Mide Ekşimesine Neden Olan 5 Şaşırtıcı Şey

Çoğumuz bir noktada mide ekşimesi yaşadık -özellikle zengin yiyeceklere düşkün olduğumuz ve her zamankinden daha fazla yiyip içtiğimiz bayram dönemlerinde yaygın olarak- ve göğsümüzde veya boğazımızda o tanıdık yanma hissini tattık. Bu sorunu sizde yaşıyorsanız, mide ekşimesine neden olan 5 şaşırtıcı şey yazısını okumalısınız.

Kahve, gazlı içecekler ve baharatlı yiyecekler gibi şeylerin mide ekşimesine neden olabileceği genel kabul görürken, diğer nedenler o kadar yaygın olarak karşımıza çıkmıyor. Royal Pharmaceutical Society’de yayınlanan ve lider yardımcısı Dr. Colin Cable’ın görüşleriyle sizi şaşırtabilecek mide ekşimesi tetikleyicilerinden bazılarına bakıyoruz.

Avokado

Avokado sevebilirsiniz, ancak o sizi sevmeyebilir. Genellikle tekli doymamış yağlar ve besinler bakımından yüksek oldukları için sağlıklı kabul edilmelerine rağmen, avokado aslında yağlı bir burger kadar mide ekşimesine neden olabilir. Nedenini anlamak için, asit reflüsünün yaygın bir semptomu olan mide ekşimesine gerçekte neyin sebep olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir.

Dr Cable, “Yemek borusunun altında ve midenin üstünde, yiyeceklerin mideye girmesine izin vermek için açılan, ancak daha sonra yiyeceklerin yukarı doğru gitmesini durdurmak için kapanan bir kapakçık veya kas vardır” diye açıklıyor. Mide yanması bu kapakçığın açılması sonucu mide gazlarının yemek borusuna kadar kaçmasına ve tahrişine neden oluyor. “Mide ekşimesine neden olan şeylerden biri, kötü mide asidi artışı seviyeleridir.” Yağlı gıdalar; yağlı hamburger gibi, avokado veya  fındık gibi sağlıklı gıdaların da sindirimi daha uzun sürer. Bu yüzden yağlar daha uzun süre midede yer alacağı için bu daha fazla asit üretilecek anlamına geliyor. Daha çok asit, daha fazla olasılıkla mide ekşimesine neden olacaktır. “

Süt

Pek çok insan mide ekşimesi için bir çare olarak otomatik olarak bir bardak süte yönelir, ancak bu her zamanki yolunuzsa, yeniden düşünmek veya en azından yarım yağlı ile tam yağı değiştirdiğinizden emin olmayı gerektirir. En azından kaymağı alınmış olmalı. Dr Cable, “Yağ içeriği nedeniyle, tam yağlı süt herhangi bir yüksek yağlı yiyecek gibi davranabilir ve midede bir süre kalarak asit üretiminin artmasına neden olabilir” diyor.

Ev yapımı ilaçlar denemek yerine, mide ekşimesi semptomlarına yardımcı olacak ilaçlar konusunda tavsiyede bulunabilecek yerel eczacınıza danışabilirsiniz.

Sıkı Kıyafetler

Bunun bir tetikleyici olabileceğini düşünmüyor olabilirsiniz, ancak midenize baskı yapan sıkı giysiler mide ekşimesine neden olabilir. Basınç, mide kapakçığının açılmasına ve mideye asit salınımına neden olur. Bu nedenle, özellikle yüksel bel jeanlerin trend olduğu şu dönemlerde ve bayram için kıyafetinizi seçerken, midenize küçük bir miktar yer ayırdığınızdan emin olun.

Stres

Arkadaşlarınız ve ailenizle rahatlamak için biraraya gelmek harika bir zaman geçirmek anlamına gelse de, özellikle ev sahibi olduğunuzda stres ve kaygı da beraberinde gelebilir. Ve stresli olduğunuzda mide ekşimesi yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. 

Stres genel ruh sağlığımız gibi fiziksel sağlığımızda da önemli bir noktada. Dr Cable, “Çalışmalar, stres altındaki kişilerin mide ekşimesi semptomlarının arttığını bildirdiğini gösteriyor, ancak bunun nedeni midelerinin daha fazla asit üretmesi değil,” diyor ve ekliyor: “Beyin, stres altındayken bizi ağrıya daha duyarlı hale getiren değişikliklerin meydana gelmesiyle mümkündür, bu yüzden normalde az rahatsızlık veren bir şey daha acı verici hale gelir. Ama fiziksel değişikliklerden çok bedenin acıyı algılama şekli ile ilgili gibi görünüyor.”

Çikolata

Çoğumuz özellikle mutsuz olduğumuz zamanlarda bir çikolata kutusuna gömülmeyi severiz, ancak hayal kırıklığı yaratan; herkesin en sevdiği tedavi olan çikolata mide ekşimesine neden olabilir. Dr Cable, “Çikolatada teobromin ve kafein gibi yemek borusunun sonundaki kapakçığın gevşemesine neden olabilecek bileşikler var” diyor. “Çikolata aynı zamanda midenin üst kısmındaki kasın gevşemesine de neden olabilecek gevşeme ile ilişkili bir beyin kimyasalı olan serotonin içeren kakaodan yapılır .” diye ekliyor.

Bu kas gevşerse, asitler boğazın içine daha kolay akabilir ve ağrıya neden olabilir. Cevap? Bayram ikramlarınızın ölçülü olarak (mümkün olduğunca) tadını çıkarın ve mide ekşimesine yatkınsanız daha hafif tatlılara yönelin.

“Mide ekşimesine neden olan 5 şaşırtıcı şey” ilginizi çektiyse aşağıdakilere göz atın!

İlginizi Çekebilir;

Photo by Brenda Godinez on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.