Nasıl Aromaterapist Olunur?

Aromaterapist olmak istediğinize karar verdiğinizde, hedefinize ulaşmanızı sağlayacak uygulanabilir bir plana sahip olmanız gerekir. Nasıl aromaterapist olunur? Aromaterapi işi yürütmenin temeli; uygulamanın kendisini öğrenmek ve bunu her yönüyle kavramaktır. Bunun için en iyi yol, size uygun bir akreditasyon verecek aromaterapi kursu bulmaktır. Çünkü aromaterapinin henüz bir yüksek okulu maalesef yok.

Alacağınız eğitim için bir sertifikasyon sahibi olmak önemli. Yasal olarak böyle bir zorunluluğunuz olmasa da bu işe gerçekten gönül verdiyseniz ve özellikle bu alanda girişimci olmak gibi bir hayaliniz varsa bu güven verici bir adım olacaktır.

Tabii ki Aromaterapist sertifikanız olması bu işte başarılı olacağınız anlamına gelmez. Bu bir süreç meselesidir ve bilgilerinizi sürekli güncellemeli, uzun süreli deneyler yapmalı, ana ve yardımcı kaynakları takip etmelisiniz. Tüm bunlara ek olarak elbette bu sertifika ve eğitimin bir maliyeti söz konusu.

Çevrimiçi Aromaterapi Kursları

Pandeminin sayısız zararlarını bilmenin yanında bazı güzel yanları da yok değil. Bunların başında kuşkusuz online eğitimler geliyor. Yüz yüze eğitimin yerini tutmasada, bu kurslar sayesinde bileğinize altın bir bilezik takmak eskisi kadar zor değil. Hem evinizin konforunda yol gitmeyerek zamandan tasarruf ediyorsunuz hemde paranız cebinize kalıyor. Ayrıca yüz yüze eğitime oranla online eğitimlere çok daha uygun fiyatlara sahip olabiliyoruz.

Türkiye’de aromaterapist sertifikası alabileceğiniz uluslararası belgeli iki kuruluş var: 

1. HerbaFarm Akademi

2019 yılı itibariyle NAHA (The National Association for Holistic Aromatherapy) sertifikalı Aromaterapi Eğitimi vermeye yetkili kurumdur. 

Buradan eğitimin ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

2. Platform Essencia

2020 Nisan ayı itibariyle, Amerika merkezli AIA (Alliance of İnternational Aromatherapist) onaylı sertifika vermeye yetkili olan kurumdur.

Eğitim detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu eğitimleri almak için bir ön koşul aranmaz, herkese açık eğitimlerdir. Ancak aromaterapi eğitimi tıpkı kendi gibi bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gereken bir meseledir. Hekim ve eczacı olmak dışında kimya, biyoloji gibi sağlam bir temel bilimler bilgisi gerekir.

Bunlar dışında eğitim alabileceğiniz irili ufaklı birçok yer karşınıza çıkacaktır, sertifikaya takılmıyor ve en azından bir başlangıç yapmak istiyorsanız, eğitimi alacağınız kurumdan çok eğitim aldığınız kişiyi doğru seçmeye dikkat edin. Alanında uzman ve bu işi birçok yönüyle ele alabilen bilgi ve tecrübeye sahip kişiler doğru kişilerdir. Artan talep pazarı kuvvetlendiriyor böylece maalesef paranızı boşa atma riski de beraberinde büyüyor.

Ayrıca NAHA veya AIA sertifikalı eğitim veren birçok yabancı kuruluş vardır. Hatta bu kuruluşlar 1-3 yıl arası gibi devam eden eğitimleri kapsar ve genellikle üniversite temelli olurlar. 

Aromaterapist Nerelerde Çalışır?

Aromaterapistlik serbest meslek alanındadır, kendi işinizi evden veya bir atölye kurarak yürütmek nispeten kolaydır. Ancak bunun için sağlık bakanlığı bildirimlerinizi yapmanız gerekir. Gelir elde etme potansiyeli, neredeyse tamamen kendi işinizi başarılı bir şekilde yönetme yeteneğinize bağlıdır.

Bununla birlikte, özel muayenehane sağlık kliniklerinde klinik aromaterapi için talep oluşmaya başladı. Ayrıca pratisyen hekim klinikleriyle sözleşmeli iş alma potansiyeli de olabilir.

Aromaterapistler, hizmetlerini ve istihdam edilebilirliklerini artırmak için sıklıkla uygulamayı masaj ve refleksoloji gibi diğer destekleyicilerle birleştirir. Çalışabileceğiniz pek çok aromaterapi işi veya niş var. Aromaterapi masajı, bu yollardan sadece bir tanesi. Aromaterapistlerin diğer işleri arasında danışman, yazar, spa danışmanı/uygulayıcısı, işletme sahibi, sağlık pratisyeni ve palyatif bakım çalışanları olarak çalışmak yer alır.

Bir aromaterapist olarak kariyer yapma potansiyeli çekici olsa da, birçok insan bunu sadece kendileri için kullanmak istiyor. 

Photo by Chelsea shapouri on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.