KOMBUCHA NEYE İYİ GELİR? SAĞLIĞA 8 YARARI

Kombucha binlerce yıldır insanlar tarafından tüketilen fermente bir çay. Çoğunlukla sağlığa yararlarıyla bilinen bu içeceğin vücudumuz üzerinde ne gibi olumlu etkileri var? Kombucha neye iyi gelir? Maddeler halinde sıralamak bize yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Özellikle bu süreçte. Koronavirüs dolayısıyla bağışıklık sistemimizin ne kadar önemli olduğunu tüm dünya olarak yeniden anladığımız 2020 yılının ilk yarısı, pandemi mücadelesiyle geçti ve süreç ne kadar devam edecek bilmiyoruz. İşte bu yüzden güçlü probiyotik etkileriyle kombucha da en iyi dostlarımızdan biri olabilir. Üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar şuan için çoğunlukla hayvansal deneyler üzerinde kalmış ve bir taraftan yeni araştırmalara devam ediliyor olsa da binlerce yıllık kadim bilgi, çay ve probiyotiklerin yararları da azımsanacak gibi değil.

Kombuchanın 8 Maddeyle Sağlığa Yararları

1. Kombucha yüksek probiyotik kaynağıdır, bağışıklığı güçlendirir.

Fermente olan birçok yiyecek- içecek gibi kombucha da probiyotiktir. Probiyotikler bağırsağımıza sağlıklı bakteriler sağlar. Bu bakteriler sindirim, iltihaplanma ve hatta kilo kaybı dahil olmak üzere sağlığımızı birçok yönden iyileştirerek bağışıklığımızı güçlendirir. Çayın yararları da göz önüne alındığında bu etki daha da kapsamlı hale gelir. Bu nedenle, kombucha gibi içecekleri diyetinize eklemek sağlığınızı birçok açıdan iyileştirebilir.

2. Kombucha yeşil çayın faydalarını sağlar.

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri sanırım. Vücutta güçlü antioksidanlar olarak işlev gören polifenoller gibi birçok biyoaktif bileşik içeriyor olması bunun en büyük nedeni. Yani yeşil çaydan yapılan kombucha, kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü gibi yeşil çayın kendi özelliklerini de barındırmış oluyor. Kombucha neye iyi gelir? sorularının birçoğunda cevap; kombu kültürü (scoby) ile yeşil çayın birleşiminden oluyor.

Çalışmalar düzenli olarak yeşil çay içmenin yaktığınız kalori miktarını artırabileceğini, karın yağını azaltabileceğini, kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini ve daha fazlasını göstermektedir.

Çalışmalar ayrıca yeşil çay içenlerin prostat, meme ve kolon kanseri riskini azalttığını göstermektedir. 

3. Kombucha antioksidanlar içerir ve detoks etkisi vardır.

Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşan, hücrelere zarar verebilecek reaktif moleküllerdir. Birçok bilim adamı, yiyeceklerden ve içeceklerden elde edilen antioksidanların sağlığınız için antioksidan takviyelerden daha iyi olduğuna inanmaktadır.

Kombucha, özellikle yeşil çay ile yapıldığında karaciğerinizde antioksidan etkisi yapabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar düzenli kombucha içmenin kimyasalların neden olduğu karaciğer toksisitesini düzenli olarak azalttığını, bazı durumlarda bu oranların %70’lere vardığını göstermiştir. Dolayısıyla iyi bir detoks aracı olarak görülebilir.

4. Kombucha zararlı bakterileri yok eder.

Kombucha’nın fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri de sirkede bol miktarda bulunan asetik asittir.Çaydaki polifenoller gibi, asetik asit de birçok potansiyel olarak zararlı mikroorganizmayı öldürebilir.

Kombucha, özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida mayalarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahip. Kombucha, hem istenmeyen bakteri hem de mayaların büyümesini baskıladığı gösterilen çay polifenolleri ve asetik asit bakımından zengin olmasıyla bağırsak florasını iyileştirir.

5. Kombucha Kalp ve Damar Hastalıkları riskini azaltabilir.

Kombucha’nın sıçanlarda “kötü” LDL ve “iyi” HDL kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Daha da önemlisi, çay (özellikle yeşil çay) LDL kolesterol parçacıklarını kalp hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen oksidasyondan korur. Dolayısıyla kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruma sağlayabilir.

6. Kombucha Tip 2 Diyabet kontrolüne destek olabilir.

Kombucha, kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere sıçanlarda farklı diyabet rahatsızlıklarını azaltmıştır. Dünyada ki artan diyabet rahatsızlıklarına bakınca bu umut verici bir şeydir.

7. Kombucha kanserden korunmaya yardımcı olabilir.

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hücre mutasyonu ve kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir.

Laboratuvar çalışmaları kombucha’nın içerdiği antioksidanlar ile kanser hücrelerinin büyüme ve yayılmasını azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, polifenollerin kanser hücresi ölümünü teşvik ederken kanser hücrelerinin gen mutasyonunu ve büyümesini engellediği düşünülmektedir.  (Kombucha içmenin insanlarda kanser riski üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı ispat edilmemiştir.)

8. Zihinsel Sağlık ve Zinde Hissetmeye Yardımcıdır.

2017 yılında yapılan bir anket çalışmasına göre düzenli kombucha tüketimine bağlı probiyotiklerin depresyona yardımcı olduğu gösterildi. Enerji verici etkisi ve zinde hissettirmesiyle ön plana çıkan kombucha barındırdığı kafein ve demir ile bunu sağladığı düşünülüyor.

NOT: Hamileler, emziren anneler, kronik rahatsızlığı olanlar, kafein kullanmaması gerekenler ve alkol hassasiyeti olanlar tüketmemeli. Doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin!

Evde kombucha yapmak isterseniz buraya mutlaka göz atın

Yararlanılan Makaleler: Kaynak Kaynak 2 Kaynak 3 

kapak fotoğrafı: Photo by Gareth Hubbard on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.