Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?

“Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?” gibi cümleyi kurabilecek bir insanla daha önce karşılaştınız mı?

Ben bu cümlenin sadece Türk filmlerinden minnak bir replik olduğunu düşünenlerdendim. Fazlaca Pollyannacılık, fazlaca pembe gözlük kullanımı ve fazlaca optimistlikti galiba benim bu gerçekle yüzleşmemi geciktiren bu yaşıma kadar.

İşte benim zamanımdan çalan şahsiyetsiz ile konuşmamdan kısacık bir parça.

Bu kişiliksizleri haddini bildire bildire yok edebiliriz. İnanıyorum… Ama terbiyenin evde başladığını da hatırlatmadan edemeyeceğim.

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?

Ben çok gereksiz bir yerde, kendi hakkımı savunurken afedersiniz ama kendini dünyanın biricik kurtarıcısı gibi gören, her şeyin kendi çevresinde döndüğünü düşünen, en önemlisi de parasıyla saygı görmeye alışmış bir şahsiyetsiz, bana bu cümleyi kurma cesaretini gösterdi: “Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?”

Şahsiyetsiz kişilik bu cümleyi bana kurduğunda, algılama seviyem bir anda kendini şaşırdı. Kendimi, televizyonda 1900’lü yılların sonunda meşhur olan Yeşilçam filmlerindeki replikleri karşılıklı okuyan oyunculardan biri sandım. Gerçek olamaz, dedim içimden. Algılayamadım. 

Ve tekrar sordum: “Efendim?”

Ve şahsiyetsiz kişilik tekrarladı : “Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?”

Ve ben de otomatik olarak kocaman bir kahkaha attım:)

Sordum şahsiyetsiz kişiliğe tekrardan : “Pekii ya sen Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun?”

Aaaa bu sefer şahsiyetsiz kişilik şaşırdı, bir korktu, hemen kibarlaştı: “Kimsiniz?” 

Cevabım çok basitti : “İnsanım.”

“ Siz gibi, o gibi, şu gibi , bu gibi…Sadece insan. Bilmem kimin bilmem neyi değil, bilmem nerenin sahibi olarak değil, bilmem ne kadarlık yatırım yapan bir şirketin müdürü değil, Sadece ve sadece iyi ve kötü olarak ayrılabilen, sadece bu şekilde kategorize edilmesi gereken basit bir insanım…”

Şahsiyetsiz kahkaha attı bu sefer. “Sen ne iş yapıyorsun? “ dedi sadece İNSAN görünce karşısında.
Cevap verdim: “ Memurum.”
“Aldığın 4.500 lirayla sen bana nasıl ahkam kesersin, benim sekreterim bile 5.500 lira maaş alıyor, ben 2.000 kişiye iş veriyorum. Sen benim kim olduğumu bilmiyorsun…” dedi şahsiyetsiz.

“ Bence siz kendinizi bilmiyorsunuz…”

İşte bu kadar.

Hayatımızdaki en değerli şey zamanımız. Bu tip şahsiyetsiz kişilikler için de en çok harcamak zorunda kaldığımız en değerlimiz. 

Ben “Sen Benim Kim Olduğumu Biliyormusun?” şahsiyetsiziyle karşılaştım, umarım siz karşılaşmazsınız. Çünkü bu tipler, ne laf anlıyor ne de laf dinliyor, ne de kendinden başka birşeyi umursuyor. 

Çünkü şahsiyetsizlik böyle birşey.

Photo by mostafa meraji on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.