İLETİŞİM NEDİR?

İletişim Nedir?

İletişim Nedir? Sözlüğe göre;

ad

1.
kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgi, haber alışverişi, duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılması.

2.
kişilerin birbirlerini anlaması.

İletişim kanallarını günümüzde iletişim kurmak için daha aktif kullandığımızı düşünürsek, aklımıza birçok alternatif kanal geliyor. Bunlar telefon, mesaj, internet ve yanında da daha ismini buraya sığdıramayacağım kadar sosyal ağ var. 

İLETİŞİM NEDİR? GÜNÜMÜZDE İLETİŞİME BAKIŞ AÇISI 

Ama ben bu yazıda iletişimin farklı bir boyutuna değinmek istiyorum. 

İnsan olarak bizler konuşarak iletişim kurmaya çalışıyoruz. Bazılarımız ise iletişim kurma olayını beden diliyle de yapabiliyor. Ben hayatım boyunca hoşnut olunmayan bir durumu, davranışı ya da sözü konuşarak karşımdaki kişiyle konuşarak çözme taraftarı oluyorum. Konuşuyorum, diyalog kuruyorum onun da düşünce ve görüşlerine önem veriyorum sonra olayı çözmüş olarak aramızdaki medeni insan ilişkilerine devam etmeye çalışıyoruz. 

Tabii ki bu her zaman işe yaramıyor maalesef. Çünkü bazı insanlarla ya işlerine öyle geldiği için, ya da iletişim konusunda gerçekten zayıf oldukları için uzlaşmaya varılamıyor. 

Bana iletişimsiz insan çok garip geliyor. Şöyle ki; eski çağlarda bile insanlar henüz yazı bulunmamasına rağmen bir aksiyon aldıklarında veyahut düşüncelerini mağara duvarlarına resimler çizip anlatırlarmış. Üzülerek şunu eklemek istiyorum bu yaşadığımız çağda iletişim kurmaktansa duvara resim çizmek daha kolay gibi duruyor. 

İletişim Nedir? Neden İletişim Kuramıyoruz?

Çünkü güven problemi o kadar büyük boyuta gelmiş ki. Kimse iletişim kurmayı tercih dahi etmiyor. Bu güven problemi büyüdüğü için bencil ve egoist insanların çoğalmasına sebebiyet veriyor. “Sen bana bunu mu yaptın? Ben de seni direkt silerim. Seninle konuşmama bile gerek yok. Çünkü konuşsakta bu çözülmeyecek! Ben yine acı çekmeye devam edeceğim. Öyleyse seninle tamamen bağlarımı kopararım.” düşüncesi hakim. Kestirip atma, çabalamama…

İLETİŞİMİ NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİZ?

Bir tavırla, durumla ya da herhangi bir hoşnut olmayacağımız durumla karşılaşırsak yargısız infaz yapıp, işletimi kökten kesmek yerine önce konuşarak sorunu çözmeye çalışmalıyız.

Unutmayınız ki; Toplumsal kanun ve kuralları sağlıklı işletebilmek için iletişim şarttır. Bu da gösteriyor ki iletişim, bir insanı yakın ve uzak çevresine bağlayan halkadır.
Sonrasında sorun hâlâ devam ederse istediğinizi yapmak konusunda özgürsünüz!!!

Herkese bol iletişimli günler 🙂

Photo by Icons8 Team on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.