Sadece Bir “Tık” ile Gezebileceğiniz 7 Müze

Ülkemizde her yıl, 18-24 Mayıs tarihleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1982 yılında başlayan girişimleriyle Müzeler Haftası olarak kutlanıyor. Dünya genelinde ise 18 Mayıs tarihi, UNESCO ve Uluslararası Müzeler Konseyi tarafından, Müzeler Günü olarak kutlanıyor. Dünya üzerinde gezip dolaşabileceğiniz yüzlerce harika müze var. Türkiye’deki müze sayısı bu yıl itibariyle 336. Fakat olağanüstü küresel salgın sebebiyle ertelenen programların içine müze gezileri de eklendi. 

Türkiye’de ve dünyada birçok ülke, sanat ve tarih severler için sanal müze turlarının önünü açtı. Bir “tık” ile İspanya’dasınız, bir “tık” ile New York’ta. Google Arts & Culture, 2000’den fazla müzeyi online platforma taşıyarak kimsenin bu harikalar diyarından uzak kalmasını istemedi. Hepsini gezebilmek imkansız ama bu deneyimi de yaşamadan olmaz dedik. Sizler için, sadece bir “tık”la gezerken sizi alıp başka dünyalara götürecek 7 sanal müze önerisi hazırladık. 

İşte Türkiye’de ve Dünya’da Sadece Bir “Tık” ile Harikalar Diyarına Adım Atabileceğiniz 7 Sanal Müze

Zeugma Müzesi – Gaziantep

Zeugma Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak biliniyor. Mozaik denince simge haline gelen, Çingene Kız mozaği, yani Zeugma’nın Mona Lisa’sını burada bulabilirsiniz. Zeugma Antik kentiyle ilgili yapılan çalışmaların son hali ve ilgili yayınların dışında, kat planı ve broşür bilgileri de verilen web sitesini, sadece bir “tık” ile 360 derecelik bakış açısıyla gezebilirsiniz.

Troya Müzesi – Çanakkale 

Tarihin asla unutamadığı, her yıkıldığında, yakıldığında tekrar tekrar inşa edilen, muhteşem kent Troya. 2019 yılının Ağustos sayısında Times dergisinin, “Dünyada Görülmesi Gereken 100 Yer” listesinde adından söz ettirir Troya. Edebiyata konu olan, Homeros’un İlyada’sıyla tarihe adını yazan bu antik kentten arda kalanlar ise Troya Müzesi’nde bizleri bekliyor, bir “tık” ile.

Göbeklitepe Müzesi – Şanlıurfa

Göbeklitepe için kullanılan tabir “insanlığın sıfır noktası”.  Şu ana kadar bulunan, dünyanın en eski ve en büyük tapınağının burada olduğu biliniyor. “T” şeklinde taş kütlelerinin üzerine işlenen boyutlu hayvan figürlerinden, “D” şeklinde insan betimlemelerine… Burada insanlığın tarımsal hayata geçiş evrelerine şahit olabilirsiniz. Sizleri insanlığın sıfır noktasına davet ediyoruz.UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye bir “tık” kadar yakınsınız.

Hermitaj Müzesi – Rusya 

Dünya’nın en eski ve en büyük 3 müzesinden biri. Herrmitaj Müzesi içerisinde 3 milyondan fazla eser bulundurmasıyla Guinness rekorlar kitabına girmiştir. Her bir eseri incelemek için, sadece 3 saniye bile ayırsanız, tüm eserleri incelemenin üç aydan fazla süreceği iddia ediliyor. Bu sanat ve kültür müzesinin kurulmasında emeği büyük olan Çariçe Katerina’yı anmadan geçmeyelim. Bu harika eserlerin bir kısmına bile tanık olmanız için, bir “tık” yeterli.

Uffizi Galerisi – İtalya 

300.000 dijital eseriyle, Rönesans’ın hazine sandığı, Medici ailesinin sanat koleksiyonunu bulabileceğiniz Floransa’da bulunan Uffizi Galerisi, dünyanın en eski müzelerinden biridir. Da Vinci, Botticelli, Titian ve Canaletto gibi  pek çok ustanın sanata damgasını vurmuş eserleriyle adeta bir tapınak. Tüm bunlara şahit olmak için bir “tık” yeterli.

Rijks Müzesi – Hollanda

Dünya’nın en önde gelen müzelerinden biri daha, Amsterdam’da bulunan Rijks Müzesi. 19. yüzyılın ihtişamını modern çizgilerle birleştiren Rijks, sanat ve tarih severler için (1 milyon eserden sadece) 8000 eserlik bir koleksiyonuyla sizleri karşılıyor. Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini barındırmasının yanı sıra; Vermeer, Rembrandt ve diğer Hollandalı ustaların her fırça darbesine tüm eserlerde hayran kalacağınız bu koleksiyon için bir “tık” yeterli.

Dali Müzesi – İspanya

Yıllar geçse de kendinden söz ettirmeyi başaracak olan, ölümsüz sanatçılardan biri Salvador Dali. Yaşarken Picasso ve Freud’un etkisinde kalıp sanatına bu kuramları yansıtan Dali, eserlerinde yumurta, kaşık, ekmek figürlerini sıkça kullanmıştır. 4.000 sanat eseriyle sanatçının gerçeküstü sanatta sınır tanımayan üslubuna tanıklık etmek ve Figueres’te bulunan en güzel sürrealist eserini görmek için bir “tık” yeterli.

Bonus:

Picasso Müzesi – Barselona

Barselona’da günümüze dek gelen en iyi ortaçağ mimarilerinden biri, Picasso Müzesi. Picasso eserlerine bakarken kendinizi kaptıranlardansanız, bu dönemde #evdekal ıp şahane bir ortamda kendinizi bulabilirsiniz. Picasso’nun kendi eserlerinin yanında, yine kendine ait sanat koleksiyonunda sergilendiği bu yeri gezmek için bir “tık” yeterli. 

Görsel Kaynaklar:Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3, Kaynak 4, Kaynak 5, Kaynak 6, Kaynak 7, Kaynak 8, Kaynak 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.