Neden Yağ Bazlı Temizleyici Kullanmalıyız?

İlk olarak cilt tipiniz ne olursa olsun yağ bazlı temizleyici kullanabileceğiniz konusunda anlaşalım. Bu nasıl mümkün olacak açıklayacağım elbette. Ancak yağlı bir cilde sahip olduğunuz için yağ bazlı temizleyicilerden uzak duruyorsanız bunu değiştirmenin vakti gelmiş olabilir. Temizleme yağları, (özellikle durulanması kolay olacak şekilde formüle edilmiş olanlar) ister tek başına ister çift aşamalı temizliğin bir parçası olarak kullanılsın, cilt bakım rutinine olumlu etki eder.

Yağ Bazlı Temizleyici Nedir?

Temizleme yağları, ciltteki makyajı, yüzey kalıntılarını ve fazla yağı temizlemeye yardımcı olan yağ bazlı temizleyicilerdir. Yani içeriklerinin ortalama %80’i yağlardan oluşur. Onları farklı kılan, köpüren dokuya sahip geleneksel suda çözünür temizleyicilere kıyasla nasıl çalıştıklarıdır.

Geleneksel temizleyiciler öncelikle yüzey aktif maddelerle, yağla etkileşime giren bileşenlerle, makyajla ve ciltteki yüzey kalıntılarıyla, bunların askıya alınmasına ve ardından suyla durulanmasına izin verecek şekilde temizler. Yüksek oranda sülfat içeren köpük yapıcı içeriğe sahip olduklarından gıcır gıcır bir his bırakır. Ancak beraberinde cildi kurutur ve sebum tabakasını gereğinden fazla sıyırır. Cilt bariyeri bunu telafi etmek için daha fazla yağ üretir. Kısır döngü bu şekilde artarak devam eder ve birçok cilt sorununa neden olabilir.

Birçok temizleme yağı ayrıca yüzey aktif maddeler içerir. Ancak burada yüzey aktif maddeler gösterinin yıldızı değil yardımcılarıdır. Geride daha yumuşak ve nemli bir cilt bırakır.

Hem doğal antibakteriyel özelliklere hem de cildimizin parlaması için ihtiyaç duyduğu vitaminlere katkıda bulunan doğal yağ bazlı temizleyici cildinize ihtiyacı olan temizliği ve esnekliği beraber sunar.

Bahsedilen gıcır gıcır hissinden vazgeçemiyor musunuz? O halde en azından doğal sıkım yağlarla üretilmiş temiz ve kaliteli kastil sabun kullanmanızı öneririz.

Temizleme Yağının Faydaları

Temizleme yağlarının başlıca faydaları şunlardır:

  • Her türlü makyaj ve güneş kreminin hızlı ve kolay bir şekilde çıkarılmasını sağlar
  • Cildin esnek ve pürüzsüz hissetmesine destek olur
  • Çift temizlemeyi (Double Cleansing) seçerseniz, diğer herhangi bir temizleyici türüyle uyumludur.
  • Doğru formüle edilmiş ve kaliteli yağlarla hazırlanmış yağ bazlı temizleyici her cilt tipine uyumludur.
  • Uzun kullanım sürelerine sahiptir ve irritasyon riski düşüktür
  • Aktif sivilceleri rahatlatabilir ve tahriş edici değildir
  • Fazla sebum üretilmesine engel olur

Cilt için en iyi temizleme yağları, soğuk sıkım antioksidan değeri yüksek sabit yağlar ve enflamasyonu engelleyen uçucu yağlarla formüle edilmiş olanlardır. Bunlar, tüm gece ciltte kalmasını istemediğiniz şeyleri (makyaj ve güneş kremi) ortadan kaldırır. Aynı zamanda cildin ihtiyaç duyduğu cildi yumuşatıcı nemlendiricileri yenilerler. Yağlar çok görevli gliseritler olarak bilinen bileşenler açısından zengindir.

Yağlar cildi nasıl temizler?

Yüz yağları sadece cildi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda benzer maddeleri çözebilen çözücü olarak da çalışırlar. Yağlar, lipofilik oldukları için özel bir çözücü türüdür, yani cildimizin ürettiği sebum ve makyajdaki yağa benzer bileşenler de dahil olmak üzere diğer yağları doğal olarak çekerler. Bu, yağların aynı zamanda cildi yumuşatırken makyajı ve fazla yağı hızla çözmesini sağlayan şeydir.

Yüzey aktif maddeler ve bir emülgatör olarak bilinen bir bileşen türü daha sonra devreye girer. Çünkü bunlar yağların ve erittiklerinin birleşmesine ve daha sonra suyla kolayca durulanmasına izin verir.

Temizleme yağları “benzer benzeri çözer” mantığıyla çalışır. SPF, makyaj ürünleri ve fazla sebumu nazikçe temizler. Hem ağır sürfektanlarla cildinizi tahriş etmemiş olursunuz hem de içerdiği değerli yağlarla cildiniz beslenir.

Haki Heal, “soft touch durulanabilir temizleme yağı” tüm bu özellikleri bir arada sunar. Antioksidan özler ve saf vitaminlerle zenginleştirilmiştir.

Cildinizi derinden temizlerken besleyen ve onaran “soft touch” her cilt tipini mutlu eden formülüyle çok yönlü bir kullanım sağlar.

Temizleme yağı kimler için daha iyidir?

Haki HealSoft Touch” temizleme yağı gibi su ile durulanabilir temizleyiciler çok amaçlıdır. Yağlı bir kalıntı bırakmayacak şekilde formüle edilmişse, tüm cilt tipleri bir temizleme yağı kullanabilir. Bir temizleme yağı kullanıp kullanmamanız iki şeye bağlıdır. Kişisel tercih ve ne kadar uzun süre kalıcı makyaj veya suya dayanıklı güneş kremi kullandığınız. İyi bir temizleme yağı, inatçı makyajı ve güneş kremini parçalar. Böylece zor bir iş kolay hale gelerek size zaman ve rahatlık kazandırır.

Yüz Temizleme yağı nasıl kullanılır?

Temizleme yağı kullanmak için, ıslak cilde az miktarda ürün uygulayın. Yüz ve göz bölgesine hafifçe masaj yapın, iyice durulayın. Ardından cildi yumuşak, temiz bir havluyla kurulayın. Kuru cilde sürüp hafif makyaj yapıp ardından su ile buluşturmak ve durulamakta iyi bir seçenektir. Daha iyi sonuçlar için ardından cilt tipinize uygun bir toniği es geçmeyin. 

Kuru ve hassas ciltler için Haki Heal “Relaxing Hydrate” nemlendirici tonik, 

Yağlı, karma ve akneye yatkın ciltler için “Spirit Immortal” anti-age tonik öneririz. 

Ürünlere ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için bize yazın ve cildinize iyi bakın!

Bu bilgiler için referanslar:

Journal of Cosmetic Dermatology , Ocak 2020, sayfa 180–184; ve Şubat 2018, sayfa 8–14

International Journal of Cosmetic Science , Ağustos 2015, sayfa 371–378; ve Ağustos 2013, sayfa 337–345

Dermatology Research and Practice , Ağustos 2012, ePublication

Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology , Ocak 2010, sayfa 1–6

Dermatolojik Terapi , Cilt 17 Ek 1, 2004, sayfa 16–25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.