Kendimizi Suçlarken Kaybettiğimiz Vakit

Hepimiz beklentilerle doluyuz. Hayattan, ailemizden, dostlarımızdan, sevgilimiz / eşimiz / çocuğumuzdan hatta işimizden ama en çok da kendimizden beklentilerimiz var. Bazen bu beklentilerimizi adı üzerinde hiçbir şey yapmadan sadece bekleyerek gerçekleşmesini istiyoruz. Bazıları kolayca gerçekleşip unutuluyor, bazıları hayalleri kırıyor. Harekete geçmek, değiştirmek yerine suçlama ya da suçluluk dünyasına hapsoluyoruz. Kendimizi suçlarken kaybettiğimiz vakti kendimizi dinleyerek geçireceğimiz vakte dönüştürmeye ne dersiniz?

Sizin hapishaneniz neresi? 

 • Bugün, bu dönem ya da bu sıra neleri yapmadığınız için suçladınız kendinizi? 
 • Ya da neleri çok yaptığınız için suçladınız? 
 • Neleri akışına bırakamadınız? 
 • Nelere olsun diyemediniz? 
 • Hangi cevaplar sonradan aklınıza geldi? 
 • Neden yastıkla kavgaya tutuştunuz? 

Kendinizi Eleştirmeyin…

 • Sosyal medyada çok fazla vakit geçirdin!
 • Az kitap okudun!
 • Herkesin bahsettiği online eğitimlere katılmadın!
 • Kilo aldın!
 • Cevabı yapıştıramadın!

Mükemmeliyetçiliği bırakın, her zaman aynı enerjide, aynı aktiflikte olamayabilirsiniz. Kendinizi eleştirmeye vakit ayırmak yerine kendinizi anlamaya vakit ayırın.

Neden Harekete Geçemediniz? 

Bazen kendimizi suçlamaya kaptırıp vaktimizi kaybederiz. En ufak adım iyi gelebilecekken mutsuz olmayı seçeriz sebepsiz. Bugün kendinize küçücük bir adım atmaya ne dersiniz? Tam da yeni yıl arifesinde vakitlice:) 2021’de neler bekliyorsunuz kendinizden, neleri farklı yapacaksınız, adil olun ama…

Değişmek değil kasıt. Aslında kabullenmek daha faydalı olabilir. Geçen yıl öyle yaptınız, öyle doğru geldi ya da geçen yıl hayat size bu kadarını getirebildi pek beğenmediğiniz, olsun. Olsun deyin kendinize, o zaman öyleydi ama şimdiden sonra böyle olacak. Kararlar alın. Belki 6 ay sonra saçma bulacağınız. Ama sizi 6 ay sonraki kendinize götürebilecek kararlar. 

Şöyle olsa böyle yapardım…

Param olsa böyle yapardım, vaktim olsa şunları öğrenirdim diyerek yapmak istediğimizi sandığımız şeyler yaratıyoruz kendimize. Öte yandan pandemi birçok isteğimizi gerçekleştirecek vakti yaratmasına rağmen isteklerini gerçekleştirenler azınlıkta kalmış gibi gözüküyor. O halde gerçek bir istek listesi oluşturmak ve tüm isteklerin üzerine düşünmek iyi bir başlangıç olabilir. 

Beyaz bir sayfa açın önünüze, kendinizi eleştirmeden, objektif olarak neleri yapmak istediğinizi yazın, hangi konuları, davranışları değiştirmek istediğinizi, kendinizi nasıl geliştirmek istediğinizi yazın. Vaktiniz varsa zihin haritasını yöntemini kullanarak eğlenceli hale getirin ve kendinizi suçlayarak kaybedeceğiniz vakti kendinizi dinleyerek kullanın. 

Sağlıklı, mutlu, umut dolu günlere…

Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.