Neden Doğal Kozmetik Tercih Etmeliyiz?

Şuan piyasada bir kısmı sentetik, bir kısmı doğal olan çok çeşitli cilt bakım ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerin tümü faydalı olma potansiyeline sahip olsa da, doğal ürünler genellikle ikisi arasında daha iyi bir seçimdir. Bunun nedenleri arasında genel sağlık durumu, doğa ve çevre üzerine etkileri, güvenlik ve hayvan testleri gibi çok önemli faktörler yer alır. O halde gelin “Neden Doğal Kozmetik Tercih Etmeliyiz?” maddeler halinde sıralayalım.

1. Sağlığınız için daha güvenlidir

Doğal kozmetik, cildinize ve bedeninize zarar veren toksik kimyasallar içermez. Kozmetikte kullanılan toksik içerikler, başta hormon sistemi bozuklukları olmak üzere alerji ve astım gibi kronik sorunlara yol açar.

Sentetik kozmetikte kullanılan hammaddeler kısa vadede iyi sonuçlar gösterse bile uzun vadede kullanılan yapay boya ve filtreler ciltte kızarıklık, tahriş, irritasyon ve alerjiye neden olabilir. Yani cildinin ihtiyacı olan ürünleri kullanarak önlem alırken zararlı kimyasalların kan dolaşımına sızmasına izin vermek büyük bir risk. Üstelik sentetik hammaddelerin kokusu başka bir yapay koku gidericiler ile bastırılırken, doğal kozmetikte kullanılan aromatik bitkiler sayesinde ise bu durum tersine aromaterapik etki gösterir.

Kendinize sormanız gereken soru şudur: Sağlığınız üzerine kumar oynamaktan memnun musunuz? Doğal bir ürün kullanabilecek iken, sentetik bir ürünle potansiyel olarak kendinize zarar vermeye değer mi?

2. Yararlı ve etkili içerikleriyle kafanız rahat olur

Sentetik ve doğal cilt bakım ürünleri arasındaki farkları vurgulamanın en dokunaklı yolu, içeriklerini tartışmaktır. İki tür ürünün içerik profilleri, benzer ürünlere bile benzemedikleri noktaya kadar çılgınca farklıdır. 

Sentetik bir ürünün içerik etiketine baktığınızda, Triklosan, Gliseril Stearat, Boya  ve Petrolatum gibi kelimeler göreceksiniz. Bu bileşenler laboratuvarlarda üretilir ve işlevlerini yerine getirirken vücuda zarar verebilir. 

Doğal ürünler ise jojoba yağı, argan yağı, elma suyu, limon uçucu yağı vb. gibi kulağa tanıdık gelen bileşenlerle doldurulur. Bu bileşenler bırakın vücuda zararlı olmayı, aslında faydalıdırlar.

Doğal kozmetik, bilinenin aksine doğal olduğu gerekçesiyle daha az etkili yada yetersiz değildir. Aksine sırf kıvam yada uzun raf ömrü sağlayabilmek adına zararlı içeriklerle formüle edilmez. Cilt ihtiyacına göre hazırlanan sinerjik içerikler kısa zamanda etkili olumlu sonuçlar verebilir.

Bunun nedeni, vitaminleri ve C Vitamini, D Vitamini, E Vitamini, Resveratrol, alfa-hidroksi asit ve daha fazlası gibi tümü vücudun optimal seviyelerde çalışmasına yardımcı olan bileşikleri içermesidir.

3. Hayvanlara zarar vermez

Kaç tane cilt bakım ürünü üreticisinin ürünlerini hayvanlar üzerinde test ettiğini görünce şok olabilirsiniz. “İyi” bildiğimiz birçok endüstride hayvanlar üzerinde test edilmeye maalesef devam ediliyor. 

İyi haber şu ki, doğal cilt bakım ürünü üreticileri hayvanlar üzerinde test yapmaktan vazgeçiyor ve aslında diğer canlılara zarar verecek hiçbir şey yapmıyorlar. Bu anlamda, birçok sentetik markadan daha etik ve daha empatiktirler. 

Hayvanlar üzerinde test yapılmasına ve hayvanlara insanca muamele edilmesine karşıysanız, en iyi yol; doğal cilt bakım ürünleridir. Zararlı ve kötü niyetli uygulamalara katkıda bulunmanızı engellerler. 

4. Doğal Kozmetik Çevreci ve Sürdürülebilirdir

Her şeyden önce, sentetik kimyasallar, temas ettikleri hayvanlara ve bitkilere zarar verme potansiyeline sahiptir. Sentetik bir üründen gelen sentetik kimyasallar toprağa sızarsa, çevredeki ekosistemler üzerinde korkunç sonuçlar doğurabilir. 

İkinci olarak, geleneksel cilt bakım ürünlerinin üretimiyle ilgili süreçler çevre üzerinde büyük bir stres yaratmaktadır. Bunun nedeni, belirli bileşenlerin (alüminyum, kurşun vb.) çıkarılmasının madencilik gerektirmesidir. Madencilik, büyük miktarda kirlilik üretir ve sonuçta çevre üzerinde genel olarak olumsuz bir karbon ayak izi bırakır.   

Doğal cilt bakım ürünleri, bu tür bileşenlerin kullanımından kaçınır ve bu nedenle madenciliği gerektirmez. Ve sadece doğal maddeler kullandıkları için çevredeki bitki ve hayvanlara zarar vermezler. 

Doğal kozmetik cildinize ve vücudunuza bakım yaparken aynı zamanda çevreyi koruyan dolayısıyla kendinize ve çevrenize saygınızı canlı tutan bir tercihtir. Doğal kozmetik sadece dış güzellik demek değil içten gelen bir güzelliktir!

Kapak Fotoğrafı: by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.