Franz Kafka ve Küçük Kız

Franz Kafka ve Küçük Kız

Franz Kafka ve küçük kız hikayesi aslında, Kafka’nın hayata bakışını bize aktaran minicik bir olay. Umarım siz de keyifle okursunuz.

Franz Kafka ve Küçük Kız

Hiç evlenmemiş ve çocuğu olmayan Franz Kafka, Berlin’de bir sokakta dolaşmaktadır. Ağlayan bir kız çocuğuna rastlar. Çocuğun, sonunda parkta çok sevdiği oyuncak bir bebeği kaybettiği için ağladığını anlar.
Kafka ile çocuk bebeğini beraber parkta ararlar ama o gün bebeğin kaybolan izine rastlamazlar. Ertesi gün aramaya karar verirler. Ne de olsa Kafka’nın bu çok içine işlemiştir. Ertesi gün beraberce tekrar ararlar, o kadar ararlar ki, sonunda bir banka oturup ümitsizce birbirlerine baktıktan sonra, Kafka kız çocuğuna, cebinden çıkardığı bir mektup verir. Der ki sevimli kıza ” Bu mektubu, sana bebek gönderdi”. Tabii mektuba bakan sevimli kızın gözlerinin içi güler ve aynı zamanda şaşırır. Kafka kendinden emin şöyle bir banka sırtını yaslayıp, iki eli ceketini yakasında, parkın ağaçlarına bakarken “Oku bakalım, ne yazmış?” der.  Kız sevinç gözyaşları ve minnet bakışlarından sonra mektubu açar ve okur:
“Mektupta lütfen ağlama, dünyayı görmek için gezmeye çıktım ve sana gördüklerimi yazacağım.” Bu Kafka’nın hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Böylece Kafka’nın hayatında, yaşamının sonuna kadar devam edecek, bir hikayeler silsilesi başlar. 

Kafka, kızla her buluşmasında, bebeğin maceralarını anlatan, mektupları sürekli, çocuğa okur ve çocuğun çok mutlu olduğunu görür. Kafka Berlin’e dönmeden önce, bir oyuncakçı dükkanından bir bebek satın alır. Sonrasında, kız çocuğu ile buluşmaya gider, bebeği ona uzatır. Kızımız, bebeğe bakar bir de Kafka’ya, “Ama bu benim bebeğime benzemiyor”!. Kafka, çocuğun heyecanı kaybolmadan bebeğin yazdığı başka bir mektup verir: “Mektupta, seyahatlerim beni değiştirdi yazmaktadır.”  Kız çocuğu bebeğini kucaklar ve hızlı bir şekilde mutlu olarak evine gider.

Franz Kafka ve Küçük Kız

Bir yıl sonra Kafka ölür… Yıllar sonra kaybolan bebeğin sahibi kahramanımız yetişkin bir kız olur. Bebeğinin içinde bir mektup bulur, mektupta şöyle yazmaktadır. “Sevdiğin her şey muhtemelen kaybolacak, ama sonunda sevgi başka bir şekilde geri dönecek.

İmza: Franz Kafka.
-alıntıdır-

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.