İkinci Üniversite Programı Nedir? Açıköğretim Tavsiyeleri

İkinci Üniversite Programı Nedir? Açıköğretim Tavsiyeleri

İkinci üniversite programından faydalanmak isteyenlere açıköğretimden bir bölüm daha okumak isteyenler için tavsiye niteliğinde bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazıda ikinci üniversite programı nedir? Hangi Üniversiteler desteklemekte, kayıt işlemleri, harç ve sınavlara dair detaylı bilgiler bulacaksınız. 

İkinci Üniversite Programı Nedir? Hangi Üniversitelerde Var?

İkinci Üniversite programı halihazırda bir üniversitede okuyan ya da  mezun olmuş kişiler için geçerli. İkinci üniversite programını seçtiğinizde aslında açık öğretim okumuş oluyorsunuz. Hiçbir sınava girmeden, başvuru, harç gibi gereklilikleri yerine getirip kayıt yaptırabiliyorsunuz. Burada önemli nokta mezun olduğunuz okulda kaç yıllık bir eğitim görmüş olduğunuz, lisans programından öğrencisi/mezunuysanız lisans ya da ön lisans programlarından birini, ön lisans mezunu iseniz ön lisans bölümlerinden birini tercih edebiliyorsunuz. 

Başlıca Açıköğretim Üniversiteleri

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Açık Ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ikinci üniversite programları seçebileceğiniz eğitim kurumları. Pek çok bölüm var, her sene yenileri ekleniyor ama örgün eğitim bölümleri kadar çeşitli değil. 

Seçebileceğiniz bölümleri görmek için tıklayınız. 

İkinci Üniversite Programı Kayıt / Harç / Ders Seçimleri 

Tecrübelerime gelince, ben İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okuyorum. Kaydımı geçen yıl tamamen online olarak gerçekleştirdim. ÖSYM’nin sisteminde mezuniyet belgem kayıtlı olduğu için hiç sorun yaşamadım. Çok eski mezunların bazıları mezuniyet belgeleri online sisteme aktarılmadığı için sorun yaşadığını okudum ama bunu üniversitenizi arayarak halletmeniz mümkün. Onun haricinde geriye harç ücretini yatırmak kalıyor dönemlik 250 TL ile 700 TL arasında bölümünüze göre değişiklik gösteriyor. Yine online bankacılık yöntemi ile halledebiliyorsunuz. 

Kayıt tarihleri her yıl üniversitelerin ikinci üniversite sayfasında açıklanıyor. Eylül’ün ilk haftasından başlayarak Ekim’e kadar devam ediyor. İstanbul Üniversitesi’nin kayıt zamanı hatırlatma üzerine bir uygulaması var. Mail adresinizi verirseniz, kayıt tarihleri açıklandığında hatırlatma yapıyor. Ama yine de ilgili üniversitelerin akademik takvim sayfaları takip etmekte yarar var. 

Kayıt sonrası dersleriniz otomatik olarak atanıyor. Daha önce okuduğunuz bölümle çakışan dersleriniz var ise -Türkçe, İngilizce, Tarih vs.- muafiyetten faydalanabiliyorsunuz. İstanbul Üniversitesi için muafiyet başvurusuna bile gerek olmadı sistem otomatik olarak atadı ve düzenledi derslerimi. 

Ders materyallerine Auzef sayfasından ya da uygulamasından ulaşabiliyorsunuz. PDF olarak kitaptan okuyabilir, slayt olarak ulaşabilir. Ya da eğitmenlerin ders videolarını izleyebilirsiniz. Ders materyallerine ek olarak kitaplarınızdaki (her bölümün sonunda yer alan) yararlanılan kaynaklar kısmından kitaplardan seçerek okumak çok faydalı oluyor. 

İstanbul Üniversitesi(Auzef) Programı Avantaj ve Dezavantajları 

İkinci üniversite programından faydalanmayı düşünüyorsanız, istediğiniz bölümü okuyan birine danışmanızda fayda var. İnternette de birçok yorumla karşılaşacaksınız. Bir kısmı çok doğru olmakla birlikte yanıltıcı fikir de mevcut.

Avantajlar…

Avantajlara gelirsek herhangi bir sınava girmeden kayıt yaptırabiliyor olmanız ikinci üniversitenin en önemli kısmı. Açık öğretim olduğu için çalışırken okuyabilmeniz, çalışmalarınızı kendi saatlerinize göre düzenleyebiliyor olmanız açısından büyük rahatlık. 

Bir diğer konu sınavlara gireceğiniz ili ve bölgeyi seçebiliyor olmanız. İlla yaşadığınız yerde girmek zorunda değilsiniz. Derslerinizden kalmazsanız vize ve final olmak üzere iki sınava giriyorsunuz. Sınavlar bir hafta sonunu kapsayacak şekilde cumartesi, pazar günleri yapılıyor. Sabah ve öğleden sonra oturumu var. Hangi gün hangi oturumda sınava gireceğiniz üniversite tarafından belirleniyor. Girdiğiniz oturumda tüm derslerinizin sınavlarını tamamlıyorsunuz. Test yöntemi ile yapılan sınavda her ders için 20 soru ve 30 dakikalık süre planlanmış. Hangi derse ne kadar zaman ayıracağınız ise size kalmış. Genel olarak bu süre yeterli geliyor hatta genelde süre dolmadan sınavı bitirmiş oluyorsunuz. 

Bu sene bahar döneminde malum covid-19 pandemisinden ötürü sınavlar onlıne olarak gerçekleştirildi. Sınavların onlıne olması kopya çekilme ihtimalinden ötürü pek çok eleştiri aldı fakat bence kendi isteğinizle ve gerçekten kendinizi geliştirmek amacı ile okuyorsanız bu çok önemli bir durum değil. Önümüzdeki dönem sınavların nasıl yapılacağı ise henüz belli değil. 

Dezavantajlar…

Test yöntemi zaman kazandırması açısından avantaj olsa da aynı zamanda bir dezavantaj bence örneğin sosyoloji gibi bir disiplin test ile bilgi ölçmeye pek uygun değil. Genelde sorular ezbere dayalı oluyor. Ama tabi bu her bölüm için geçerli değil ve bir zorunluluk diye düşünüyorum. 

İstanbul Üniversitesi’nin dezavantajlarından devam edersek online sisteme değinmeden geçemeyiz diye düşünüyorum. Maalesef online sistemi çok kullanışlı değil örneğin ders materyalleri için, kayıt işlemleri, not görüntüleme için farklı farklı sayfalardan işlem yapılıyor. üstelik pek çoğu mobil uyumlu sayılmaz. Ama yine de hepsi için aynı kullanıcı adı (T.C. Kimlik Numarası) ve şifre geçerli olması iyi. Öte yandan Anadolu Üniversitesi ders materyalleri ve genel sistemliliği açısından çok övgü alıyor. 

Genel olarak en çok eleştirilen konu ders materyallerinin yeterli olmaması, sınavlarda bazı soruların ders materyalinden çıkmaması ve öğretim görevlilerin konu anlatım videolarında slaytlardan okuması yönünde. Ben ders materyallerinin yeterli olmadığına katılmıyorum. Üniversitede okurken ek kaynaklardan faydalandığımız gibi bölüme göre gerekli araştırmaları yaparak eğitimimizi desteklememiz lazım. Sosyoloji bölümü için ise sınav sorularının ders materyallerinden çıkmadığı hiç olmadı. Yalnız konu anlatım videoları kısmına ben de katılıyor ve çoğunu izlemeyip okuyarak çalışmayı tercih ediyorum. 

İkinci Üniversite Programında Okumak

Son olarak ben ikinci üniversite programını zorluklarını da göz ardı etmeden herkese tavsiye ederim. Özellikle üniversitede belli sebeplerle seçemediğiniz ya da keşke okusaydım dediğiniz bölümler var ise değerlendirmenizi öneririm. Eğer hala üniversitede okuyorsanız bu fırsatı kaçırmayın derim. Tabii ki yoğun bir çalışma hayatı ile birlikte olduğunda zorluklar daha da artıyor. Üstelik benim gibi on yıl önce mezun olduysanız tekrar ders çalışmaya adapte olmak başlangıçta sıkıcı gelebilir. Ama en azından bir şeyler öğrenmek, kendini geliştirmek hatta belki yeni bir kariyer edinmek için değer. 

Kaynak Fotoğraflar: Edwin Andrade, Pang Yuhao

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.