İstanbul’da Çocuklarla Doğa Gözlemi Yapabileceğiniz 5 Mekan

İstanbul… Büyük şehir! Betonu bol, yeşili az. Üstelik şimdi bir de kış geldi. İyi haber şu ki metropolde yaşamanın da bazı avantajları var. İstanbul’da çocuklarla doğa gözlemi yapabileceğiniz birçok park, bahçe ve semt var. benim bu yazıda bahsedeceğim ise soğuk havalarda da keyifle gidilebilecek, çocuklarımızın doğayla daha yakından ilişkiler kurmasına destek olabilecek mekan önerileri olacak. Bu mekanlar, “restaurant”a  değil “müze” ye daha yakın. Dolayısıyla bu mekanları ziyaret ettiğinizde hem öğrenecek hem eğleneceksiniz. Ve işte liste; İstanbul’da çocuklarla doğa gözlemi yapabileceğiniz 5 mekan:

İstanbul Kelebek Çiftliği

Beykoz’da yer alan, rehberler eşliğinde iklim kontrollü kelebek serasında gezip bir kelebeğin yaşam döngüsüne ait her aşama canlı olarak izleyebileceğiniz bu çiftlikte her ayrıntı düşünülmüş. Bir kafeterya, hediyelik eşya alabileceğiniz bir dükkan, üzerinize rengarenk kelebeklerin konusuyla keyifli bir yürüyüş…Tüm bu özellikleriyle ziyaretçilerin keyifli bir gün geçirmesi adeta garantilenmiş. İlk fırsatta ziyaret edilmeli!

İstanbul kelebek çiftliğinin bugün ki ücretleri ise şöyle;

  • YETİŞKİN (15 Yaş üzeri) 35,00 TL
  • ÇOCUK (3-14 Yaş) 30,00 TL
  • AİLE (2 yetişkin & 2 çocuk) 110,00 TL

Engelli ziyaretçilerimize  %50 indirim uygulanmaktadır.

Salıdan-Pazara 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak ve incelemek için buraya buyurun!

Bu da kısa bir tanıtım videosu,

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Her gün 09:00 – 16:00 saatleri arasında ziyarete ücretsiz olarak açık olan Zeytinburnu tıbbi bitkiler bahçesi çok yönlü. Bitkiler, tohumlar, sera ve laboratuvarların yanında eğitim, gönüllü bahçıvanlık ve seminer ve atölyeleriyle dolu dolu bir kuruluş. Ziyaret sonrası bitki fidesi satın alıp etkinliğinize evde devam edebilirsiniz. 

Buradan tüm ayrıntıları öğrenebilir, ulaşımının rahat olmasıyla İstanbul’un her yerinden kolayca ziyarete gelebilirsiniz.

Tıbbi Bitkiler Bahçesinin Temel Amaçları arasında;

  • Tıbbi bitkileri araştırmak, üretmek, tanıtmak 
  • Bitki çeşitliliğinin korunup geliştirilmesine katkıda bulunmak
  • Tıbbi bitkilerin etkin ve güvenli kullanımlarını teşvik etmek 
  • Tıbbi bitkilerin kültür altına alınmasını özendirmek
  • Eğitim programları için çalışma alanı ve materyal sağlamak
  • Tıbbi floradan faydalanma konusundaki çalışmalara zemin oluşturmak var.

İstanbul Akvaryum

Bu seçeneği bilmeyenin az olduğunu tahmin etmekle birlikte hatırlatmakta da fayda var. İstanbul akvaryum Florya’da yer alıyor ve her daim kalabalık. İçeride maske takmak zorunlu ve alanın büyük olması sayesinde rahatsızlık duymadan gezmek mümkün. Birbirinden güzel deniz altı canlılarını keşfetmek ve keyifli vakit geçirmek için iyi bir seçenek.

Ayrıntılı bilgi almak ve ziyaret ücretlerini öğrenebilmek için buraya göz atabilirsiniz!

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu

1945 yılından bu yana varlığını sürdüren bu herbaryumu gezerken egzotik bir ortamda sakince yürüyüş yapabilir, kuru bitki koleksiyonlarını inceleyebilir, sera ortamına yakından tanıklık edebilirsiniz. Beyazıt’ta yer alan İstanbul Üniversitesi Herbaryumu konumu itibariyle eşsiz bir boğaz manzarasına da sahip. Giderken içeceklerinizi almayı ve etrafta sessiz olmayı unutmayın. 

Daha fazla ayrıntı ve ücretsiz gezebileceğiniz herbaryumun açık adres bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı Photo by Alfred Schrock on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.