Yeni Yılda Ufkunuzu Açacak 6 Film Önerisi

Yeni Yılda Ufkunuzu Açacak 6 Film Önerisi

Yeni yıl geldi. Bu yeni yılda arkadaşlarımızla toplanıp, 10’dan geriye sayamayacağız, kalabalıklara karışıp sokaklardaki karnavallara katılamayacağız. Kendimize, kendimiz ve çekirdek ailemizle evimizde bolca zaman ayıracağız. Bu zaman diliminde yeni hobiler keşfedeceğiz, yepyeni tarifler deneyeceğiz. Akşamları da Yeni Yılda Ufkunuzu Açacak 6 Film Önerisi ne göz atıp, geleceğimizi şekillendirmeyi ihmal etmeyeceğiz. Eminim ki izlediğiniz her filmde hayata bakış açınız değişecek…

Sitemizdeki diğer önerilerimize de göz atabilirsiniz,

Kadın Yönetmenler Tarafından Çekilmiş En İyi Film Önerileri
Netflix Türk Dizileri ve Filmleri
İzlemeniz Gereken Bong Joon-ho Filmleri
Ne izlesek? Kadınların Başrolde Olduğu Dizi Önerileri
Netflix Türk Dizileri ve Filmleri
5 Yabancı Mini Dizi Önerisi
Annelerin İzlemesi Gereken 5 Dizi

İşte, Yeni Yılda Ufkunuzu Açacak 6 Film Önerisi

Esaretin Bedeli- The Shawshank Redemption

Sizi bilmem ama ben bir filmde “Morgan Freeman” adını görünce pek tereddüte düşmeyenlerdenim. Benim için oyunculuk performansı her zaman en üstte olan oyunculardan biridir. Esaretin Bedeli’nde ise aklımıza unutulmayacak sahnelerle kazınmayı başarmıştır. 7 dalda Oscar’a aday gösterildiğini de es geçmeyelim.

Bir hapishanede geçen film, optimistik bir mahkumun hayata bakış açısını arkadaşlarına empoze etmesiyle farklı bir perspektif sunuyor bizlere.

Hayat Güzeldir- La Vita e Bella

Hem dram hem de komedi sevenler için, harika bir film önerisi daha. 2.Dünya Savaşı’nı en ağır etkileriyle yaşayan insanların yine de hayata tutunma çabasını gözler önüne seren ve asla umudumuzu kaybetmememiz gerektiğini hatırlatan filmlerden biri. 3 dalda Oscar ödüllü bu filmi izlemeye başlamadan önce mendillerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Umudunu Kaybetme-  The Pursuit of Happyness

Chris Gardner hem iy bir baba, hem iyi bir eş, hem de iyi bir çalışanken her şeyin sırayla kötüye doğru değişmesiyle baş etmeye çalışan biri haline gelir. Hem de yalnız başına değil, yanında küçük oğlu Christopher ile birlikte. Her şeye rağmen ayakta kalabilmenin hikayesini göreceğiniz bu film, size farklı bakış açıları kazandırmakla kalmayıp, hayatınıza şükretmenize bile neden olabilir.

Pi’nin Yaşamı- Life of Pi

 Pasifik Okyanusu’nun ortasında bir can kurtaran filikasının içinde kalan tek insan olduğunuzu düşünün. Tek insan diyorum çünkü seyahat arkadaşlarınız bir orangutan, bir kaplan, bir zebra ve sırtlan… Kendinizi okyanusa atıp balıklara yem olmak mı isterdiniz, yoksa bu filikada seyahat ettiğiniz pekde dost canlısı olmayan arkadaşlarınızın sizi yemesini mi?

16 yaşındaki Hintli bir çocuk olan Pi, bizlere bu sorunun cevabını veriyor. Sizleri harika çekimleriyle Pi’nin Yaşamı’ nı izlemek için bir- iki saat ayırmaya davet ediyorum.

Akıl Oyunları – A Beautiful Mind

Uzun bir süre John Nash  diye dilinizden düşüremeyeceğiniz bir etki alanına gireceğiniz film budur. Gerçek yaşam öyküsünden esinlenilmiş hikayede, bir dahi olan John Nash’in kuramının üzerinde çalışırken kendisini aşma çabasına şahit olacaksınız. Biraz asosyallik biraz şizofreni…Yan etkilerinin kaçınılmaz olduğu bu çaba, gerçek hayatta -John Nash’e yıllar sonra- ünlü matematikçiye Nobel Ödülü kazandırmıştır.  

Piyanist- The Pianist

Yine bir kitaptan uyarlama yine 2. Dünya Savaşı zedeleri… Yine kaybolan hayatlar ve çekilen acılar ama bu sefer bu acılar bir piyanistin üzerinden bizlere aktarılıyor. Hatta o anın içine çektirilip bizlere yaşatılıyor desem daha doğru olabilir. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman ve anıları bu filmde. İzlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bonus: Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Neden bu filmi bonus olarak seçtiğimi açıklamak istiyorum öncesinde…

Yakın zamanlarda izleme şansım oldu .Bulgar göçmenlerinin sadece anı olarak bahsedip hiç detay vermedikleri gerçekleri bir kez daha görmemize yardımcı olan bu film beni ters köşe yaptı. Naim Süleymanoğlu’nu nasıl bilirsiniz? Şampiyonlar şampiyonu, onlarca madalya, ödül…

Peki Naim Süleymanoğlu’nu, Naim Süleymanoğlu yapan ne?
İşte bu filmde; bir hedefe nasıl en etkili ulaşabilirsiniz, bunun için nelerden vazgeçip neleri riske atabilirsiniz?

İzlemenizin kesinlikle vakit kaybı olmayacağını düşündüğüm en iyi çalışmalardan biri.

Mutlu yıllar ve iyi seyirler dilerim.

Fotoğraf: GR Stocks on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.