Menstrual Cup (Regl Kabı- Adet Kabı) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sürdürülebilir bir yaşam ve konfor için regl günlerimizde kullandığımız ped ve tampon tercihlerimizi menstrual cup (regl kabı- adet kabı) ile değiştirmeye ne dersiniz? Üstelik uzun ömürlü ve sağlıklı, çevre dostu materyal kullanımının yanında daha güvenli ve konforlu bir regl dönemi geçirebilirsiniz. Menstrual cup kullanımının birçok avantajından zaten bahsedeceğiz ama hem çevreyi korumak hem konfora kavuşmak, sadece bu ikisi bile başlı başına bir neden değil mi? Gelin menstrual cup (regl kabı- adet kabı) nedir, nasıl kullanılır? yakından bakalım.

Regl Kabı Nedir?

Regl kabı, adet döneminiz boyunca gelen kanı toplamak için vajina içine yerleştirilen esnek bir kaptır. Huni şeklindeki bu kap, adet akışınızı tampon veya ped gibi emmez. Menstrual kapların çoğu silikon veya kauçuktan yapılır. Latekse duyarlıysanız herhangi bir sorundan kaçınmak için silikon kaplar satın alabilirsiniz.

Adet kapları, tampon ve pedlere kısa sürede popüler bir alternatif haline geldi. Çoğu uzun ömürlü ve tekrar kullanılabilirken bazıları tek kullanımlık. (İlk kullanım için denenebilir aksi halde tek kullanımlık olanlar pek de çevreci değil.)

Güvenli ve etkili olduklarının kanıtlanmasına bağlı olarak günümüzde giderek daha fazla kadın adet kabı kullanıyor. Bunları kullanmanın bir başka yararı da pedlerden ve tamponlardan çok daha fazla çevre dostu olması elbette. Ticari olarak ilk piyasaya sürüldüklerinde satışlar artmazken, adet kupaları için küresel pazarın 2026 yılına kadar 1,89 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Menstrual Cup- Regl Kabı Nasıl Kullanılır?

İlk defa kullanıyorsanız sorun yaşamanız veya özellikle vajinaya yerleştirirken zorlanmanız normal ve bu bir sorun değil. Birkaç pratikten sonra konforun kollarına kendinizi bırakabilirsiniz. Doğru takıp takmadığınızı merak ediyorsanız; doğru kullanıldığında adet kabını hissetmiyor olmalısınız.

Adet Kabı Nasıl Takılır?

Regl kabını adetiniz başlamadan hemen önce ya da başladığını hissettiğiniz anda; adet kabını dik bir şekilde sıkıca ikiye yada üçe katlayın ve aplikatörsüz tampon gibi yerleştirin. Yapıldığı malzeme göz önüne alındığında ve deneyimleyeceğiniz üzere kabınız açılarak (önce döndürmeniz gerekebilir) ve vajinanızın duvarlarına yaslanacak. Bu sayede herhangi bir sızıntı yaşamayacaksınız. Kan daha sonra basitçe fincana damlayacak ve uzun bir süre -12 saate kadar- değiştirmeniz gerekmeyecek. Çok yoğun olan günlerde ve alışma döneminde bu saatler daha az olabilir elbette.

Çıkarmak için; alt tarafa yapışan gövdeyi çekin ve vakum etkisinden kurtulmak için tabanı sıkıştırın. Vajinadan çekin ve sonra boşaltın, sabun ve suyla yıkayıp tekrar takın. Regl bittiğinde bir sonraki döngüye kadar saklamadan önce kabınızı kaynar suda sterilize edin.

Regl Kabı Kullanımının Avantajları

  • Daha ucuz ve çevrecidir

Menstrual kaplar uzun süreli kullanım için tasarlanmıştır. Yeniden kullanılabilir regl kapları 10 yıla kadar kullanım vaad eder. Bu daha az atık ve uzun vadede daha az para harcamanız anlamına gelir. Ancak bu tek kullanımlık olanlar için geçerli değil, almadan önce buna dikkat etmekte fayda var.

  • Ped ve tamponların aksine rahatsız edici koku yaymaz

Adet kapları havaya maruz kalmadığı için koku oluşumu söz konusu olmaz. Ayrıca vajinal pH ve yararlı bakteriler korunur. Tampon ve pedler kanla birlikte vajinal sıvınızı da emer ve bu da vajinanın hassas pH’ını ve bakteri dengesini bozabilir.

  • Değiştirme zamanı uzundur

Ped ve tamponları gün içinde 4-5 kere değiştirmeniz gerekirken Regl kaplarını 12 saate kadar değiştirmeye gerek kalmaz. Bu hem gün boyu daha rahat hareket etmenizi hemde gece herhangi bir sızıntı için endişesiz uyumanızı sağlar.

  • Kullanımı kolaydır

Menstrual kaplar yer kaplamaz, sürekli alışveriş yapmanıza gerek bırakmayarak zamansız sürprizler için stoklamanız da gerekmez. Bir kaç denemeden sonra takıp çıkarması kolay ve pratiktir. Kan vajina etrafına bulaşmadan kolayca temizlenir.

  • Toksik şok sendromu riski yoktur

Özellikle tamponlarda toksik şok sendromu riski yüksektir. Bakteriler normalde vücudumuzda sorun yaratmadan yaşarlar. Bazı koşullar, bakterilerin büyümeye ve toksin üretmeye başlamasına neden olur. Adet kapları hava almadığı için bu şartlar sağlanmamış hale gelir.

Regl Kabı Kullanımının Dezavantajları

  • Doğru kabı bulmak birkaç deneme gerektirebilir

Regl kapları genellikle XS, S, M olmak üzere 3-4 farklı boyutta üretilirler. Kendi vajinanıza uygun olanı bulmanız ancak deneyerek mümkün. Fakat XS genellikle 30 yaş öncesi ve hiç doğum yapmamış olanlar için uygunken yaş ve doğum sayısına göre bedenler büyür. 

  • Spiral gibi rahim içi başka bir cihaz kullanıyorsanız adet kabı önerilmez.

 Bir doğum kontrol yöntemi olarak spiral gibi cihazlar kullanıyorsanız takma ve değiştirme sırasında zarar verilebileceği düşünüldüğünden ikisi aynı anda kullanılması önerilmez. Ancak doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz çünkü bunu kanıtlayan bir çalışma henüz yok.

  • Uyum sorunları olabilir

Hassas bünyeler için kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar görünebilir. Özellikle lateks hassasiyeti olanlar silikondan yapılmış kapları tercih etmelidir.

  • Düzenli sterilizasyon gereklidir

Regl boyunca kaynar su ile steril etmenize gerek olmasada her seferinde su ve sabunla temizleyip kuruladıktan sonra takılması gerekir. 

  • Hymen zarına (bakirelik zarı) zarar verebilir

Bakirelik zarı olarak bilinen hymen zarı adet kapları tarafından zarar görebilir. Bu duruma önem verenler için kullanılması önerilmez.

Menstrual Cup (Regl Kabı- Adet Kabı) size uygun olup olmadığını öğrenmek için denemelisiniz.

Regl kabı kullanımının avantajları düşünüldüğünde ve hemen hemen her kadının her ay kullandığı ped ve tampon miktarının çevreye verdiği zarar göz önüne alındığında denememek için bir neden yok gibi görünüyor. Adet kabını eczanelerde bulabilir ve internetten satın alabilirsiniz. Birçok seçenek arasından deneyebileceğiniz önerdiğimiz markalar için buradan fikir edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;


Kapak Fotoğrafı:by Oana Cristina on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.