Kolajen Takviyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanların popüler cilt bakım ürünlerinden kolajen takviyesi ve bunu kullanıp kullanmamak üzerine daha önce bir içerik hazırlamıştık. İşte, eğer kullanmaya karar verdiyseniz işinize yarayacağını düşündüğümüz diğer şey kolajen takviyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler. Birçok seçeneğin arasında kaybolmadan önce, gözden geçirmeniz gerekenlerin neler olduğu maddeler halinde bu yazıda yer alıyor.

1. Kolajen takviyeleri kullanmayı planlıyorsanız bunu hekiminize bildirin

Doktorunuzun kollajen takviyesi kullanımı konusunda herhangi bir çekincesi olmadığından emin olmak istersiniz değil mi? Ayrıca kolajen takviyeleri bazen kabuklu deniz ürünleri veya yumurtalardan yapılır. Bunlarla ilgili herhangi bir alerjiniz varsa, hala kullanıp kullanamayacağınızı tekrar kontrol etmelisiniz.

2. Hidrolize kolajeni seçin

Hidrolize kolajen, aynı zamanda kolajen peptitler olarak da adlandırılır ve bağırsaklarınızdan kan dolaşımına kolayca emilebilen seçenektir. Uzmanlar, “Toz, katı veya sıvı olması önemli değil, ancak hidrolize form çok önemli” diyor. C vitamini içeren bir kolajen ürününü de faydalıdır çünkü vücudumuzun kolajen oluşturmak için C vitaminine ihtiyacı vardır.

3. Ürün etiketi okuyun

Bazı kolajen takviyelerine şeker ilave edilebiliyor. Minimum şekerli kolajene sahip olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Günlük kullanım için ambalajın üzerinde tavsiye edilenden daha fazla kolajen almayın!

4. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış kolajen ürünleri tercih edin

Bu seçenek sadece kolajen takviyesi seçerken değil her tür takviye için geçerli olmalı. Bakanlık tarafından onaylanmamış bir ürünün içeriği herhangi bir denetimden geçmediği için kesinlikle önerilmez.

5. Kabızlık gibi olası yan etkilerin farkında olun

Kabızlık çok fazla kolajen kullanmanın potansiyel bir yan etkisi olabilir. Sağlık sağlayıcınızla fark edebileceğiniz yeni yan etkileri tartışın ve kendinizi bu süreçte gözlemlemeyi unutmayın.

6. Kolajen takviyesini rutininizin bir parçası haline getirin

Tutarlılıkla, bundan maksimum faydayı elde edersiniz. Bu, sabah veya öğleden sonra smoothielerinize, kahvenize veya suya toz kolajen formunu eklemek anlamına gelebilir. Bir gün alıp bir gün almamak dengesizliğe sebep olarak etkisinin azalmasına neden olabilir.

7. Sonuçları görmek için en az bir veya iki ay bekleyin

Çoğu dermatolog, cildinizde veya eklemlerinizde bir farklılık fark etmenin aşağı yukarı bu kadar  zaman alacağını söylüyor. Bu yüzden genellikle kolajen takviyesi alımına 3 ay devam edilmesi gerektiği belirtiliyor.

8. Diğer cilt bakımı alışkanlıklarınızı sürdürün

Sırf kolajen kullanıyor olmanız, aşağıdakileri içeren diğer iyi cilt bakım alışkanlıklarını görmezden gelmeniz anlamına gelmez hatta diğer cilt bakımı alışkanlıklarına devam etmeniz daha iyi sonuçlar için mutlaka gerçekleştirilmeli;

  • Cildinizi düzenli olarak temizleyin ve nemlendirin.
  • En az 30 SPF’li bir güneş kremi kullanın. 
  • Her ikisi de birçok meyve ve sebzede bulunan C vitamini ve antioksidanlar içeren dengeli bir diyet yapın.

İlginizi çekebilir:

Kapak Fotoğrafı: by Angel Sinigersky on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.