Sağlıklı Bir Cilt İçin Basit Öneriler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Basit Öneriler

Cildimiz sıcak, soğuk, kullandığımız ürünlerin yan etkileri gibi birçok durumla mücadele eder. Ama rutin haline getireceğimiz bazı alışkanlıklarla sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamız mümkün. Peki sağlıklı bir cilt için basit öneriler neler? 

Cilt Tipinize Uygun Ürünler Kullanın 

Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu bulun; kuru bir cildiniz varsa düzenli olarak nemlendirici kullanmanız, yağlı bir cilt tipiniz varsa gözeneklerin tıkanmaması için cildinizi yağdan arındıran ürünler tercih etmeniz. Karma bir cilt tipiniz var ise hangi bölgelerde yağlanma hangi bölgelerde kuruma olduğunu bularak birbirini etkilemeyecek iki farklı ürünü birbirinden bağımsız olarak kullanmanızda fayda var. 

Güneş Kremi Kullanın

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz kış güneş kremi kullanmak çok önemli. Çok fazla maruz kalındığında zararlı UV ışınları cildimizin nemini kaybederek sertleşmesine ve kırışmasına yol açabilir. Tabii güneş kremi deyip geçmemek lazım, güneş kremini cilt tipine göre seçmek ve içerdiği maddeleri detaylı incelemekte fayda var. 

Zararlı Alışkanlıklardan Vazgeçin / Düzenli Beslenin 

Tütün mamülleri ve çok fazla alkol ürünleri tüketmek cildimize zarar verir. Öte yandan sağlıklı ve düzenli beslenmek hem bedenimiz hem de cildimiz için çok önemlidir. Vitamin, omega, yağ asitlerini içeren bir beslenme düzeni cildiniz içinde faydalıdır. Beslenmemizden eksik etmememiz gereken ürünler ise; yumurta, balık, ceviz, avakado, sebzeler vs. Ve tabii fazla şeker alımından kaçınmak da önemli. 

Düzenli Uyuyun 

Herkesin farklı bir yapısı vardır. Kimi sabah uykusundan kimi ise akşam uykusundan verim alır. Ama en azından günde 7 saat uyumak mümkünse 22:00 – 02:00 saatleri arasındaki verimli uykuyu yakalamak faydalı olacaktır. Uykunun cilt üzerinde göz ardı edilemez bir onarıcı etkisi vardır. 

Sağlıklı Bir Cilt İçin Vücudumuzun İhtiyacı Kadar Su İçin

Her yetişkinin su ihtiyacı boy kilo endeksine hatta beslenme düzenine göre değişse bile günde en az iki litre su içmelidir. Vücudumuzun yüzde altmışı sudan oluşmaktadır ve su kaybını engellemek cildimiz için extra önemlidir. 

Hareketli Olun

Spor yapmak kan akışını hızlandırarak bizi zinde tutar. Yağ yakımı gerçekleştirerek sıkılaşmamızı sağlar ve kolajen üretimini arttırarak yaşlanmayı yavaşlatır. 

Makyaj Malzemelerinizi Dikkatli Seçin 

Bazen markalara güvenerek içeriklerini incelemeden aldığımız ürünler cildimize büyük zararlar verebilir. Sağlıklı bir cilt için gün içinde uzun süre cildimizle temas eden malzemeleri seçerken ve kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Özellikle terleme yoluyla cildimize iyice nüfus eden malzemeler sivilce ve akne oluşumunu arttırır.  

Sağlıklı Bir Cilt İçin Her gün Makyajınızı Çıkarın 

Cildimizin hava alması gözeneklerin tıkanmaması için çok önemli. Hergün makyajımızı temizlememiz ve doğru şekilde temizlememiz gereklidir. Mümkünse eve geldiğinizde geceye bırakmadan makyajınızı önce yağlı makyaj temizleyici ile temizlemek. Sonra yüz yıkama jelleri ve bol su ile yıkamak son olarak cilt tipimize uygun bir nemlendirici sürmek en doğru makyaj çıkarma ritüelidir. 

Son Kullanma Tarihi 

Makyaj malzemeleri, kremler, maskeler…aldığımız her ürünün bir son kullanma tarihi vardır. Bir çoğunda yıllarca bozulma göremezsiniz. Ama aynı ürünü yıllarca kullanmaya devam etmek cildimize zarar verir. Eğer son kullanma tarihi olarak göremiyorsanız açıldıktan sonra kullanım süresi şeklinde belirtilmiştir. Örneğin 6M olarak belirtilen bir ürün kapak açıldıktan sonra 6 ay içinde tüketilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. 

Mevsime Göre Kullandığınız Ürünleri Düzenleyin 

Yazında daha hafif su bazı ürünler kullanmak, kışın kullandığımız nemlendirici daha yoğun bir versiyonu ile değiştirmek ya da yazın uyguladığımızdan daha fazla kullanmak doğru olacaktır. 

Yüz Havlunuzu Ayırın 

Ortak kullanımda olan el havlusu yerine yüzünüze farklı bir havlu kullanmak ya da en azından tek kullanımlık kağıt havlu ile yüzümüzü silmek ıslaklıkla havlularda oluşan bakterilerden yüzümüzü korumamızı sağlar. 

Sağlıklı Bir Cilt İçin Doğal Ürünlerden Faydalanın

Bal sürerek dudaklarınızın daha yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlarsınız. Çay ve bitki çayı türevlerini göz / göz çevresi bakımında kullanabilirsiniz. Kahve telvesi ile peeling yapabilirsiniz. Gül suyu doğal bir toniktir cildinizi temizleyebilirsiniz. Aloe vera bitkisi ile yüz maskesi yapabilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Bizi takip etmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.