Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Oluruz?

Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Oluruz?

Mutluluk Nedir? Nasıl Mutlu Oluruz? Mutluluk peşinden koşulan bir şey midir? İnsanoğlunun cevap aradığı ama artaladığı sorulardan biri. Maslow bile ihtiyaçlar hiyerarşisine açıkça yerleştirememiştir mutluluk kavramını… Belki de piramidin en üstündeki “kendini gerçekleştirme” maddesinin içine saklamıştır, kim bilir!

Mutluluk Nedir?

Mutluluk nedir sorusunun cevabını, sizlere öncelikle sözlükteki anlamıyla sunmak isterim. 

Mutluluk;

1.Bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu.

2.Bir isteği, özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevinç.

Bu tanıma göre, siz mutlu musunuz?

Bunun cevabını düşünmeden önce bir detay daha eklemek isterim; mutluluğun genetik bir faktör olduğu bilim insanlarınca açıklanmış. Yani anne-babanızın mutluluk seviyesi, sizin mutluluğunuzu %50 oranında etkiliyor. Bu genetik faktörler sizinle ama üzerinde oynanabildiğini de iddia ediyor bilim insanları, hemen gözünüzü korkutmayın. Geri kalanlar etmenlerin ise; küçük bir kısmı hayat şartları ve gerçekleştirdiğiniz aktiviteleriniz. Mutlu olmak için bazı aktivitelerin ve düşüncelerin daha etkili olduğu da araştırılmış tabii. Onlardan da bahsedeceğiz. 

Vücudumuz ve beynimiz hayatta kalabilmek için her daim acıya ket vurmaya çalışır. Bu süreçte de mutluluğu arama çabası içerisindedir. Kendinizi en çok ne zaman mutlu hissedersiniz? Genel cevaplar; başarılı olduğunuzda, huzurlu olduğunuzda. Kendinizi o anda içsel olarak bir barış içerisinde hissedip, olumlu duygularla kuşanmış hissedersiniz. Bu hissi etkileyen 4 hormon vardır, dopamin hormonu, serotonin hormonu, endorfin hormonu, oksitasin hormonu.

 Harekete geçmeniz, sosyal ilişkileriniz, yiyecekleriniz, bağırsak hareketleriniz, motivasyonunuz… Neredeyse hepsi bu hormonlarla ilişkili. Sadece hormonlarınızla değil, mutluluğunuzla ilişkili tabii.

Mutlu Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

Mutlu olmak istiyorum, diye içinizden bağırdığınız anlarınızda, “nasıl mutlu olabilirim?” sorusunu da ardından sormanızı istiyorum sizlere. Siz kendinizi nasıl mutlu edebilirsiniz? Asıl soru bu. Kendinizi mutlu edebilmek için araştırmaların desteğiyle sizlere birkaç önerimiz var. Mutluluğun bizim elimizde olan bir oluş biçimi olduğunu düşündüğümüzde, çokta zor olmadığını anlamamıza yardımcı olabilecek birkaç detay ;

  • Bir amaç oluşturma
  • Sosyal ilişkileri geliştirme, sevdiğiniz insanlarla zaman geçirme
  • Spor yapma
  • Beslenmeye dikkat etme
  • Yeni deneyimlere açık olma
  • Anı yaşama
  • İyilik yapmak
  • Bir konu üzerinde çok fazla düşünmekten kaçınmak
  • Hayatınızdaki iyi ve güzel şeyleri not etmek

Mutlu olmak bizim elimizde…

Sadece an’ı yaşayın…. Yaşadığınız her anı kıymetli hale getirin. 

Carpe Diem

Horatius

Photo by Nick Fewings on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.