Hayatının Seyrini Sporun Yardımıyla Değiştiren 3 Ünlü

Hayatının Seyrini Sporun Yardımıyla Değiştiren 3 Ünlü

Hayat herkes için çok kolay olmayabiliyor ve maalesef biz insanlar, bazen sorunlarımızdan kaçmak için alkol, uyuşturucu vb madde bağımlılıklarına yönelebiliyoruz. Maddeler ve alkol olmadan sorunlardan kaçmak yerine kendinizi iyi ve güçlü hissetmenizi sağlayacak fiziksel aktiviteler bu konuda en büyük yardımcımız. 

Spor yap, spor yap, spor yap!
Neden bu kadar önemli spor yapmak?
Spor yapmazsak ne kaybederiz ki?
Hayatının seyrinin sporun yardımıyla değiştiren mi var?- diye düşünenler için bu yazımız. 

Hayatının Seyrini Sporun Yardımıyla Değiştiren 3 Ünlü:

Matthew McConaughey

McConaughey üniversite yıllarından sonra oyuncu olmak için 90’lı yıllarda sinema dünyasına girmiş. İlk başlarda çok iyi olmayan roller alsa da yıldızı 1996 yılında parladı. 1997 yılında da “A Time To Kill” filminde rol almasından sonra hayatının seyri değişen oyuncu, iyi bir şöhret elde etti. Şöhretin getirdiği rahatlıklar ve madde partileriyle 90’lı yılların sonlarını zorluklarla geçiren oyuncuya; menajerinin, rehabilitasyon merkezine gitmezse oynayacağı filmlerdeki tüm rolleri kaybedeceğini söylediği biliniyor.
2000’li yıllarda kendisini düzenli fiziksel aktivitelere ve vücut geliştirmeye adayan McConaughey, 2005 yılı “People” dergisinde “Yaşayan En Seksi Erkek” seçildi. 

McConaughey, yaşamını iyi anlamda şekillendirmek için, fiziksel aktiviteleri yaşamının bir parçası haline getirenlerden biri.

Daniel Radcliffe

Harry Potter” rolüyle, tüm dünyaca tanınan Daniel Radcliffe. Rolü kaptığı için, en şanslı çocuklardan biri olduğunu düşündüğümüz Daniel, Harry Potter filmi serilerinin getirdiği stresin de etkisiyle, küçük yaşlardan itibaren alkole başlayan ünlülerden biri. 8 serilik filmin çekimlerinin Daniel için kolay olmadığını tahmin edebiliyoruz tabii ki.

Özellikle son seri çekilirken, filmin çekimlerinde Daniel’ın genellikle sarhoş olduğu biliniyor.
2015 yılında bir alkolik olduğunu kabullenip harekete geçti. 
Sonrasında bu konuda birçok röportaj veren Daniel, problemlerinden kaçmaya çalışması ve yeni hayatının getirdiği depresyonu kabul etmesiyle, tedavi süreci hakkında bilgi verdi. 
Bu rehabilitasyon sürecini, günde 5 saatlik yürüyüş ve spor yaparak geçirdiğini belirtti. Radcliffe, bağımlılığını aşmak için sporu yaşamının bir parçası haline getirenlerden.

Umuyoruz ki, oyunculuk hayalleri kuran genç okurlarımız daniel’ın yaşadığı zorlukların hiçbirini yaşamazlar.

Kate Hudson 

Kate Hudson 1979 yılı doğumlu, ailesi bir yıldızlar geçidini andıran, 2 çocuk annesi ve Oscar ödüllü bir oyuncu. Ayrıca kendisi tam bir spor bağımlısı. Evet yanlış okumadınız, onun zararlı bir alışkanlığı yok; bağımlı olduğu tek şey spor. Ama Kaliforniyalı oyuncu günde en az 4 saatini spor yaparak geçiriyor. Belli bir dönem fazla kilolarıyla baş etme yöntemi olarak sporu kullanan Hudson, düzenli fiziksel aktiviteyi yaşam şekli haline getirenlerden.

Ünlüler ve onların hayatının seyrini değiştiren spordan bahsettik. Madde ve alkol bağımlılıklarında sporun, tedavi sürecini nasıl etkilediğinden de kısaca bahsedelim.

  • Ruh hali: Yapılan araştırmalara göre, günde en az 30 dakika boyunca yapılan fiziksel aktiviteler, ruh halinde olumlu değişikliklere yardımcı oluyor.
  • Enerji: Her aktivitede olanağanüstü bir enerji harcandığını göz önünde bulundurunca, özellikle bağımlılar için uygulanan tedavilerde artan enerji, spor faaliyetleri için aktarılacak bir alan görevini görüyor.
  • Stres: Düzenli olarak yapılan günlük fiziksel aktiviteler, beyne mutluluk hissi veren hormonlar aracılığıyla stresi azaltır.
  • Uyku: Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler uyku kalitesini arttıracaktır.
  • Bağışıklık Sistemi: Özellikle küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelerin bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önlediği bilinmektedir.
  • Yenilenmemesi İstenen Bağımlılıkları Önleme: Yapılan çalışmalar, bağımlılıkların bırakılmasından sonraki sürecin sporla desteklenmesi durumunda, daha etkili ve uzun süreli sonuçlar alındığını göstermiştir.

Yararlanılan Görsel Kaynaklar:
Görsel 1Görsel 2 –Görsel3 –Görsel 4Görsel 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.