Hamileler İçin Rehber Niteliğinde 5 Kitap Önerisi

Aklınızda milyon tane soruyla internette hamilelik ile ilgili bilgi aramaya başladıysanız, öğrendiğinizde yaşadığınız şaşkınlık ve inanmama hali ya da ilk korkuları bir kenara bırakmışsınız demektir. Tebrikler! Ebeveyn olmaya başladınız bile… Öncelikle panik olmayın önünüzde daha uzun zaman var ve bu yolda en büyük yardımcımız yine kitaplar olacak. Yaşadığımız paniğin büyük bir çoğunluğunu “bilmemek” duygusu. Heyecanlı ve bazen panik halinde geçirilen bu zamanlar için “iyi ki varlar” dedirtecek, hamileler için rehber niteliğinde 5 kitap önerimiz içinizdeki mucizenin tadını çıkarmanızı, emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacak. Ve evet baba adayları siz de okumalısınız.

1. Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı

Çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren hisleri olan ve bilinçli bir varlık. Bunun en büyük örneği ise sağlıklı bir anne bebeği istemediği durumda bebeğin reddedildiğini anlayarak/hissetmesidir. Bebek yoğun olarak bunu hissettiğinde harekete geçebilir ve bunun sonu maalesef bir düşük olabilir. Tabi bu aksine olumlu bir duyguda da kendini gösterebilir.

Bebek 16.haftadan itibaren ışığa duyarlı hale gelir, 20. Haftadan sonra konuşmalarınıza hareketleriyle tepki verebilir, 24. Haftadan itibaren duygulardaki değişiklikleri algılayabilir. Annenin duyguları bebeği ruhsal ve fiziksel olarak etkileyebilir.

Rahim ise çocuğun hayattan beklentilerini oluşturur. Sıcak sevgi dolu bir yer olmuşsa çocuk dış dünyanında böyle olmasını bekler ve bu beklenti kişinin kendine güvenen, açık, dışa dönük kişiliğinin oluşmasını sağlar. Rahimde kaba ve zor bir ortam varsa çocuk dış dünyadada aynı şekilde karşılanacağını düşünecek ve bu dünyada içe kapanık, şüpheci ve güvensiz olacak, maalesef hayatı daha karmaşık olacaktır. Yani biz çocuk anlamaz diyoruz ama onlar anne karnındayken bile çoğu şeyi anlayabiliyor. Birbirinden ilginç hikaye ve deneylerle desteklenen bu kitaptan sonra anne karnındaki bebeğe çok farklı bir gözle yaklaşacaksınız.

2. Op. Dr. Banu Çiftçi’yle Hamilelik ve Doğum

Tebrikler hamilesin… Bir kadın için hayatının en heyecan verici ve mucizevi dönemi olmalı hamilelik. Ne yapacağını bilemiyorsun, hiç bu kadar soruyla dolu olmamıştı değil mi aklın? Hayat bu kadar sorumluluk yüklememişti belkide senin için daha önce. Bebeğin için en iyisini düşünüyorsun her “anne” gibi. İçinde ki bebeğin gün geçtikçe büyüdüğünü göreceksin 9 ay 10 gün boyunca, bu eşsiz deneyimde her hafta hem fiziksel hem duygusal farklılıklar yaşayacaksın…

Çevrende hamile olduğunu bilen çoğu insan hamilelik ve çocukla ilgili bir sürü şey söyleyecek. Çoğu zaman tüm bunların doğruluğundan emin olamayabilirsin.

Neleri yapıp neleri yapmaman gerektiğini, bebeğinin hafta hafta gelişimini, beslenme ve egzersizlerin yanı sıra doktor kontrollerinde ne yapman gerektiği ve daha birçok konuda bu kitap sana bir rehber olmak için iyi bir seçim olacak.

3. Sezaryen-Michel Odent

Sezaryen ameliyatı bugüne kadar uygulanan en mükemmel ameliyatlardan biridir. Sezaryen doğum kordon sarkması, plasanta ile ilgili sorunlar, makat geliş (önde gelen kısmının ayaklar veya popo olması), bebek kalp atışlarında bozulma gibi sebeplerle yapıldığında annenin ve bebeğin hayatını kurtarır. Yani aslında bir hayat kurtarma ameliyatıdır; gerektiği yerde ve doğru zamanda yapılması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği ve olması gereken sezaryen oranı %15 iken ülkemizde bu oran son yıllarda kamu hastanelerinde %60’lara, özel hastanelerde ise %90’lara kadar çıkmıştır. Avrupa ve Amerika’da oranlar %28’lere geldiğinde, söz konusu ülkeler sezaryen ameliyatlarını azaltmaya yönelik çalışmalar başlatmıştır. Ülkemizde de bu oranı azaltmaya yönelik çalışmalar geçte olsa başlamıştır.

Sezaryen hangi durumlarda gerekli? Sezaryen kararı alırken beraberinde gelen riskler neler? Olası bir sezaryen ameliyatı nasıl olmalıdır? Sezaryen sonrası anne-bebek bağlanması nasıl olur? Doğum, normal (vajinal) yolla gerçekleşmediğinde bu anne ve bebeği nasıl etkiler? Sezaryen sonrası emzirme kolay mı? Bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişimi nasıl ilerler? ve benzeri birçok soruyu Fransız Doktor Michel Odent bu kitabıyla yanıtlıyor. Unutulmamalıdır ki sezaryen ameliyatı gerektiği yerde görkemli bir kurtarma ameliyatıdır, ancak zorunlu olunmadığı durumlarda başvurulmamalıdır.

Dünya’ya yeni bir can getirmenin sorumluluğunun ilk adımını doğru olarak atmak kendinize olan güveni arttıracak ve aklınızdaki “acaba” sorularından kurtaracaktır sizi.

4. Emziren Anneler Soruyor

Yeni doğan bir bebek için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü; bebeğin sağlıklı olması, tüm besin öğeleri gereksinimlerini karşılaması, kolaylıkla sindirilebilmesi ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besindir. Yeni doğan bir bebeğe, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Yeterli gelmediği taktirde ne yapmalısınız, emzirmenin püf noktaları neler, meme ucu çatlakları ve yaralarınız için ne yapabilirsiniz, bebeğiniz meme reddi yaşarsa onu tekrar emmeye nasıl ikna etmelisiniz ve bunun gibi en çok sorulan sorulara yanıtlarınızı bu kitapta bulabilirsiniz. Hem bir anne hem de hemşire Esra Ertuğrul, “Emziren Anneler Soruyor” kitabı ile ayrıntılı cevaplarıyla özellikle yeni anne olanlar için olmazsa olmazlardan. Kısa oluşu gözümüzün korkmamasını sağlarken görsellerle zenginleştirilmiş olması da kavrayış hızımızı yükseltiyor. Bu kitabı gebeliğin son aylarında okumanız, bilgilerinizin tazeliğini koruması bakımından daha iyi olacaktır.

5. Emzirmenin İlk 100 Günü

Asırlardır anneler bebeklerini çeşitli makina ve bilimsel kaynaklara başvurmadan emzirmişlerdir. Bazı sebepler dışında bir anne için bu normal bir fizyolojik durum. Peki anne sütünde ne var? Anne sütüne tadını veren laktozun mükemmel bir lezzeti ve yararları var. Anne sütündeki laktozun bağırsaklar tarafından emilemeyen kısmı dışkıya yumuşaklık kazandırırken, yine bağırsakta hastalık yapıcı bakteri sayısını azaltarak mineral emilimini kolaylaştırıyor. Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı imzalı Gün Yayıncılıktan çıkan bu kitap; Anne sütü nasıl oluşur? Bebek hangi durumda ve hangi pozisyonda emzirilir? Emme süreleri nasıl olmalı? Zamanla süt içeriği değişime uğruyor mu? gibi sorulara cevap veriyor. Üstelik kitap da emzirmeye dair bazı şehir efsanelerine rastladığınız da eğlenecek ve “çok bilmiş” çevrenize kanıtları ile cevap verebileceksiniz.

Kaynak Fotoğraf: Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.