Evden Çalışmadan Bunalanlar İçin 10 Öneri

Evden çalışma rutini pek çok kişi için devam ediyor. Artık yavaş yavaş daha fazla evden çalışmaya tahammül edemeyeceğim nidaları yükselmeye başladı. Diğer taraftan bu duruma yapılacak pek bir şey yok gibi gözüküyor. İş yerinde etrafınız normalde asla arkadaşlık etmeyeceklerinizle dolu gibi gözüküyordu ama şimdi iş hayatının olumlu taraflarından birinin sosyalleşmek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Haklısınız… Ama bu deveyi bir şekilde gütmemiz lazım. İşte evden çalışmadan bunalanlar için 10 öneri. 

Yarım Saat Erken Kalkın

Yarım saat erken kalkıp kısa bir yürüyüşe çıkın. Döndüğünüzde duşunuzu alıp en güzel kıyafetlerinizi giyin, makyaj yapın ve parfüm sıkın. Nasılsa o kıyafetleri hergün askıda görmekten sıkılacaksınız bari eskitin. Hem güzel kıyafetler o kadar da rahat olmadığı için duruşunuzu düzenler. 

Başka Yerden Çalışın

Masanızı odanızı değiştirin. Eğer varsa balkon ya da bahçede çalışmayı deneyin. En azından açık bir camın yanını tercih edin. Eğer güvenliyse haftada bir gün ofise gidin. Güvenli değilse evinizin yakınında haftada bir gün öğleden sonra çoğunlukla boş olduğunu bildiğiniz bir cafeden çalışın. 

Yapılacaklar Listesini Kısaltın

Tek seferde bitmeyecek işler, anlık geri dönüşler her zaman listelerimizi uzatır. Sadece bir süreliğine kendinize karşı adil olun ve listeleri kısaltın sadece o gün bitirmek zorunda olduğunuz işlerden oluşan kısa listeler yapmaya çalışın. 

Mesainizden Kendiniz İçin Çalın 

Daha yoğun çalışarak mesai bitişinizi bir saat kısaltmaya çalışın ve o bir saatte özel hayatınızla ilgili görevler yerine, sizi mutlu edecek bir şeyler yapın. 

Dinleyin 

Sabahlar için özel bir playlist hazırlayın. Enerjik ve neşeli şarkılar tercih edin. Ya da spor için hazırlanmış playlistlerden faydalanın. Sıkıcı ve konsantrasyon gerektirmeyen işleri yaparken podcast dinleyin. Böylelikle biraz olsun kendiniz için bir şeyler yaptığınızı hissedebilirsiniz. 

Planlayın

Gün içinde ev işleri ile uğraşmayı bırakın. Çamaşır koymayın. Öğle yemeğinizi bir gece önceden hazırlayın. Günlük toparlanmayı geceye bırakın ve tüm işler için kendinize 30 dakika vererek -ve dakika tutarak- bitirmeye çalışın. Unutmayın ev işleri hiçbir zaman bitmez ya da eksilmez. 

Benzer Görevleri Birleştirin

Tüm telefon görüşmeleriniz ard arda yapın. Mümkün olduğunca toplantılarınızı aynı güne ard arda almaya çalışın. Unutmayın bu yöntemle toplantıların gereksiz uzamasını engelleyebilirsiniz. 

Evden Çalışmadan Bunalanlar için 10 Öneri

Molalarınızı Planlayın

Gün içinde kaç kez mola vereceğinizi ve bu molaların ne kadar süreceğini planlayıp telefonunuzda molalarınızın başlangıç ve bitişlerine alarm kurun. 

Motivasyon Sağlayıcılarınızı Bulun 

Belki bir söz bir yaşam mottosu, bir dostla 5 dakikalık sohbet ya da bitirdiğiniz bir listeyi yırtıp atmak olabilir. (Kağıtları geri dönüştürmeyi unutmayın!) Sizi motive eden şeyleri arayın ve bulun. 

Kendinize Hatırlatın

Hayatta en zor durumlardan biri belirsizlik, bu belirsizlikle mücadele etmeye çalışmak çok yorucu ama elbet bununda bir çözümü bulunacak. Bu böyle mi gidecek? Ne zaman kurtulacağız? demeyi bırakın ve Pandeminin bir gün biteceğini kendinize sık sık hatırlatın!


Kaynak Fotoğraf: Magnet.me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.