Rusya’ya giderken: Yanımıza Neler Almalıyız?

Rusya’ya giderken

Bambaşka bir ülkeye geliyorsunuz, burası Rusya. Rusya’ya giderken yanınıza neler almanız gerektiği konusunda benim aklıma gelenleri, sizler için küçük bir liste şeklinde hazırladım. Vazgeçilmezler listesinizi minimuma indirmeniz için sınırlı bagaj hakkınızı hatırlatmakta fayda görüyorum, zira ekstra bagajlar bayağı bir maliyetli. Öncelikleri, farklılıkları, avantajları, dezavantajları derken umarım size yardımcı olabilirim. Haydi başlayalım!

Rusya’ya giderken Sağlık

Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa, bu ilaçları, ihtiyacınız olduğunda bulamama ihtimaline karşı ikişer üçer paket (kalacağınız sürenin uzunluğuna göre) valizinize fazladan koyabilir ve ya muadillerini öğrenerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Günlük basit kelimeler için Rusça cep sözlüğü ilk zamanlarda her daim yanınızda yakınınızda bulunabilir, kendisi ufacıktır ama çok işinize yarar. 

Aklınıza geldikçe kelime bakıp, ezberlemeye çalışınız. Telefon sürekli elimizde, ne gerek var kitapçık taşımaya derseniz, birkaç iyi uygulama da size günlük hayatınızda yardımcı olacaktır. Onun dışında çeviri siteleri de işinize yarıyor ama buralarda bazen kelimelerin doğru karşılıklarını bulmanız zor olabiliyor. Birkaç farklı kaynaktan doğrulayarak aradığınız kelimeleri bulmanız gerekebilir, en kötü ihtimalle vücut, jest ve mimik dilinin evrenselliği üzerinden günlük hayatınızı basit bir şekilde minimumda idame ettirebilirsiniz.

Eğer Rusça hakkında bir bilginiz yoksa, öncesinde alfabe aşamasını rahatça atlamak amaçlı iyi bir kursa gidip hızlı ve kaliteli eğitimlerden yararlanabilir veya Rusça öğreten dil sitelerinden bir kaç video izleyebilirsiniz. Çünkü bütün tabelalar Rus alfabesiyle yazılıyor. Kiril alfabesi bilginize, en azından gidip gelebileceğiniz bir adresi doğrulamak veya mekanlarda menüde bir seçimi okuyabilmek için ihtiyacınız olacaktır ve işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Havanın azami soğukluğuna binaen batarya ve şarjların kısa sürede en alt seviyeye inmesini veya tükenmesini göz önünde bulundurursak, özellikle dışarıda yapacağınız tatlı bir yürüyüş esnasında yanınızda taşınabilir şarj aleti veya batarya bulundurmanızda fayda var. Şayet yok ise satın almanız sağlığınıza olacaktır, şiddetli tavsiyemizdir.

Günlük Kıyafetler

Günlük kıyafetlerinizi, sık kullanacaklarınızı yanınızda getirebilirsiniz, zira buradaki günlük kıyafet fiyatları biraz yüksek. Mont ve bot alışverişini yaparken de, “soğuk ülkeler için üretilmiştir”, ibaresini görmeye ve eksi derecelerde, eksi kaç dereceye kadar dayanıklı olduğuna dikkat ederek almaya özen göstermenizi tavsiye ederim. Kışın soğuk zamanlarında -30 ve üstlerini hissetmeniz mümkün olabiliyor. Çok kısa süreli ama genel olarak -10 civarı seyreden havalar mevcut, eğer rüzgarsızsa 🙂 Bahar aylarında da kaldırımlarda bol bol buz pateni yapıyor edasında dolaşmanız mümkün.

Eğer çocuğunuz varsa, gelirken yanınıza bol bol çocuğunuzun günlük kıyafetlerinden muhakkak alın. Mont ve botlarını buradaki spor marketlerden ya da çocuk mağazalarından almanızı tavsiye ederim. Gerçekten kullanışlı ve güzel şeyler bulmanız mümkün.

Bir kitap kurduysanız, kitaba dokunmaktan vazgeçemiyorsanız, kesinlikle kitap alın. Çengel bulmaca gibi,kelime merdiveni vs Türkçe olarak çözebileceğiniz bulmacaları da almayı ihmal etmeyiniz.

“Türk kahvesinden vazgeçemem!” diyenlerdenseniz, gelirken yanınıza kesinlikle üç beş paket Türk Kahvesi alın. Marketlerde, arabica, adında kahveler bulsanız da sizi tatmin etmeme ihtimali yüksek. Bir de yanına lokum almayı da unutmayınız efendim 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.