Ev Düzenleme Önerileri: Evinizi Huzur Dolu Bir Yere Nasıl Çevirebilirsiniz?

Ev Düzenleme Önerileri

Evimiz en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri. Hele ki pandemiden sonra bir çoğumuz için tek vakit geçirilen yere dönüştü. Sosyalleşmeyi bıraktığımız, gelecek endişelerini daha yoğun hissettiğimiz bu günlerde aslında psikolojik olarak da çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bu yüzden ev düzenleme önerileri ile evinizi huzur dolu bir yere çevirmenize yardımcı olmak istedik. 

Kullanışlılık İlkesi 

Ev düzenleme önerileri ilk madde kullanışlılık esasına dayalı seçimler yapmak. Evinizdeki karmaşayı azaltın. Vitrinde görüp çok beğenerek aldığınız süsler. Şimdilik burada dursun denen olmasada olur belgeler. Asla yakılmayacak mumlar. Hiçbir şeye acımayın. Hiçbir eşyanın sizden kıymetli olmasına varlığıyla sizi yormasına, temizliğiyle vaktinizi çalmasına müsaade etmeyin. Sadece güzel göründüğü için koyduğunuz yastıklardan vazgeçin. Evinizin rahat ve kullanışlı olmasını sağlayın. 

Aydınlatmanın Psikolojiye Olumlu Etkileri 

Gün ışığını almak daha huzurlu hissetmemizi sağlar, mevsimsel depresyonu azaltır. Güneşten alınan D vitamini kemik hastalıklarından kansere kadar pek çok rahatsızlıkla baş etmemizi sağlar. Hele ki bu kadar zor bir dönemden geçerken. Her bir doğal ışık kırıntısını evinize sokmak için çabalayın. Işığı az alan odalarda daha açık renkler, daha ince perdeler ve ayna kullanın. Gerekirse kalın koyu perdenizi bir süre kaldırın. Çalışma masanızı ışığın geldiği yöne doğru tekrar düzenleyin. 

Işık almayan saatlerde yoğun kullandığınız odalarda ise gün ışığı diye geçen ampülleri tercih edin. Aydınlatmaları kısık ya da açık kullanabileceğiniz dereceli versiyonlarından seçin. Mutfak, çalışma odası haricinde tepeden yerine yandan aydınlatma kullanmak hem gözler hem de psikolojimiz için çok daha iyi olacaktır. 

Doğru Renk Kullanımı 

Dümdüz olalım bütün ev beyaz olsun değil tabi ama doğru yerde doğru rengi kullanmak psikolojimiz ve enerjimiz açısından çok önemli. Eskiden tek bir renk seçer ve tüm evimizi boyatırdık. Şimdi alternatifler ve tabii örnekler çok fazla. Seçeceğimiz renkleri tüm diğer eşyalarımıza uydurmak kolay değil. Bir diğer konu ise alanın genişliği ve ne sıklıkla, ne amaçla kullandığımız. Örneğin mutfak temizliğin, dolayısıyla ışığın önemli olduğu bir alan burada çok koyu renkler kullanmak yerine daha açık ışığı çekecek ve yansıtacak renkler kullanmak daha sağlıklı olacaktır. 

Renk seçimi yaparken alanın boyutuna göre de hareket etmeliyiz. Mesela alanımız çok küçük ama illa ki koyu renk kullanmak istiyorsak en azından tek duvarda koyu diğerlerinde daha açık renkler seçerek alanımızı daha da dar gözükmekten kurtarabiliriz. 

Çalışma odası ya da çocuk oyun odası gibi daha aktif olduğumuz alanlarda ise daha canlı, sıcak renkleri -kırmızı, sarı, turuncu- kullanarak orada geçirdiğimiz zamanda daha enerjik hissetmeyi sağlayabiliriz. 

Bitki Kullanımı

Evde bitki bulundurmak, eğer bakımını yapabiliyorsanız ortamı doğallaştırmaya ve huzuru hissetmeye en çok yarayanlardan biri. Bitkileri görmek ve onlarla ilgilenmek iyi hissetmemizi sağlar. Ayrıca üretkenliğe ve yaratıcılığa olumlu etkileri görülmüştür.

Her Evin Bir Kokusu Vardır

Özellikle kış aylarında ihmal ederiz ama ağırlaşan hava, yemek kokuları ve evsel atık kokuları enerjimizi düşüren sebepler arasında. Evi gün içinde birkaç kere havalandırmalıyız. Yapay kokular kullanmak baş ağrısı çeşitli alerjilere sebep olabilmektedir. Bunun yerine kalorifer petekleri üzerine portakal, mandalina kabuğu koymak, buhurdanlık edinerek suyun içine damlatacağımız yağlarla evimizin güzel kokmasını sağlamak mümkün. Lavanta, papatya ve yasemin yağları en çok kullanılan ve en rahatlatıcı kokulardandır.

Kaynak Fotoğraflar: 1, 2, 3.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir