Mutlaka Dinlemeniz Gereken 10 Tedx Konuşması Önerisi

Tedx (Technology, Entertainment, Design) konuşmaları 18 dakikayı geçmeyen, “Yaymaya Değer Fikirler” sloganı ile çıkmış kar amacı olmayan bir organizasyon. Dünya çapında pek çok önemli konuşmacının dinlendiği Tedx Konuşmaları 4 milyarın üzerinde izlenme aldı. Tedx Türkiye konuşmalarının ilki ise 2010 yılında yapıldı. Bizde sizler için Mutlaka Dinlemeniz Gereken 10 Tedx Konuşması Önerisi yazısı derledik. İşte ilham veren, umut ettiren ve aynı zamanda öğreten o konuşmalar…

Betul Mardin: Engelleri Avantaja Çevirin 

Üniversitede dersini almak ayrıcalığına eriştiğim her lafını dinletebilecek, gerçek bir hikaye anlatıcısı Betül Mardin’den hayat hikayesini ve özellikle kadınlara tavsiyelerini dinlemek isteyenleri buraya alalım. Halkla İlişkiler alanın Türkiye’de temellerini atmış Dünya’da sayılı kişilerden biri olan Betül Mardin’i herkesin dinlemesini öneririm. 

Neslican Tay: Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim, Çok Daha Fazlasıyım.

Neslican Tay büyük bir mücadele verdi, kanseri yok saydı umutsuzluğa kapılmak yerine umuda tutundu. Bacağını kaybetmek zorunda kaldı her şeye rağmen yine devam etti. Onda olan yaşama sevincinin onda birine sahip olsak yeter…

“İki kanser atlattım. Hiçbir zaman yaşama sevincimi, yaşam umudumu kaybetmedim.”

Karsu Dönmez: Sanane! 

Karsu Dönmez tüm sempatikliği ile başkalarının dengelerimizi bozması üzerine 3 gerçek hikayesini anlatıyor. Ayrıca iki kültür arasında arasında sıkışmak ve Türk kültüründen gelen negatif tarafları da süper bir şarkı ile eleştiriyor. 

Karsu’dan Daha Fazlası İçin: 

Ayta Sözeri: Ömrüm Yettikçe LGBT 

Ayta Sözeri’nin ünlü olma yolunda geçtiği zorlukları, hikayesi ve trans bireylerin hayata katılımını “normalleştirmek” için çabaları kesinlikle dinlemeye değer. 

Mutlaka Dinlemeniz Gereken 10 Tedx Konuşması Önerisi

Refika Birgül: Hayal Ederken Eşekten Düşülür Mü? 

Başkalarını memnun etmek konusunda ne düşünüyorsunuz? Refika Birgül başkalarını memnun etmek için geçirdiği 30 yılın sonundaki aydınlanmasını ve sonrasında hayatının iplerini nasıl eline aldığını anlatıyor. 

Zülfü Livaneli: Umudun Yarattığı Kurtuluş 

Zülfü Livaneli’den Mustafa Kemal Atatürk’ün hikayasini kazanılmış bir savaşın kahramanı olarak değil, pek çok zorluğa rağmen umudunu hiç kaybetmeden devam edebilmiş bir insan olarak dinlemek isterseniz…

Nil Karaibrahimgil: Kız Gibi 

Kız gibi bir şeyi yalap şap yapmak, adam gibi bir şeyi düzgün yapmak mıdır? Cinsiyetimiz neden bir şeyi kötü yapmak anlamına gelsin? Nil Karaibrahimgil konuşmasında bu soruların cevaplarını arıyor. 

Emin Çapa: Zenginliğin Büyük Sırrı 

Emin Çapa’nın çağı yakalayabilmek, refah düzeyini arttırmak ve uygarlığın gerisinde kalmamak için neler yapmamız gerektiğini değişik mizacı ile anlatıyor. 

Banu Çiftçi: Kadın. 

Banu Çiftçi kadın kelimesinin etimolojik kökeninden başlayarak, cinsel tabularımızı, toplumsal baskıları değerlendiren konuşması izlemeye değer. 

İyi Seyirler…

Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.