Rejeneratif Seyahat ve Pandemi Sonrası Önemi

Pandemi sırasında ve devamında seyahatin farklı yönde evrildiği/evrileceği açık. Daha önce bu konuda bizleri bekleyen yeni trendler ve gezginlerin beklentilerini içeren bir içerik hazırlamıştık. İşte bunlardan biri olan rejeneratif seyahat ve pandemi sonrası önemi ne kadar etkili olacak ve rejeneratif seyahat nedir? bu yazıda bahsedeceklerimiz.

Rejeneratif Seyahat

Adındanda anlaşılacağı üzerine bu yenileyici seyahat biçimi; çevre ve yerel topluluklar üzerindeki insan etkisinin azaltılmasıdır. Bu, seyahatin ve tatil üzerindeki tercihlerimizin doğru yapılması anlamına geliyor elbette. Çevre dostu bir seyahat biçimi olan rejeneratif seyahat etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken birden fazla etmen var. Bunların arasında; karbon ayak izini dengelemek (daha az uçuş), bilinçli tüketim, seyahat destinasyonunun ve işletmenin daha ekolojik ve kaos oluşturmayacak biçimde devam etmesine ön ayak olmak vs. 

Pandemiden Sonra Yenileyici Lüks Seyahat Talebi

Pandemi, seyahate duyduğumuz açlığın önemli çevresel zararlar yarattığını ve varış noktalarındaki toplulukları olumsuz etkileyebileceğini açıkça ortaya koydu. Venedik bunun en iyi örneklerinden biri. Aşırı turizm, kanallarını kirletiyor, dar sokaklarını dolduruyor ve yerel halkı şehrin dış bölgelerine taşınmaya itiyordu. Artık kanallar temiz ve vahşi yaşamla dolu ve yerel halk bir kez daha şehir içinde kolayca hareket edebiliyor. Peki, gezginler pandemiden sonra daha yenileyici seyahat seçenekleri arayacaklar mı?

Seyahat severler pandemi sürecinde, çevreye verdikleri olumsuz etkinin farkına vardı ve bu durum duyarlı insanlar için daha bilinçli hareket etmelerini sağlayacak gibi görünüyor. Her şeyden önce daha az ama daha etkili seyahatler yaparak tatmin duygusu kazanabilecekler. Bu etki, ruh canlandırıcı deneyimler, ekolojik tatil anlayışını benimseme, doğayla birlikte elde edilecek macera dolu zaman geçirme ile mümkün olacak. Daha az seyahat etmek gidilen bölgenin tam anlamıyla hakkını vererek gerçekleştirilecek bir deneyim yaşamayı sağlayacak. Örneğin, seyahat severler gittikleri bölgenin coğrafyasını, topluluklarını ve kültürlerini derinlemesine öğrenmek ve özümsemek isteyecekler.

“Lüks artık beş yıldızlı tatil köyü ve üç yıldızlı bir akşam yemeği değil, dönüştürücü bir deneyimle ilgili… gezginler yerel kaynaklı yiyecekler, otantik deneyimler, sürükleyici aktiviteler… çevreyi ve varış noktasını içeren eko-lüks tasarım arayacak.”

Rejeneratif Seyahati Lüks Yapan Nedir?

Çevreye verilen olumsuz etki bilinci, sürdürülebilir işletmeleri seçmemizi sağlarken pandemi, daha az kalabalık olan yerlere gitmeyi ve dışarıda da daha az insanla etkileşim kurabileceğiniz yerlerde vakit geçirmeyi gerektiriyor. Bu da turistik işletmeler için daha maliyetli, kişiye özel tatil seçeneklerini geliştirmelerini gerektiriyor.

Pandemiden önce, bilinçli gezginler çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe güçlü bir bağlılık gösteren otellere çoktan öncelik vermeye başlamıştı; şu an bu daha da önemli olacak. İhtiyaç duyulan kültürel ve çevresel koruma için gelir sağlayan otelleri desteklemeyi daha çok önem vereceğiz. Kısaca, doğanın ve seyahatin insanlık için ne kadar kıymetli olduğunun farkına varmak, gerektiğinde cebimizden daha fazlasının çıkmasına göz yummak anlamına gelecek. Daha az seyahat etmek, ekonomik olarak daha az harcama yapmak olduğundan bu tercihi destekleyecek.

Tüm bunlar göz önüne alındığında rejeneratif seyahat birçok yönden sürdürülebilir seyahatler sağlamayı kolaylaştırır -yolculara çevre dostu otelleri ve işletmecileri seçme konusunda daha fazla özgürlük verir- bu nedenle gelecekte buna çok daha fazla talep gelmesi muhtemeldir.

Photo by Sai Kiran Anagani on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.