Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Hayatımızdaki Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Gün içerisinde o kadar farklı psikolojik evrelerden geçiyoruz ki, dikkatli baktığımızda etrafımızdaki farklı renklerden oluşan çemberi bile görmekte zorlanıyoruz. Mavi bir odada rahatladığınızı, sarı bir yerde kendinizi endişeli mi hissediyorsunuz? Tabii, Hayatımızdaki Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi ‘nin üzerimizdeki etkilerini bilmiyor isek, nerede ne yapmak istediğimizi ve gerçek ile uyumumuzu bulmakta zorlanabiliriz. 

Aslında, renkler en iyi iletişim araçlarından biridir. Eylemlerimizin, ruh halimizin, vücudumuzun verdiği tepkilerin bile etrafımızdaki renklerden etkilendiğini biliyor muydunuz?

Hayatımızdaki Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Yapılan araştırmalara göre; her birey kendi geçmişinden ve yaşantılarından izler taşır. Belli renkler bize bazı duyguları daha yoğun yaşatır. Her bir renk için verilen özellikler, bazılarımız için geçerli değildir. Burada geçmiş yaşantılarımız bugünümüzü etkiler, diyebiliriz. Kültürünüz, büyüdüğünüz çevre, yaşantılarınız… 

Renkler, tıpkı özellikler gibi duyguların değişimini takip eder.
Pablo PİCASSO

Renkler ve Anlamları

Sıcak renkler, kırmızı, turuncu ve sarıyı içerir. Bu renkler, sıcaklık ve rahatlık duygularının yanı sıra öfke ve düşmanlık duyguları da uyandırabilir. Soğuk renkler dediğimiz, mavi, mor ve yeşil ise genel olarak canlılarda bir sakinlik hissi uyandırsa da ilgi eksikliği ve mutsuzluğu da çağrıştırabilir.

Eski uygarlıkların renkleri hastalık tedavilerinde etkin bir şekilde kullandığı biliniyor. 


Kırmızı
: Enerji, tutku, eylem, hırs ve kararlılık rengidir. Aynı zamanda öfke ve cinsel tutkunun rengidir.

Turuncu : Sosyal iletişim ve iyimserliğin rengidir. Negatif bir renk anlamından, aynı zamanda karamsarlığın ve yüzeyselliğin bir işaretidir.

Mavi : Güven ve barışın rengidir. Sadakat ve bütünlüğün yanı sıra muhafazakarlık ve soğukluk önerebilir.

Sarı : Aklın rengidir. İyimser ve neşeli. Ancak sabırsızlık, eleştiri ve korkaklığı da çağrıştırabilir.

Siyah : Gizlilik ve bilinmezlik rengidir ve bir gizem havası yaratır. 

Mor : Hayal gücünün rengidir. Yaratıcı ve bireysel olabilir veya olgunlaşmamış ve pratik olmayabilir.  

Yeşil : Denge ve büyümenin rengidir. Diğer birçok anlamın yanı sıra hem kendine güven olumlu hem de olumsuz olarak sahiplenme anlamına gelebilir. 

Beyaz : En eksiksiz ve saf haliyle renktir, mükemmelliğin rengidir. Beyazın anlamı saflık, masumiyet, bütünlük ve tamamlamadır.

Peki Sizin Renginiz Hangisi?

Photo by Robert Katzki on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.