Hak Nedir?

Hak Nedir?

Neden “hak nedir?” yazısı yazıldı? Göz göre göre hak yediril mi ?

Kısaca, başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşarak anlatacağım.

Hak Nedir? Nasıl Hak Aranır?

Geçenlerde almış olduğum bir eğitimde uyaran verme sırası bendeydi. Bana verilen uyaran ise hak ve korku üzerine yazılmış bir metinle alakalıydı. Sunum esnasında hak üzerine konuşmalar oldu, beyin fırtınaları oldu ve sunum bitti. Sunum bitti ama benim kafamın içinde hâlâ hak üzerine çınlayan sorular vardı. 

Hak Nedir?

Düzenli aralıklarla kendime hak nedir? Hakkını aramak nedir? Hakkını aramak günümüzde yalnızca bir eylemden mi ibarettir? Uzun uzun düşündüm bunların üzerine. Çevremde de birisi haksızlığa uğradığında içimde fırtınalar kopuyor, ona yardım etmek ve uğramış olduğu haksızlığa karşı gelmek istiyorum ama o anki konumum ve şartlarım gereği susmak zorunda kalıyorum. Kendi hakkımı aramaya gelince de bazen susmakla yetiniyorum bazen de bütün gemileri yakıp karşı çıkıyorum yapılan haksızlığa. 

Hak Nedir? Hakkını Aramak Nasıl Olur?

Peki şimdi sizlere sormak istiyorum hakkını aramayan insan ezilmeye mahkum mudur? Aramızdan bazıları;”Hayır, mahkum değildir. Çünkü bir yolunu bulup hakkını arar ve konu kapanır.” diyebilir. Bazıları ise de; “Konunun eziklikle alakası yok sadece korktuğu için hakkını arayamıyordur.” diyebilir. Bu korkular işten atılma, evden atılma, bulunduğu ortamdan dışlanma dürtüleriyle alakalıdır belki de. İçimizdeki bir yerlere ait olma isteği bazen susmamız için ağzımıza mühür vurabiliyor böyle. Belki de o içimizdeki aidiyet duygusunu yenersek daha cesur ve daha dik başlı bir şekilde hakkımızı arayabiliriz. 

O halde şu soru da kafamda bir yerleri kemiriyor. Ezilmiş olan insanlar korkudan mı hakkını arayamaz? Korku duygusu bize aynı zamanda eziklik psikolojisini de empoze ediyor ve hakkımızı aramak yerine susmamızı söylüyor olabilir. Ayrıca bizim toplumumuzda da ezik, mazlum olan insanlara destek olmak yerine köstek olmak âdet olmuş durumda değil mi sizce de? Neyse konuyu uzatmadan son cümlelerimi eklemek istiyorum. Hakkımızı aramak için başkalarına ihtiyacımız yok tabii ki ama yanında bir destekçin olursa daha iyi bir şekilde kendini savunmaya başlayıp güzelce hakkını arayabilirsin. 

Herkese güzel günler diliyorum.

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.