Güneş Kremi Önerileri

Cilt kanseri, güneş yanığı, erken yaşlanmayı önlemekte yardımcı olduğu bilinmesine rağmen hala güneş kremi kullanımı çok da yaygın değil. Güneş kremi kullanımının neden sadece yaz aylarıyla sınırlandırılmaması gerektiğini buradaki yazımıza tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Biz de sizin için sevdiğimiz, kullanıp memnun kaldığımız ve dermatologlar tarafından önerilen ürünleri derledik. 

Peki hangi güneş kremi?

Bu konuda uzman görüşüne bakarsak; hangi çeşit güneş kremi olduğunun pek fazla önemi yok. Yeter ki UVA ve UVB koruması yani SPF ve PA korumaları olsun. Ve yeter ki biz güneş kremini yılın her vakti kullanalım. Ancak tabii ki ürünler arasında bazı farklar var.

Güneş kremleri/losyonlarının dokuları; yapılarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kimi daha yoğundur kimi daha hafif. Bazıları beyaz iz bırakırken bazıları tamamen şeffaflaşır. Ayrıca güneş kremleri; mineral veya kimyasal ya da karışık formüllere sahip olabilir. Ancak günün sonunda en önemli olan şey; içeriklerinin ihtiyaca yönelik olmasıdır.

Kimyasal güneş kremlerinden kısaca bahsedecek olursak; muhtemelen halihazırda kullandığımız ve bildiğimiz pek çok marka içeriği sebebiyle bu gruba girer. Cilde ulaşmadan önce zararlı UV ışınlarını emerler. Bu losyonların emilimi mineral içeriklilere nazaran daha kolaydır ve beyaz iz bırakmazlar. Ancak bu durum da daha sık yenilemeyi gerektirir.

Mineral güneş kremleri (fiziksel olarak da bilinirler) ise cildinizde UVA ve UVB ışınlarını yansıtan veya filtreleyen bir bariyer görevi görür. Dağılmış çinko oksit ve/veya titanyum dioksit formüllerinin cilde yayılması daha zor olacağından beyaz kalıntı bırakabilirler ancak kimyasal seçeneklere göre daha uzun süre ciltte kalıcılığını korurlar. 

Biz de ciltte hafif his bırakan (hatta yokmuş gibi hissedilen), beyaz renk bırakmayan, cilde emilimi oldukça kolay kimyasal ve mineral ürünler seçtik. Bazıları da aynı zamanda BB krem gibi kullanabileceğiniz cilt tonuyla bütünleşen hafif renk veren ürünler veya makyaj bazı olarak kullanabileceğiniz ürünler.

La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+

Yüksek koruma sağlayan yüz için olan bu güneş kremi, günlük kullanım için oldukça ideal. Yüksek koruma sağlıyor, yağlı his bırakmıyor, beyaz kalıntıdan eser yok; üstelik suya dayanıklı. 

Ürünü incelemek için tıklayın

La Roche Posay Anthelios Age Correct Tinted Cream

Hyalüronik asit, Niasinamid ve LHA içeren formülüyle yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltıyor. Ürün aynı zamanda renkli yapıda olduğundan makyaj yapmak isteyenlere pratik bir çözüm sunuyor. Yapısı oldukça hafif.

Ürünü incelemek için tıklayın

Missha Çinko İçerikli Mineral Güneş Koruyucu

İçeriğinde çinko bulunan yüz için bu mineral güneş koruyucu; özellikle hassas ciltler için en iyiler arasında. Mineralli su cildi nemlendirirken, çinko oksit cildin aydınlık görünmesine yardımcı oluyor. Zararlı ışıkları ciltten uzak tutan krem; hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı maksimum koruma sağlıyor.

Ürünü incelemek için tıklayın

BEE’O Apicare Yüz Güneş Kremi SPF 30

Mineral filtreli, temiz içerikli ve yerli alternatif arayanlar için sevdiğimiz bir krem de Bee’o Yüz Güneş Kremi. Özellikle mevsim geçişleri için ideal. İçeriğinde katkı maddesi, koruyucu madde, boyar madde, glüten, GDO, alkol, glikol, ilave şeker yok. Üstelik uygun fiyatlı. Emilimi oldukça güzel ve makyaj altına müthiş bir baz.

Ürünü incelemek için tıklayın

Sebamed Sun Care 50+ Güneş Losyonu

Vücut için koruma sağlayan bu losyon; 50 SPF değeriyle yüksek etkili UVA ve UVB filtreleri sayesinde güneşin zararlı ışınlarını süzüyor. İçeriğindeki E vitamini cildi beslerken; suya dayanıklı özelliğe sahiptir.

Ürünü incelemek için tıklayın

Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Koruyucu Süt GKF50

UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan vücut sütü; suya dayanıklı ve ince yapısıyla özellikle deniz tatillerinde tercih ettiklerimizden biri. Kokusuz ve renksiz yapıdaki ürün alerji riskini en aza indirmek için tasarlanmış. Ürünün neredeyse aynı özelliklerdeki sprey formu da mevcut. Sprey güneş kremleri her ne kadar kullanım açısından kolaylık sağlasa da; vücuda sürüldüğünden emin olmak zorlaştığı için birkaç kez aynı yerin üstünden geçmek gerektiğini aklınızda tutun.

Ürünü incelemek için tıklayın

Sprey ürünü incelemek için tıklayın

Hawaiian Tropic Koruyucu Güneş Losyonu Satin Protection Nspf 50+

Yaz kokularını seviyorsanız; bu vücut kremi sizin için. Mis gibi kokusuyla sürdüğünüz an tropik bir adadaymış hissi yaşayacağınız losyonun yapısı ince, kadifemsi bitişe sahip ve koruması oldukça etkili.

Ürünü incelemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.