GENÇLİK KOŞUSU

19 Mayıs 1919 Atatürk Gençlik Koşusu İzmir

Yeniden merhaba herkese. Bugünkü yazımda sizlere geçen pazar günü İzmir’de katılmış olduğum 19 Mayıs Atatürk Gençlik Koşusu hakkında bilgi vermek istiyorum. 

İzmir’de gerçekleşen bu koşu yıllardan beri devam etmekte olan gelenek gibi bir koşuymuş aslında. Benim daha bu yıl haberim oldu ve ilk kez katılım sağladım gençlik koşusuna.

Sıfır antrenmanla 3 km koşmak benim için çokta kolay olmadı tabii. Bir de bunun geri dönüşü oldu. Yani toplamda 6 km koşmuş oldum. Ama bu 6 km’nin sadece 3 km’sini hiç durmadan koşabildim. Diğer km’leri ise biraz yürüyerek biraz koşarak tamamladım. O gün her şey güzeldi tabii. Koştum diye mutluydum. Sonrasında bacaklarımda ağrılar yaşadığımı saklamayacağım 🙂

 Gençlik Koşusu Koşu Alanı ve Şartları

Koşu alanından ve koşuya katılanlardan bahsetmek istiyorum şimdi sizlere. İzmir’deki Cumhuriyet meydanından otobana çıkıp 10 km’lik bir yol ayırmışlar koşucular için. Koşu bitene kadar o yol trafiğe kapatılmıştı. Sabah 8.00’de başlayan koşu herkesin gelmesiyle birlikte saat 11’i geçiyordu bittiğinde. İyi ki de sabah 8’de başlamış yoksa asfalt sıcağında baygınlık geçirebilirmişiz.
Koşuya katılım şartı yoktu. Yani profesyonel bir sporcu ya da profesyonel bir atlet olmanız falan gerekmiyordu. Tek şart 1919 kişiyle sınırlı olmasıydı. Bunun nedeni de 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olmasıydı. 

Otobanda koşarken insanın hangi bilinçte koştuğu ve ne için koştuğu da önemli bence. Ben mesela kendimi sürekli Ata’m için koşuyorum, Türk gençleri için koşuyorum diye motive etmiştim. 

-Gençlik Koşusu – Koşu Bitiminden Sonra

Koşusunu bitirenlere üzerinde gençlik koşusunu belirten simgeler olan madalyalar dağıtıldı. Sanıyorum ki herkes aldı o madalyalardan. Bir de koşu başlamadan önce İzmir Belediyesi’nin gençlik koşusu için ayarlamış olduğu kitler dağıtıldı herkese. 

Kitin içinde olanlar; Atatürk ve Bandırma Vapuru baskılı beyaz renk t-shirt (t-shirt bedenlerini başvuru yaparken kendimiz seçmiştik), koşucu numaralarımız, ayakkabımıza taktığımız barkodlar (koşuda kaçıncı olduğumuzu o barkodlardan öğrenebilmemiz için)

Gençlik Koşusu – Koşu Sonrası Alanda Yaşananlar

Koşu bittikten sonra İzmir Belediyesi tarafından bizler için ayarlanan kumanyalar dağıtıldı.

Kumanyada olanlar; 1 soğuk sandviç, 1 meyve suyu, 1 tane muz ve kepekli olduğunu tahmin ettiğim pişmiş makarna. Tatları iyiydi. O an için açlığımı çok güzel giderdi. 

-Olumsuzluklar

Aslına bakarsanız sadece 1 tane olumsuzluk yaşadım. O da biz otobanda koşarken yolun kenarından genç bir kadının bize bela okuyarak yolu kapattınız diye çirkin söylemde bulunmasıydı. Üzücü bir andı benim için. 

-Tavsiyeler

Eğer ki 10 km’nin hepsini tamamlamak istiyorsanız koşu öncesinde güzel ve düzenli antrenman yapmanız gerekiyor. Yoksa benim gibi bacak ve vücut ağrılarıyla baş başa kalabilirsiniz. Gençlik koşusuna katılım sağlamak istiyorsanızda başvuruyu sıkı takip etmeniz gerekiyor yoksa kişi sayısı sınırlı olduğu için kayıtlar hemen doluyor maalesef.

Herkese mutlu günler 🙂

Photo by sporlab on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.