İzlemeniz Gereken Bong Joon-ho Filmleri

Normal bir yıl geçiriyor olsak; normal bir sonbaharda yapılabilecek en iyi şeylerden biri sinemaya gitmek derdim. Şimdi yapabileceğim en iyi şey Bong Joon-ho filmleri listesi vermek. Devam eden bir salgın söz konusuyken, tahmin edersiniz ki sinema gidilecek yerler arasında başı çekmiyor. Evet herhangi bir yasak durumu yok, hala yeni filmler gösterime giriyor ama yine de hem izleyici hem yapımcılar için çok da verimli bir ortam yok; büyük işlerin belirsiz tarihlere veya en iyi ihtimalle seneye ertelenmesi de bunu kanıtlar nitelikte. O yüzden biraz geçmişe özlem biraz da daimi aklımızda olan ‘Ne izlesek?’ sorusunun cevabı, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho filmleri olabilir. İster bilimkurgu ister dram sevin, Bong Joon-ho filmleri arasından mutlaka kendinize göre bir film seçeceksiniz. Zaten birini izleyince tüm filmografiye hakim olmak isteyeceksiniz. İşte Hollywood klişelerinden çok uzak, Güney Kore’nin en iyi temsillerinden, Bong Joon-ho filmleri…

MEMORIES OF MURDER (2003)

Memories of Murder Bong Joon-ho’ya uluslararası tanınırlığı getiren ilk filmi. 1986 yılında Güney Kore’de yaşanan gerçek bir olaya dayanıyor. İki yerel dedektif, ülkenin ilk seri cinayet vakasındaki soruşturmayı yürütür. Bunu yaparken de, göz kontağı kurarak suçluları belirlemek gibi alışılagelmedik bir yöntem kullanırlar. Ayrıca film yönetmen ve oyuncu Song Kang-ho’nun Parasite’a uzanan işbirliğinin ilk adımıdır.

MOTHER (2009)

Tahmin edilemeyen senaryosuyla, Mother müthiş bir aile dramı. Korku ve komedi unsurlarını da harmanlayan film, bir anne ve zihinsel engelli oğlunu konu alır. Engelli çocuk bir cinayet için en uygun şüpheli konumundadır ve annesi oğlunun masumiyetini ispatlamak için her şeyi yapar.

SNOWPIERCER (2014)

2014’ün en iyi filmleri arasında yer alan Snowpiercer, aynı zamanda yönetmenin İngilizce ilk filmi. Parasite’da olduğu gibi sınıf mücadelesini konu alan bilimkurgu filminde, iklim üzerine yapılan çeşitli deneyler ters teper ve milyarlarca insan ölür. Kurtulanlar ise buz devrine mahkum olarak, dünyanın çevresinde durmaksızın daireler çizen bir trende yaşamaya başlar. Bu sırada zenginler lüks içinde ön vagonlarda yaşarken, fakirler berbat koşullarda trenin arkalarında hayatta kalmaya çalışır.

OKJA (2017)

Aksiyon-macera türündeki Okja, çok uluslu bir şirketin çiftçiler arasında ‘süper domuzu’ yetiştirme yarışması düzenlemesiyle başlar. Küçük bir kız ve büyükbabası Okja’nın en iyi seçilmesiyle birlikte yarışmayı kazanırlar ancak sonrası bekledikleri gibi gitmez ve  hayvanı firmanın kötülüklerinden korumak için her riski alırlar.

PARASITE (2019)

Mayıs 2019 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan ilk Kore yapımı ve 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödülünü alarak, ilk kez İngilizce dışında bir dilde yazılmış bir filmin bu ödülü almasıyla gerçek manada tarih yazan bir film. Bong Joon-ho filmleri arasında en ünlüsü ve en ödüllüsü. Bu filmi duymayanınız yoktur muhtemelen. Sınıf farkını odağına alarak, fakir bir ailenin zengin bir ailenin yanında iş bulmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.  Ancak beklenmeyen olaylar işleri korkutucu boyutlara sürüklüyor. Filmin kara mizahi yönü, metaforları, kurgusu, diyalogları ve ritmi her şeyi muhteşem. 2019’un tescilli en iyi filmi ve tekrar tekrar izlenebilecek bir modern klasik.

Kapak fotoğrafı: David Swanson / Shutterstock

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir