Manipülasyon Nedir? Manipüle Edildiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Ne istediğini, istediğini nasıl söyleyeceğini bilmeyen kişiler, sonuç alabilmek için genellikle manipülasyonu bir strateji olarak kullanırlar. Sizi, bir şeyler yapmaya zorlayarak aldatıcı veya kötü niyetli taktikler geliştirirler. Manipülasyon farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı davranışlar, o sırada size çok önemliymiş gibi görünmeyebilir, hatta gurur verici veya arkadaşça görünebilir. Ancak farklı  zamanlarda bir manipülatörün saldırgan veya agresifliklerine tanık olabilirsiniz. Her iki durumda da, onlara karşı suçluluk veya sempati hissetmenize neden olarak duygularınızla oynarlar. Ve sonunda karşınızdakinin isteklerine boyun eğmek için içgüdülerinizi görmezden geliyorsanız manipüle ediliyor olabilirsiniz.

Manipülasyon nedir?

Manipülasyon; bir kişinin başka bir insanın inandığı doğruları, istek ve arzularını hatta davranış şekillerini kendi istek ve düşünceleri çerçevesinde yönlendirmeye, değiştirmeye çalışmasıdır. Manipülasyon; yalan söylemenin, kandırmanın, insanları birtakım çıkarlar uğruna kullanmanın gizli bir yolu olarak da tanımlanabilir. Bazı manipülatörler, bunu bilinçli olarak yapmayabilir.

Kimi manipüle edildiğini anlayacak kadar duygularıyla uyum içinde olmayabilir. Biraz rahatsızlık duyabilir ve bir şeylerin doğru gitmediğini hissedebilir ancak manipüle edilerek büyüdüyseniz böyle bir tehdidi ayırt etmek zor olabilir. Bir ilişkide bir şeylerin yolunda gitmediğine dair endişeleriniz varsa veya kendinizi özgür olmaktan çok kontrollü hissediyorsanız, manipüle ediliyor olabilirsiniz. Peki manipüle edildiğinizi nasıl anlarsınız? İşte birkaç işaret;

Suçluluk, zorunluluk veya korku yaşıyorsanız

Manipülatörler, korkmanızı veya bir şeyler yapmak zorunda hissetmenizi ister ve eğer istediklerini yapmazsanız suçluluk duymanızı sağlarlar. Zorba manipülatör, üzerinizde bir tür kontrol elde etmek için tehditler, korkutma veya saldırganlıkla size baskı yapacaktır. Öte yandan, mağdur rolü oynayan manipülatör, ihtiyaçlarını karşılamazsanız incinmiş gibi davranacaktır. Bu strateji, itici gücünüz haline gelen bir suçluluk duygusu uyandırır. Her iki taktik de, muhtemelen yapmak istemediğiniz bir şeyi gerçekleştirmeniz için sizi psikolojik olarak baskı altına alır.

İlk olarak kendinizi sorguluyorsanız

Yaptığınız veya söyledikleriniz de dahil olmak üzere kendinizi suçluyor ilk olarak kendinizi sorguluyorsanız, karşındakinizin sizi manipüle ediyor olabileceğinin farkında olun. Bir manipülatör, düşüncelerinizi, anılarınızı veya bir durumun sonucunu ikinci kez tahmin etmenizi sağlamaya çalışacaktır. Ters giden bir şey için sizi suçlayacak, kelimelerinizi çarpıtacak ve sonunda savunmacı veya suçlu hissetmeniz için bunları size karşı kullanacaktır. Aslında en başta yanlış bir şey yapmamışken hatalarınızın bedelini “ödemenizi” bekleyecektir.

Her iyiliğe bir karşılık vermek zorunda hissediyorsanız

Bazı manipülatörler yardımcı görünür ve diğerleri için iyilik yapmayı teklif eder. Başlangıçta manipüle edildiğinizi henüz fark etmediğinizde ve durumla ilgili hiçbir şey olumsuz görünmediğinde bu durum kafa karıştırıcı olabilir. Ancak bir manipülatör, beklentilerini karşılayamadığınız anda sizi nankör gibi gösterir.

Bu işaretler, kişisel bir ilişkide veya birisiyle olan sıradan bir karşılaşmada yaşadığınız hislere benziyorsa buna son vermeye hazır olun! 

Deneyiminizi güvendiğiniz birine açmak, manipülatör ile olan ilişkinizi gözden geçirmek, tepki türüne karar vermek ve ya profesyonel destek almak gibi birçok seçeneğiniz var.


Photo by Hannah Xu on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.