Ev İşlerini Kolaylaştıran Ürünler ve Bazı Tüyolar

Temizlik ve ev işleri söz konusu olduğunda, çoğumuzun hemfikir olduğu şey; “bu işlerin asla bitmeyeceği” olur değil mi? Aslında konuyu benim gibi büyütmemek gerek – benimki özel bir durum- ya da öyle mi bilemedim buradan buyurun siz söyleyin! Aslına bakarsanız durum, yemek yemek yada uyumak kadar olağan. Ya da bu kadar çok eşyaya sahip olmak mı olağan olmayan? Her ne olursa olsun ev işlerini kolaylaştıran; teknolojik olan/olmayan ürünler gün geçtikçe çoğalıyor. Bunların yanında, jet hızında ilerleyen yaşamlarımız için işleri kolaylaştıracak bazı düzenlemeler, notlar, zaman yönetimi ve tecrübe paylaşımı bizleri biraz olsun rahatlatabilir. Hatta bence çok rahatlatır.

Bence ev işlerinden kurtulmanın tek yolu zengin olmak olsa da, kendimi bu kadar umutsuzluğa sürüklemeye gönlüm el vermiyor. Keza Türkiye’de o umudu kaybedeli bir on yıl oluyor 🙂 Neyseki gözünü sevdiğim! kapitalizm son hız çalışmaya devam ediyor; Annelerimiz hep der ya hani “şimdiki çocuklar çok şanslı bizim zamanımızda bırakın makineyi, su yoktu” haklılar tabii. Ama şimdi sırası değil, bu ayrı bir yazının konusu. 

Ev İşlerini Kolaylaştıran Ürünler

Burada, imkanlarımız el verdikçe sahip olmaya çalışmamız gereken ürünlere değineceğim. Yani “imkan meselesi” değişken tabii ama ben olsam, “bilmem ne markadan binlerce liralık tabak takımı alacağıma” birikimi mi bunlara yatırırım. Biliyor musunuz? O, yıllarca misafir için dolaplarda tuttuğumuz tabaklar siz kullanmadan demode oluyor. Ancak her geçen yıl yeni bir temizlik robotu çıksa da yine bu “geçen zaman içinde” hunharca kullanabiliyorsunuz ev işlerini kolaylaştıran ürünler ve bazı tüyoları en azından. Madem öyle işte liste. (Bulaşık ve çamaşır makinası artık hemen hemen her evde olduğu için listede yok)

Temizlik Robotu: Seçenekler çok fazla, her geçen gün yeni bir model çıkıyor ama temelde prensip aynı, hangisini alırsanız alın zamandan ve fiziksel yorgunluğundan kurtarıyor bizi. Üstelik sadece ev için değil ofisiniz içinde mükemmel bir yardımcı kendisi.

Kurutma Makinesi: İlk etapta gözünüze gereksiz gelebilir. Nereden mi biliyorum? Bende öyle düşünüyordum. Çamaşırlarınız illa güneşte kurutmak gibi bir derdiniz (hala direniyorum) ya da yeriniz yoksa mutlaka edinin. Zaman kazandırıcı, ev işlerini kolaylaştıran bir arkadaş kendisi.

Portatif Ütü: Ah bayıldığım alet. Üstelik seyahat ederken yanınıza da alabileceğiniz, Ütü izi takıntısı olmayanları kurtaracak kullanışlı ve pratik bir ütü. Kıyafetlerinizi giymeden önce askısında kırışıklıklarından kurtarabilirsiniz. Gerçek bir ütü kadar performans beklemeyin keza adı dahi ütü değil de “Kırışık Giderici” olarak geçiyor ama günü kurtarıyor mu? Kurtarıyor!

Çok Amaçlı Pişirici: Mutfakta da bir yardımcıya ihtiyacımız olduğu kesin. Çok amaçlı pişiricilerin en önemli özelliği aynı anda birden fazla yemek yapabilmenizi sağlaması. Şöyle ki bu arkadaş sebzeleri, eti vb. pişirirken siz çorbanızı yapabiliyorsunuz. Günlük kullanımda çok pratik gibi gelmese de (yer sorunu) kullandıkça eliniz ayağınız haline geliyor. Şu soğan doğrayıcıdan da almayan yoktur herhalde değil mi?

Cam Silme Robotu: Öncelikle belirteyim boy boy camlarınız yoksa bu işe hiç girmeyin. (Sonuçta onu cama kurması, aparatlarını yerleştirmesi de bi uğraş.) Lakin özellikle ofis gibi yada uzun ve çok camlı evler için bir şansı kesinlikle hak ediyor. 

Ev İşlerini Kolaylaştıran Tüyolar

Her kişinin ev işlerini kolaylaştıran kendine has bazı yöntemleri vardır. Peki bu konuda tecrübesiz olanlar ya da nereden başlayacağını bilmeyenler? Burada işinize yarayacak bazı tüyoları bulacaksınız.

Mutfak

Kuşkusuz zamanımızın çoğu mutfakta geçiyor; yemek yapmak ve yemek sonrası dağınıklığı toplamak, ek olarak mutfak hijyenin en önemli olduğu yerlerden biri olunca bu vakit uzadıkça uzuyor.

Yemek: Haftalık yemek programı yapmanız ve önceden yapılabilecekleri hazırlayıp derin dondurucuya atmanız oldukça mantıklı. Köfte yaptığınız zaman fazladan yapıp derin dondurucuya koymak, bakliyatları haşlayıp kullanıma hazır halde el altında bulundurmak tahmin ettiğinizden de avantajlı. Üstelik derin dondurucu, yiyeceklerinizin uzun bir süre besin değerini koruyor. Derin dondurucuda besin değerlerinin ne kadar korunacağı ile ilgili şuradan bilgi alabilirsiniz.

Mutfak Temizliği: İlk olarak bulaşık makinesinde yıkanmayan alet edevatı hayatınızdan çıkarın. Temizlik için kullandığınız bezler için verdiğiniz paraya acımayın. İyi bir mikrofiber bez zaman kazanmak ve temizlikten bi tık keyif almanızı sağlayacak bir ürün.

Ev Tozu, Mobilya ve Yer Temizliği

Evinizin tozunu almak için büyük bir temizlik yapmayı beklemeyin. Islak bir bezle etrafı üzerinden geçmek yeterli olur. Mobilya seçerken kullanılabilir ve yıkanabilir olmasına dikkat edin. Aynı şey halılar içinde geçerli. Çoğu bulaşık makinesi yüksek kapasiteli olmasıyla halı, yorgan gibi ürünleri yıkayabilmeye imkan tanıyor. Yer temizliği için hazneli portatif moblardan edinin. İçerisine katacağınız beyaz sirke yerlerinizi dezenfekte ederken parlamasını sağlayacak. 

Kirli Çamaşır ve Gardrop Düzeni

Çamaşır yıkamak için acele etmeyin, biriktirin ve aynı gün içinde yıkayın. Çamaşır makinanız dolmadan makinenizi çalıştırmamak; çevreci, ekonomik ve zaman kazandırıcı bir tercih. Gardrop düzeni için önce daha minimal olmayı düşünebilir henüz buna hazır değilseniz düzenleyicilerden faydalanabilirsiniz. Günlük kıyafetlerinizi sandalye puf üzerine atmak gibi bir alışkanlığınız varsa bunu değiştirmeye çalışın.

Banyo ve Tuvalet Temizliği

Temizliği ister sevin ister sevmeyin hijyen konusunun en önemli olduğu yer banyo ve tuvaletler. Günde bir kere sabah yada akşam lavabo ve WC’ye deterjan dökün. Rezervuar haznesine bir miktar deterjan katmak da oldukça pratik olur. Ya da sprey dezenfektanları her tuvalet sonrası kullanmayı alışkanlık edinebilirsiniz. Kişisel bakım eşyalarınızı kapalı bir yerde muhafaza etmeyi unutmayın. Eşyalar ve temizlik ürünlerini sık kullanılanlara göre organize edin.

Ev İşleri Paylaşımı

Küçük büyük herkesin kendine göre yapabileceği ev işi vardır. Ev işlerini aile fertlerinin her biri için gruplandırın. Böylece yapılacak işler paylaşılırken ev işlerini kolaylaştıran sorumluluk duygusu kazanılır. Aile olmak her anlamda hissedilir ve düzen sağlamak daha sürdürülebilir hale gelir.

Ev işlerini kolaylaştıran ürünler ve bazı tüyolar yazısı kendi gözlem ve çıkarımlarıma dayandırılarak yazılmıştır. Yorum yazarak katkıda bulunursanız çok seviniriz! Bizi Instagram hesabımızdan takip edin!

Kapak Fotoğrafı: Photo by Kowon vn on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.