Marie Curie Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Hayatı ve buluşlarıyla bilime yön veren Marie Curie Kimdir? Radyoloji biliminin kurucusu olan Marie Curie uranyum ile deneyler yaparak radyoaktiviteyi bulmuş ve radyum elementini ayrıştırılmıştır.

Polonyalı fizikçi ve kimyager olan Marie Curie, Nobel Fizik Ödülü ve Nobel Kimya Ödülü’nü alarak üst üste iki nobel alan ilk bilim insanı olmuştur. Ayrıca bilimsel alanda yaptığı çalışmaların ötürü 6 madalya sahibi olmuş ve dönemin koşulları gereği zorlukla mücadele etmesi gerekse de Sorbonne Üniversitesi’nin ilk kadın profesörü olmayı başarmıştır.

Radyum kimseyi zenginleştirmek değildir. Bir elementtir; tüm insanlar içindir.

Marie Curie

Deneylerini eşi ile birlikte çok mütevazi bir laboratuarda gerçekleştirmesine ve zengin bir insan olmamasına rağmen buluşunu lisanlatmamış bilimin insanlık yararına kullanılması gerektiğini savunarak buluşlarını herkesle paylaşmıştır.

Bilim alanında çalışan bir kadın olarak yaşadığı pek çok zorluğa rağmen başarılı olmuştur. Ayrıca bir anne olarak da erkek egemen düzene itiraz etmiş kızının da kendisi gibi bir fizikçi olmasına destek olmuş ve kızıyla birlikte bir grup genç kadına x ışını teknoloji hakkında eğitimler vermiştir.

Eşini kaybettikten sonra Paul Lagevin ile ilişki yaşadığına dair çıkan dedikodulardan ötürü hem saldırılara maruz kalmış hem de ikinci Nobel Ödülünü almasında problem çıkarılmış ancak kendisini nobel ödülünü almaya gitmiş ve konuşmasında şu iki cümleyi kullanmıştır.

“Bilimsel çalışmalarım ile özel hayatın gerçekleri arasında hiçbir bağlantı yoktur.”

Marie Curie

“İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.”

Marie Curie

Marie Curie Kimdir?

Yüksek dozda radyoaktif ışına maruz kalmasından ötürü kan kanseri olarak hayatını kaybetmiştir. Marie Curie’nin not defterleri aşırı radyasyona maruz kaldığı için kurşun kaplı bölmelerde muhafaza edilmektedir. 

TRT 2’de de yayınlanmış olan Marie Curie isimli filmi, Alin Taşcıyan ve Mehmet Açar’ın film önü ve film arkası yorumları ile birlikte mutlaka izlemenizi öneririm.

Kızı Eve Curie’nin yazmış olduğu “Marie Curie Bir Bilimkadının Olağanüstü Yaşam Öyküsü” kitabını okuyabilirsiniz.

Einstein, Curie için şöyle demiştir; “Bütün meşhur olmuş insanlar içinde, şan ve şöhretin bozmadığı tek varlık”

Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.