Daniel, her çocuk gibi günlük hayatta karşılaşabileceği zorlukları nasıl aştığıyla ilgili tüyoları usulca aktarıyor. Hatta öyle ki ebeveynlerin tutumlarına bile ışık olabilecek şekilde ilerliyor. Aynalama, karşılıklı anlayış ve pozitif iletişime dair her şey var. Benim her çocuğa önerebileceğim eğitici çizgi film önerileri yazısında ilk olarak bu çizgi film gelir.

Netflix’de yayınlanıyor olması aniden gelen reklam ve farklı içeriklere yönlendirmeyi engellediği için daha kolay. Buradan tüm bölümlere oulaşabilirsiniz

2. Puffin Rock

Yine Netflix’de yayınlanan ve oğlumdan çok benim sevdiğim Puffin Rock. Oğlumun tercih etmemesinin nedeni ninni havasında olan müzikler. Asla hüzün gark eden şeyleri tercih etmiyor. Ancak müzikleri dışında olan hikaye ve görseller şahane. Adada yaşayan bir kuş ailesinin hayatına ışık tutan bunu yaparken inanılmaz pozitif mesajlar huzur dolu bir çizgi film.

Bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

3. Trotro

İnatçı ama tatlı mı tatlı bir eşeğin yaşadığı problemleri aile ve arkadaşlık bağları üzerinden çözüme kavuşturan eğlenceli mi eğlenceli çok çok kısa bölümlerle yormayan nefis bir çizgi film. Hikayelerin kısa ve net oluşu kadar çizimler ve görüntülerde aynı paralellikte. Ve evet yine Netflix’te dediğim gibi mümkün mertebe bu şekilde tercihler yapmaya özen gösteriyorum. Ancak Youtube üzerinden de izleyebilirsiniz.

İncelemek ya da izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Doctor Mac Wheelie

İşte size Netflix dışında izletebileceğiniz seçenek; Doctor Mac Wheelie. Wheelie, Bir araba tamircisi, 7-8 dakikayı geçmeyen bölümleri sakin ve yavaş akan görüntüleri, kısa akıcı ve oğlumun araç merakını gideren bir çizgi film. YouTube Mutlu Çocuk’dan takip ettiğimiz bu çizgi film arabalar hakkında çok öğretici, buradan bende çok şey öğrendim. Ancak bu öğreticilik yönlendirmeyle değil hikaye akışında kendiliğinden sağlanıyor. Az ve öz diyaloglarıyla tavsiye ettiğim çizgi filmler arasında başı çekiyor. Tabii çocuğunuzun tamir ve araç gibi şeylere ilgisi yoksa beğenmeyebilir.

5. Küçük Kamyon Leo ve Yardımcı Arabalar

Oğlan anaları el kaldırsın! Tabii ki her alanda olduğu gibi burada da bir cinsiyet ayrımı yapmak niyetinde değilim ancak erkek çocukların mekaniğe olan merakı dikkat çekmeyecek türden değil. Elbette istisnalar her cinsiyet için geçerli. Küçük kamyon Leo ve Yardımcı Arabalar aynı kategoride yer alan yine YouTube Mutlu Çocuk kanalında yayınlanan çizgi filmler. Mac Wheelie’ye göre daha atraksiyonlu ve daha renkli görseller barındırıyor. Örnek bir bölümü buradan izleyebilirsiniz.

6. Hadi, Kuçu. Hadi!

Netflix’de 1. sezonu 2021’de yayımlanan “Hadi, Kuçu. Hadi!” bizimde haliyle son dönemde keşfettiğimiz eğlenceli ve kıkır kıkır güldüren, maceracı bir çizgi film.

Becerikli ve yaratıcı köpek yavrusu Tag, sorunları çözüp Patiköy sakinlerine yardımcı olarak en iyi arkadaşı Scooch ile birlikte macera peşinde koşuyor. Tüm bölümlere ulaşmak ve incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.