Manipülatif Biri Misiniz? Bunu Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Muhtemelen manipülatif bir kişi olarak düşünülmek istemezsiniz. Arada bir hepimiz zaman zaman bu şeklde davranabiliyoruz elbette. Dikkat edilmesi gereken manipülasyon ve pasif saldırganlığın el ele gittiğidir. Sonuçta kaba kuvvet kullanmadan yada üzerine hiç konuşmadan birine kendi isteklerinizi yaptırmanın bir yoludur bu. Ne de olsa konuşmak yada açıkça sormak korkutucu, çünkü karşınızdaki “hayır” diyebilir. Manipülatif biri misiniz? Üzerine biraz düşünmeye ne dersiniz?

Çoğumuz hatta hemen hemen herkes en az bir tane gerçekten böyle birini tanıyor ve muhtemelen davranışlarına katlanamıyorsunuz. Ama ya arkadaş grubunuzdaki o kişi sizseniz? 

Sürekli olarak manipülatif olmak ilişkilerinizi zorlar ve sonunda karşınızdaki patlama noktasına gelebilir. İlişkiniz tamamen kopabilir ve kırgınlıklar yaşanması an meselesidir. Ne istediğinizi sormaktan ya da söylemekten korkarsanız, manipülasyona devam edebilir ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Manipülatif Biri Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • Kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini savunmak. Bu manipülatif olabileceğinizin en büyük göstergesidir. Herkes ihtiyaçlarının karşılanmasını ister, ancak bunlar hakkında açık ve şeffaf olmalısınız.
  • Söz verip yerine getirmemek. “İzlemek istediğim filmi görürsen, sana akşam yemeği hazırlayacağım” diye söz veriyorsun ama akşam yemeği zamanı geldiğinde çok yorgunsun ya da “unuttun”. Bu manipülatif bir davranıştır ve insanları oldukça ihanete uğramış hissettirebilir.
  • Yalan söylemek. Bu büyük bir şey gibi görünmeyebilir, ancak gerçeği uzatıp, ihmal ederek yalan söylüyorsanız veya sadece önemli gerçeklerden kaçınıyorsanız, başkalarını manipüle ediyorsunuz. Ara sıra yapılan beyaz yalanlar nazik olabilir, ancak kendinizi düzenli olarak doğruyu söylemekte başarısız buluyorsanız, kendinize daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.
  • Sahte sevgi gösterileri. Bir kişinin insanları etkilemek için yoğun sevgi gösterileri kullanması olarak açıklayabiliriz bunu. Birinden bir iyilik yapmalarını istemeden hemen önce insanları iltifatlar ve hediyelere boğduğunuz oluyor mu? Karşınızdaki kişi sevginizin bir bedeli olduğunu anlamaları uzun sürmez.
  • İstediğinizi yapmadıklarında insanları cezalandırmak. Birisi ihtiyaçlarınızı anlamadığında veya istediğinizi yapmayı reddettiğinde ne olur? Onlara sessiz muamele, bağırma, desteğini çekme veya başka cezalar veriyor musunuz? Bu klasik manipülatif davranıştır: İnsanlara istediğinizi yapmazlarsa kötü şeylerin olacağını öğretiyorsunuz.
  • Suçluluk hissettirmek. Son olarak, suçluluk çok yaygın bir manipülasyondur. Hayal kırıklığını veya üzüntüyü hissettirmek ile bilerek kötü hissettirmek arasında büyük bir fark vardır. 

Manipülatif davranışlarınızın farkında olmak, onlardan kurtulmanın ilk adımıdır. Ne yaptığınızı fark ettiğinizde, bunu tekrar yapmaktan kendinizi sakınabilirsiniz. 

Photo by Carolina Heza on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.