Marteniçka Nedir?

Marteniçka Nedir?

Marteniçka Nedir? Marteniçka, Mart ayının başlamasıyla birlikte bileklerdeki yerini almaya başladı. Kırmızı ve beyaz ipler ile yapılan bileklikler Mart ayında takılmaya başlıyor.

Marteniçka Nereden Geliyor?

Eski bir Balkan geleneği olan marteniçka (martenitsa) bileklikleri baharın gelişini temsilen günümüzde de özellikle Trakya bölgesinde hala her sene takılıyor.
Balkan halkları ve Balkan göçmenleri her sene olduğu gibi bu sene de Mart ayını bileklerine, evlerine ve eşyalarına taktıkları kırmızı beyaz bileklikler ve süslemelerle karşılıyor. Türkiye’de Bulgaristan göçmenleri öncelikli olmak üzere Balkan göçmenleri tarafından sürdürülen bu eski geleneğe göre 1 Mart’ta takılan Marteniçka bileklikleri ve süslemeleri ile baharın selamlandığına inanılıyor. Balkan coğrafyasında ve Trakya bölgesinde hala korunan ve devam ettirilen geleneklerden biri olan marteniçka bilekliklerinin nasıl yapıldığı, ne zaman takıldığı ve ne zaman çıkarılacağı merak konusu oldu. İşte 1 Mart itibarıyla takılmaya başlanan Marteniçka (Martenitsa) bilekliklerinin anlamı ve hikayesi… 

Marteniçka Nedir? Marteniçka Hikayesi

Bulgaristan folkloründe Marteniçkaya dair çeşitli efsaneler anlatılır. Bunlardan biri de Baba Marta’dır. Bulgarlart 1 Mart’tan itibaren Baba Marta (Marta Nine) günlerinin başladığına inanırlar. Baba Marta – Marta Nine, günümüze kadar korunmuş en saygın geleneklerden biridir. Bu takılar, meyve ağaçlarına, evlere, ev hayvanlarına da takılırlar. Bu şekilde yeni başlayan tarım yılının da bereketli ve verimli olması için dilekler tutulur. Kırmızı ve beyaz ipten oluşan bu bileklik (kırmızı renk aşkı, beyaz renk sağlığı temsil ediyor.) Mart ayı sonuna kadar takılıyor ve gökyüzünde leylek görüldüğü an bilekten çıkarılıp meyve veren bir ağaca bağlanıyor. Böylece ilk takılan andaki dileklerin kabul olacağına inanılır.

Ben de bir Balkan muhaciri olarak 1 Mart’ta kendi yapmış olduğum marteniçkamı bileğime taktım. Hazır satılan marteniçka almak yerine kendim yapmayı tercih ettim. El işlerine meraklı olduğum içinde yaparken çok keyif aldım. 

Marteniçka Yapımı

Almış olduğum kırmızı ve beyaz renkteki bileklik iplerini ikisini de farklı yönde olacak şekilde parmak uçlarımla döndürdüm ve birbirine bağladım. Uçlarına düğüm attım ve isteğe göre de birleşim noktasına boncuk taktım. Uzunluğunu kendi bileğinize göre rahatça ayarlayabilirsiniz. 

Mart ayıyla birlikte baharın gelişi herkese mutluluk, sağlık, aşk getirsin. İyi günler 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.