NELSON MANDELA

Nelson Mandela

Nelson Mandela ırk ayrımcılığına karşı ömrü boyunca mücadele etmiş, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi cumhurbaşkanıdır.

Yaşamı çok kolay olmayan 18 Temmuz 1918’de doğan Mandela’nın kabile adı MADİBA’dır. Büyük lider, 5 Aralık 2013’te hayata gözlerini yummuştur.

Nelson Mandela Yaşamı 

Mandela Tembu kabilesinin şefinin oğlu olarak doğdu.

Hukuk eğitimi aldıktan sonra, sömürgecilere ve ırk ayrımcılarına karşı duruşu ve bu hareketi destekleyen örgütler kurmasından ötürü ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Müebbetinden 27 yıl sonra salıverilmesi için bir kampanya düzenlendi ve bunu başardı.

94 yılında seçimlere katıldı.Ve devlet başkanı olarak 5 yıl görev yaptı. 2. kez seçimlere katılmayı reddetti. Ulusal Lider olarak AİDS ve yoksulluk gibi konularda halkına liderlik yapmayı sürdürdü. 

95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bizlere ise anılarından bir tanesini bugün okuyup paylaşmak kalıyor. 

Bir Nelson Mandela Anısı

Başkan olduktan sonra askerlerimle bir yürüyüşe çıktık. Yürüyüşten sonra bir restoranda öğlen yemeği yemeye gittik.

Restoranın ortasında bir masaya oturup yemek siparişlerimizi verdik. Yemeklerimizi beklerken yan masamızda tek başına oturan bir adam gördüm.

Adamın yemeği masasına ulaşınca, askerlerimden birinden gidip adamı bizim masamıza davet etmesini istedim. Adam yemek tabağını alıp yanımıza geldi ve benim yanıma oturdu.

Sessizce yemeğini yerken ne yüzüme bakıyor, ne sohbetimize katılıyor ne de göz kontağı kuruyordu. Adamın elleri sürekli titriyordu.

Yemeğini bitirince adam sessizce kalktı, bana bakmadan hoşçakalın der gibi elini salladı. Ben adamın elini sıktım ve adam masadan uzaklaştı.

Adam gidince güvenlik görevlilerimden bir tanesi şöyle dedi:

-Efendim o adam çok hasta olmalı. Yemeğini yerken eli sürekli titriyordu.

“Hayır hiçte öyle değil! Adamın elleri o sebepten dolayı titremiyordu,” dedim ve sonra da ekledim:

“Adam ben hapisteyken benim gardiyanlarımdan bir tanesiydi. Bana saatlerce işkence yapıldığında, bağırıp bana su vermesi için yalvarırdım. Ama bu gardiyan bana su vermektense, alay eder, kafama işerdi.

O adam hasta değildi, sadece artık Güney Afrika’nın Başkanı olduğum için benden korkuyordu. Onu hapse göndereceğimden, bana yaptıklarını ona yapacağımdan, beni aşağıladığı gibi onu aşağılayacağımdan korkuyordu ama ben öyle bir insan değilim. O tür davranışlar benim karakterimin ve etik değerlerimin parçaları değiller.

İntikam almak isteyen zihinler ülkeleri darmadağın ederler, barış isteyen insanlar ise ülkeler yaratırlar.

Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.

Nelson Mandela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.