Mucizevi Otlar; Şifalı Bitkiler ve Sağlık İçin 5 Faydası

Her bahar, birçok bahçe meraklısı (yaklaşık %90’ı kadın), yıl boyunca taze ürünlerin tadını çıkarmak için otlar ve baharatlar ekiyor. Şehirde aynı zamanda balkon bahçeciliğinde de en çok tercih edilen bitkiler bunlardır. Yemeğinizi lezzetlendirir ve sağlığınızı daha iyi hale getirebilirler. Bu yazıda şifalı bitkiler ve sağlık için 5 faydası nı bir araya getiriyor, ekebileceğiniz her alana bu mucizevi otlardan ekmeniz için sizi teşvik etmek istiyoruz.

1. Şifalı Bitkiler Fiziksel Sağlığı İyileştirir

Şifalı bitkilerden bahsettiğimiz de, sadece bir düzine bitki ürününden bahsetmiyorsunuz. Araştırmaya başlarsanız, dünyanın çeşitli yerlerinden en az yüz ot bulabilirsiniz. Listeniz fesleğen ve adaçayı gibi tanıdık isimler ve wasabi ve papatya gibi egzotik isimler içerebilir. Bu bitkiler, sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olan çeşitli biyolojik olarak aktif moleküller içerir. İşte heyecan verici örneklerden bazıları.

  • Kenevir, iç dengenin korunmasına yardımcı olan farklı kannabinoid türleri içerir . Örneğin cannabidiolün sağlık yararlarından yararlanmak için yağını kullanabilirsiniz.
  • Ekinezya ve mürver gibi otlar bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.
  • Bir bitki olan Çemen otu, emzirmeyi teşvik ederek yeni annelere yardımcı olur. Ayrıca idrarınızın ve terinizin akçaağaç şurubu gibi kokmasını sağlar.
  • İnsanlar vücutlarını hastalıklardan korumak için nane, ıhlamur ve adaçayı gibi bitkilerden yapılan karışımlar içerler.
  • Regl Dönemi Sendromlarını azaltma özellikleri vardır.

2. Ruh Sağlığınız İçin Şifalı Bitkiler

Mutlu bir yaşam sürmek için vücudunuzla birlikte zihninizin de sağlıklı olması gerekir. Ancak stres ve kaygı gibi sorunlar bunu son derece zorlaştırır. Zihinle ilgili sorunlarla mücadele eden insanların sayısı endişe verici bir hızla artıyor. Kaotik hayatlar, bir an sükunete sahip olmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte, bitkileri kullanarak stresi etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Stres seviyesini düşürmeye yardımcı olacak bitki çayı önerileri için buraya tıklayın!

Eski zamanlardan beri, insanlar zihinlerini sakinleştirmek için farklı bitki türleri kullanıyorlar. Nane, kenevir, limon otu vb. Otlar zihin üzerimizde sakinleştirici etkiler yaratır. Aslında, bilim insanları kannabidiolün anksiyete ve depresyon gibi zihinsel sorunlarla başa çıkmada yardımcı olduğunu çoktan bildirdi.

3. Otların Maneviyatla Bağlantısı

İster Hindistan’ın Ayurveda’sı ister Mısır Bitkisel Bilimler Okulu olsun, insanlar eski çağlardan bu yana şifalı otları kullanmışlardır. Sonuç olarak, şifalı bitkiler kendilerini her kültürde derinlemesine işlemiştir. İnsanlar manevi amaçlar için birkaç bitki kullanırlar. Aşağıdakiler şifalı bitkiler ve maneviyat hakkında bilinmesi gereken heyecan verici şeylerden bazılarıdır.

  • Dünyanın farklı yerlerinden insanlar, evlerinden negatif enerjiyi atmak için fesleğen ya da adaçayını bir tütsü benzeri yakarlar.
  • Bazı insanlar kötü enerjiden korunmak için evlerinin etrafına adaçayı dikerler.
  • Bazı insanlara göre biberiye iyileşmeyi destekler. İnsanlar ayrıca biberiyeyi kadınsı gücün bir sembolü olarak görüyorlar.

4. Bitkilerden Elde Edilen Esansiyel Yağlar

Zihin-yatıştırıcı lavanta kokusu veya limon tatlı kokusu; bunların şifalı otların aromalarıyla yakın bir ilişkisi vardır. Bu tuhaf bitki kokuları, içlerinde bulunan uçucu yağların sağladığı şeydir. Uzun zamandır, insanlar şifalı otlardan daha fazla fayda sağlamak için bu yağları çıkarıyorlar. Okaliptüs’den kuşburnuna kadar çok sayıda bitkinin uçucu yağı var.

İnsanlar uçucu yağı birçok nedenle kullanır. Ancak bu nedenler esas olarak cilt ve saç üzerine olumlu etkilerinden kaynaklanır. Masözler, stresli vücutların tamamen gevşemesi için farklı türde uçucu yağlar kullanıyorlar.. 

Aslında, uçucu yağ kullanmak harika bir fikir. Son dönem evde minik buhardınlıklar üzerinde kullanılmasıyla yaygın hale geldi. Bununla birlikte, satın almadan önce sağlığa ne gibi faydaları olduğunu araştırırsanız kendiniz için en doğru ürünü seçmiş olursunuz.

5. Evcil Hayvanlarınız İçin Şifalı Bitkiler

Otlar, İnsanlar gibi hayvanları da etkiler. Kedi nanesi ve kediler üzerindeki öforik etkilerini duymuş olabilirsiniz. Birçok kedi ebeveyni bu bitkileri kedilerini eğitmek için kullanır. Birkaç bitki, evcil hayvanlarınızın sağlığını iyileştirebilir. Örneğin, karahindiba zengin bir C vitamini, E ve K vitamini kaynağıdır. Bu nedenle, onu köpeğinize vermek karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilir. Dahası, kedilerini ekinezya ile beslerler, çünkü bağışıklıklarını güçlendirirler.

Sağlık zenginliktir! ve geçtiğimiz yıl bize bunun ne kadar önemli olduğunu küresel olarak öğretti. Sağlıklı olmak, sadece hastalıksız bir vücut anlamına gelmez. Aynı zamanda sağlam işleyen bir zihin gerektirir. Sağlıklı olmanın çeşitli yolları var, ancak şifalı bitkiler bu listenin başında yer alabilir.

Şifalı otlar, modern dünya sorunlarına pratik çözümler sunan doğal ilaçlardır.

Photo by Chinh Le Duc on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.