Denemeniz Gereken 5 Ekstrem Spor

Denemeniz Gereken 5 ekstrem Spor

Hayatımız zaman zaman monotonlaşıyor. Kaçacak bir yer aradığımız, denemek istediğimiz yeni şeyler bulmaya çalıştığımız zamanlar da bu monotonluğun yanında bizi rahat bırakmıyor. Bu monoton hayatın sınırlarından çıkabilmek için mutlaka denemeniz gereken 5 ekstrem spor önerileri burada.
Ekstrem spor nedir ki diyenler için, normal sporlara göre daha çok heyecan, daha uç noktalar ve daha çok adrenalin içeren spor dallarıdır. Bu sayacaklarım arasında benim bir kere denediğim ve tekrar denemeye cesaret edemeyeceklerim olduğu gibi, mutlaka denemem gerekenler de var. 

Bu sporları yapabilmeniz için, şayet varsa bazı fobilerinizi geride bırakmanız şart tabii. Yanınızda bulunan yakın bir arkadaşınızın gazına gelmekte, şartları zorlamanıza yardımcı olacaktır.
Tüm bu spor denemelerinin, iyi bir eğitmen eşliğinde olması çok önemli. 
Ekstrem spor merkezinizi seçerken, eğitimcilerin deneyimini iyi araştırmakta fayda var. Ekstrem sporları yapayım derken, kaza geçirmeyi kimse istemez. 

Yaşasın içimizdeki büyük adrenalin tutkusu!

Mutlaka Denemeniz Gereken 5 Ekstrem Spor

Sky Diving – Hava Dalışı 

Bu başlığı atarken bile, o an damarlarımda akan kanın hızını hatırlıyorum. Tabii ki süper ekstrem, tabii ki muhteşem bir spor. İlk defa deneyenler için, yükseklik korkusu olanları uyarıyorum, bilmem kaç bin fit yükseklikten aşağıya bakınca insanın atlamaktan kaçası gelmiyor değil. “Hani ben buradan atlarsam, herhalde ölürüm.” diye düşünmemek mümkün değil. Uçaktan atlayabildiyseniz, ilk aşama tamamdır. Kusa bir süre için çok yüksekten düşme, paraşütsüz olarak kendinizi gökyüzüne bıraktığınız an farklı bir hal alıyor. Paraşütünüzün açılma anına kadar, kafanızdaki tüm inanç sistemi yer değiştirebilir. Fakat paraşüt açıldıktan sonra, yeryüzünün muhteşem görünüşüne hayran hayran bakmaktan kendinizi alamayacaksınız. 

Süper, süper…

Ben 3. katın balkonundan bakmaya korkarken bunu yapabildiysem, sizde yapabilirsiniz. Korkularınız önünüzde engel oluşturmasın.Gökyüzünde uçabilme keyfini mutlaka deneyin, denettirin.

Denemek için Türkiye sınırları içerisinde Efes’i tercih edebilirsiniz. Dünya’da ise Everest Dağı, bu sporun ekstrem oluşunu kat be kat arttıracak sayılı yerlerden sadece bir tanesi.

Scuba Diving – Tüplü Dalış

Suyu çok seviyorum, suyun altı beni çağırıyor.” Diyenler buraya. Scuba Diving neden ekstrem oluyor ki diyenlere de cevabımız, suyun altında neyle karşılacağınız belli değil ve orası bambaşka bir dünya. O dünyaya zarar vermeden, misafir olarak uğramak ise apayrı bir heyecan. 

Yüzme biliyorum, hop scubayı da hemen yaparım olayı değil, öncelikle. Ekipmanlar, kıyafetleri, su altında bodynizle anlaşabilmeniz için kullanacağınız hareketlere kadar bir çok ince detayı var. Ama suyun o sakinliğinin içerisinde bir batığa dalabilmek, yosunların arasından kaçışan balıklara dokunabilecek kadar yakın olabilmek apayrı bir haz. Türkiye’de uğrayabileceğiniz dalış merkezlerinin arasında Kaş ve Gökçeada Dalış Merkezleri’ni özellikle tavsiye edebilirim. Dünya üzerinde ise tabii ki su altı ekosistemiyle harika belgesellere ev sahipliği yapan Mısır- Kızıldeniz

Deneme dalışı yapmayı unutmayın!

Rafting

Su sporlarından devam edelim. 

Bu sefer suyun üzerinde, fiziksel şartlara karşı kas gücünüzü devreye sokacağınız, her an kendinize “ben ne yapıyorum?” diye soracağınız bir ekstrem spor rafting.

Rafting yapabilmeniz için yüzme bilmek zorunda değilsiniz, tabii ki ilk aşamalar için. Rafting yapacağınız yere, kendi seviyenize göre bu değişkenlik gösterebiliyor. Bir rehber eşliğinde, kuralları dikkatlice uygulayacağınız bir rafting yolculuğu, size farklı dünyaların kapısını açacak. 

İlk defa deneyenler için daha basit parkurlar, daha da fazlasını istemenize sebep olabilir, fazla eğlenceli ve öğrenmek için zamanınızı çalmayan sporlardan biri, üstelik süper heyecanlı. Raftingi denemek isteyenler için Türkiye’de Muğla- Dalaman Çayı, Dünya’da ise Büyük Kanyon-Colorado Nehri’ni şiddetle tavsiye edebilirim. 

Bol maceralı bir gün sizi bekliyor! 

Snowboarding – Karda Kayma

Biraz da kış sporları olsun. Kara, kışa doyamayanlar, bu soğuğu neden bu kadar seviyorsunuz öğrendim. Kesinlikle kış sporlarının ayrı bir tutku yarattığı ortada. Biraz daha tehlikeli olması dışında, adrenalin de fazlası var diyebiliriz. Tabii ki bunlardan biri de snowboard. Biraz özel kıyafetleri var, biraz güvenlik önlemleri var, biraz da soğuğu… Ama karların üzerinde sörf yapmanın nasıl bir haz verdiğini mutlaka bir kez yaşamanız gerektiğine inananlardanım. Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir, dedirten süper ekstrem sporlardan biri kendileri. 

AVM’lerin bazılarında yapay karlardan yapılan alanlar olsa da, gerçek karla bu sporu denemenizi tavsiye ederim. 

Türkiye’de Kartalkaya-Snowpark, Sarıkamış ve Palandöken başı çeken parkurlara sahip olanlardan. Dünya’daki en iyi snowboard parkurlarından biri Japonya’da.

Güvenli kar sörfleri!

Bungee Jumping

Ayak bileklerinize bağlı halatlar, aşağısı çok ürkünç. Bakarken bile dibini göremediğiniz bir yükseklik… Ama siz atlayabilirsiniz. Bunu, en az  bir kere denemelisiniz. Deneyene kadar birçok kez vazgeçme hakkınız var çünkü gerçekten çok zor bir karar. İnsanın kendini öylece boşluğa atabilmesine, kim çok kolay diyebilir ki? Ben diyemem.

Bungee Jumping, süper ekstrem sporlar arasında yer alıyor. Denemesi kolay ama çok tehlikesi de var maalesef. 

Atlamadan önce bir kere daha düşünün. Atlayışı yaptığınızda hayatınız bir film şeridi gibi gözünüzün önünden akıp geçecek.

Türkiye sınırlarında İzmir’e yolunuz düşerse uğrayabilirsiniz. Dünya üzerinde über bir bungee jumping deneyimi için Victoria Şelalesi – Zambia.

Güvenli atlayışlar !

Bu sporları denedikten sonra listenize şu başlıkları da eklemenizde fayda var; 

  • Paragliding
  • Kiteboarding
  • Parasailing
  • Flyboarding
  • Zipline 


Photo by Johannes Waibel on Unsplash
Photo by Firdouss Ross on Unsplash
Photo by Filipe Dos Santos Mendes on Unsplash
Photo by Max Gotts on Unsplash
Photo by Jeffrey Grospe on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.