Modern Hobiler

Modern Hobiler

Evde geçirdiğimiz zamanın kaliteli olmasını arzu ediyor, kendimizi hobilerle rahatlatmak istiyoruz. Evde daha fazla zaman geçirmek zorunda kaldığımız #karantina günlerimizde Modern Hobiler ile yeteneklerimizi evde sergileyebileceğimiz, hoşumuza giden parçalar oluşturmaya özen göstermek istiyoruz. Tabii günümüzü yakalaması ve estetik olması da çoğumuzun tercihleri arasında.

Evde boş vakitlerinizi kaliteli değerlendirmek için aklınıza bir fikir gelmiyorsa bu yazı sizin için; “Evde Hobi Edinme Fikirleri”, evde kendin yap projeleri veyahut eğlenerek yapabileceğiniz sizi yormayacak hobi kitleri fikirlerimiz.


Hobi Nedir?

Öncelikle hobinin genel bir tanımını hatırlatalım. Bir kişinin mesleği ya da uzmanlığı ile ilgili veya mesleği dışında, boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla yapılan beceri geliştirici, oyalayıcı iş.
Yılbaşı yaklaşıyor, evde geçirebileceğimiz uzun bir zamana sahipken, yeni bir yılda yeni bir hobiye “merhaba” demeye ne dersiniz?

Evde Modern Hobiler Fikirleri ve
Modern Hobi Malzemeleri

Modern Kanaviçe


Kanaviçe en basit tanımıyla bezin üzerine yapılan işlemelerdir. Genellikle kare delikleri olan etamin üzerine yapılır ama bu bir zorunluluk değil elbette. Hayal gücünüzün uzandığı kadar farklı kumaş, kıyafet, aksesuarı süsleyebilir. Ayrıca epey kafa dağıtıcı, rahatlatıcı ve bağımlılık yapan bir hobidir. 

Yeni Başlayanlar İçin Modern Kanaviçe Nasıl Yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Miyuki

Japonya’da dünyanın en kaliteli kum boncuk üreticisinin adı, Miyuki.
Sadece Japonya’da sadece Hiroşima civarında çıkarılan bu özel kumla yapılan boncuklar, harika takılara dönüşüyor. Rengarenk, tamamen hayal gücünüzü kullanabileceğiniz, kendi zevkinizi özgürge yansıtabileceğiniz modern takılar yapmaya ne dersiniz?

Punch – Panç Nakışı 

Kanaviçe gibi uzun yıllardır bilinen, bu upuzun yıllara rağmen popülerliğinden bir şey kaybetmeyen bir hobi daha, Punch.

Özel bir iğneyle – punch iğnesi- yapabileceğiniz bu hobide kumaşın üzerinde üç boyutlu harika şeyler yaratabilirsiniz. İster bir salonunuz için bir yastık, isterseniz bez bir çanta için süsleme.. Biraz pratik ile kendi ritminizi bulduktan sonra fazla zaman almadığını da göreceksiniz.

Seramik

Şüphesiz ki seramik hayatımızın dışına atamadığımız, evlerimizi doldurduğumuz en kullanışlı malzemelerden biri.

Kendi beğendiğimiz formlardan seramik hazırlayıp onu süslemek ise apayrı bir zevk. Özel seramik çamuruna şekil vermek, onu bir forma sokmak sizi hem rahatlatacak hem de mutlu edecektir.

Seramik çamuru hazırlanıp forma sokulduktan sonra pişirme sürecinde sizi zorlayabilir. Seramik hamuruna şekil verdikten sonra onu özel, yüksek ısılı fırınlarda pişirmelisiniz. Ama yine de bu sizi seramik yaptırmaktan alıkoymasın. Hazır seramik kitleriyle, içinizdeki ressamı ortaya çıkarıp harika eserler yaratabilirsiniz.

Evde Mum Yapma

Evlerin vazgeçilmezlerinden biri de mum. Hele ki şimdiler de boy boy, renk renk mumlar salonlarımızı, mutfaklarımızı süslemekten geri kalmıyor. Elektirik kesintilerine, romantik akşamlara ve kutlamalara etkisini de azımsamamak gerekir.

Peki kendi istediğiniz renk ve şekilde hatta kokuda mum yapmak ister misiniz? Ortaya çıkardığınız mumları seyretmeye doyamayacaksınız. 

Evde kendiniz gerekli malzemeleri alıp kendi mumunuzu yapabileceğiniz gibi hazır mum kitlerinden de yardım alabilirsiniz.

Amigurumi

Biraz tığ işlerine bakalım, ellere boş durmak yok. “Amigurumi “ kelimesi ilk duyduğumuzda söylerken bizleri biraz zorlasa sonrasında kolayca alışacağınız bir terim. Yine Japonya kökenli olan bu tığ işi, ördüğünüz şekli doldurmanızla ortaya harikalar çıkarmanıza yardımcı oluyor. Sadece ne yapmak istediğinize karar verip malzemelerinizi almalısınız. Pinterestte pek çok amigurumi örnek modeli bulabilirsiniz. Bitirdiğiniz, el emeği göz nuru işleri hediye etmeyi de unutmayın, özellikle de miniklere. Amigurumi; arkadaş edinme sanatı anlamına geliyor Japonca’da. Hem doğal hem de sağlıklı bu oyuncaklara minikler bayılacaktır tabii ki aileleri de.

Makrome

Düğüm düğüm, ilmek ilmek işledim seni Makrome. 

Düğüm atıyorsunuz ve tekrar bir düğüm…

Bir bakıyorsunuz süslü püslü aynalar, köşelerinizi süsleyen çiçeklikler, duvarlarınızı dolduran harikalar.. Hepsi de kendi ellerinizle, ilmek ilmek dokuduğunuz ürününüz. Daha güzeli var mı bu dünyada…

Fotoğraf: Victoria Strukovskaya on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.