Prebiyotik Cilt Bakımı

Prebiyotiklerin bağırsak sağlığımızda ne kadar faydalı olduğunu artık neredeyse bilmeyenimiz yok. Ancak söz konusu prebiyotik cilt bakımı olduğunda bu çoğu kişi için kafa karıştırıcı olabilir. “Nasıl yani cildimize bakteri mi süreceğiz?”

Pre ve probiyotikler ağızdan veya topikal olarak kullanıldıklarında cilde inanılmaz sağlık yararları sağlayabilen canlı mikroorganizmalardır.

Prebiyotikler, probiyotikler için bir besin kaynağıdır. Ve hem yararlı hem de patojenik mikroorganizmaların büyümesine destek olur. Probiyotikler ise vücudumuzun içini ve dışını dengeli ve sağlıklı tutan, vücuttaki iyi bakterilerdir. Aslında prebiyotikleri mikrobiyom için bir tür “gübre” olarak düşünebilirsiniz. Daha iyi anlayabilmek için yakından bakalım.

Cilt Mikrobiyomu Nedir?

İnsan mikrobiyomu, vücudun içinde veya deride bulunan çok sayıda mikrop anlamına gelir. Bu mikroplar, mikrobiyota adı verilen ekolojik toplulukları oluşturur; insan mikrobiyotası yüzlerce bakteri, mantar, akar ve virüs türü içerir. Çoğu epidermisin yüzeysel katmanlarında ve saç köklerinin üst kısımlarında bulunur.

Bu mikroorganizmalar, belirli bir alana maruz kalan ışık miktarına ve alanın nemli, kuru, tüylü veya yağlı olmasına bağlı olarak değişir. Mikrobiyom yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Örneğin, spor yapan aktif bir hormonal genç erkek, menopoz sonrası hareketsiz bir kadından çok farklıdır.

Dengesiz bir mikrobiyom, sedef hastalığı, alerjiler, egzama, kontakt dermatit, akne, zayıf yara iyileşmesi, cilt ülserleri, kepek, maya ve mantar enfeksiyonları, rozasea ve hızlı cilt yaşlanması gibi birçok cilt hastalığı ile ilişkilidir.

Prebiyotiklerin cilde faydaları

Cilde prebiyotik uygulamak, probiyotiklerin gelişmesine yardımcı olur, böylece şunları yapabilirler:

  • İlk savunma hattı olan cildin yüzeyini dengeli, genç görünümlü ve güçlü tutar.
  • Kızarıklığa, kuruluğa ve zayıflamış bir yüzeye yol açan faktörleri dengeler.
  • Yaşlanan cilt belirtilerini önler ve cilt bariyerini güçlendirir.
  • Sağlıklı bir mikrobiyom dengesini (yararlı bakteri) geri yüklemeye yardımcı olur.

Lekeler, kırışıklıklar veya dehidrasyon gibi endişeleri gidermenin ötesine geçen prebiyotik cilt bakımı, cildinizin genel sağlığına ve görünümüne önemli ölçüde katkıda bulunan mikroorganizma ağını destekler.

Prebiyotikler cilt üzerinde nasıl çalışır?

Hassas, doğal ve sürekli değişen mikroorganizma suşları olan mikrobiyomlar, hem dengeyi hem de sağlığı geliştirmek için çalışır.Girişte bahsettiğim gibi, probiyotikler, prebiyotiklerle beslenen bir grup “iyi” bakteri veya mikroorganizmadır. Prebiyotikler probiyotik popülasyonunu sağlıklı tuttuğunda, sağlıklı seviyelerde seyreden bir mikrobiyom ortaya çıkar. Bu, diğer faydaların yanı sıra cildin nem bariyerinin korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

Prebiyotiklerin topikal uygulaması, takviyeler veya yiyecekler yoluyla ağızdan uygulamadan farklı şekilde etkiler. Bu bileşenlerle krem, serum veya bakım uyguladığınızda, etki ettikleri bölgeyi doğrudan kontrol etme şansı yakalıyoruz. Cilt ile bu doğrudan temasın, yüzeyde yararlı ve nötr mikroorganizmaların büyümesini teşvik ederek cildin doğal savunmasını güçlendirmiş oluyoruz.

Cildin mikrobiyomu geliştiğinde, ihtiyacı olan maddeleri daha fazla üretmeye odaklanabilir. Nasıl ki antibiyotik kullanımı sonrası bozulan bağırsaklarımız bizi olumsuz etkiliyorsa benzer bir durum cilt içinde geçerli olur ve başta kuruluk, kızarıklık, kaşıntı, gerilme hissi, leke oluşumunda artış vs gibi birçok sorunla karşılaşma riskimiz de artar.

Prebiyotikler cilde iyi gelir mi?

Prebiyotikler tüm cilt tipleri için iyidir çünkü stabil, dengeli bir mikrobiyom her cildin temel ihtiyacıdır. Cildiniz eskisi kadar sağlıklı ve taze görünmüyor veya hissetmiyorsa, mikrobiyomunuzun dengesiz olma ihtimali yüksektir. Her yaştan insan, özellikle de cilt bariyeri veya hassasiyeti zayıf olanlar, prebiyotiklerin sağladığı değerli destekten yararlanabilir. Prebiyotikler ayrıca akne eğilimli ciltler için de uygundur ve birçoğu doğal olarak nemlendirici bileşenler olarak ikili bir amaca hizmet eder.

Kısacası, prebiyotik cilt bakımı, herkes için en uygun cilt sağlığının sağlanmasına yardımcı olabilir.

Haki Heal- Pre Plus Prebiyotik Nemlendirici Krem, Hindiba köklerinden elde edilen bir prebiyotik olan İnülin içerir. İnülin ayrıca çok iyi su bağlama kapasitesine sahiptir. Böylece iyi bir nemlendirici ajan olarak çalışır. Ayrıca şeker pancarı glikozu içerir ki bu da prebiyotik özelliğiyle beraber hidrasyonu arttırır.

Tüm Haki Heal ürünleri gibi pre plus’da tamamen doğal ve bitkisel hammaddelerden oluşur. Ürünü incelemek ve sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz. Tüm sorularınız için haki heal instagram hesabından direk bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cildinizin yararlı bakterileri bol olsun 🙂

Photo by CDC on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.