Shakespeare Kimdir? Shakespeare Eserleri

Shakespeare Kimdir? Shakespeare Eserleri

Çok başarılı olduğum günler de oldu, dibe vurduğum da. Sevgi dolu değilim, nefret dolu da. Barışçıyım biraz da savaşçı. Biraz güçlüyüm, biraz zayıf. Biraz iyiyim, biraz kötü. İyi? Kötü? İnsanım.

Shakespeare

William Shakespeare’den alıntılar, onun oyunlarındaki kahramanlardan benzetmeleri her yerde sık sık duymamıza rağmen bu değerli yazarı tanıma şansınız oldu mu, bilmiyorum. Shakespeare kimdir? Romeo ve Juliet mi? O da ne? 

Ben,  her bir eserine ayrı ayrı aşık olan biri olarak Shakespeare’in insana olan bakışını, insanın içindeki “ beni”  her yönüyle yüzyıllar sonra bile bu kadar net aktarabilmesine hayranım. 

Biraz daha detaylı Shakespeare’i tanıyalım.

Shakespeare Kimdir?

Hakkında birçok spekülasyon olan, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyun yazarıdır Shakespeare. Spekülasyon diye iddia ediyorum çünkü “Shakespeare “ isminin bir takma isim olduğundan, yazılarının şiirlerinin başkasına ait olduğuna kadar birçok iddia söz konusu. Maalesef bir zaman makinesi bulunana kadar bu konuyu netleştirmemiz mümkün değil. Çünkü o, 23 Nisan 1564’te Avon Nehri kıyısında doğan, sonraları “Avon Ozanı” olarak tanınmaya başlayan,  yüzyıllar önce yaşamış biri. 

Babası varlıklı bir tüccar (John Shakespeare), annesi ise toprak sahibi bir ailenin kızıdır( Mary Arden). Sekiz çocuktan, üçüncü olan Shakespeare, küçüklüğünden itibaren duygusal zekası ve muhteşem özellikleri ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. 

Stratford’ta okuduğu yılarda aldığı Latince eğitimle birlikte ünlü eserleri okumaya başlamıştır. 
1582’de ise komşu kızları Anne Hathaway ile dünya evine giren büyük ustanın bu evliliğinden üç çocuğu olmuştur. 
1616 yılında 23 Nisan günü geçirdiği ateli hastalıktan dolayı hayata gözlerini yummuştur.

Shakespeare Kimdir? Sanat Dünyasına Shakespeare Adımı

Londra’da 1500’lü yılların sonunda tiyatro salonlarında oynanan oyunlarda büyük yasaklar olmasına rağmen, Shakespeare sorgulamayı seven, yergiye inceden yer veren oyunlarıyla bu dünyada adını duyurmaya başlamıştı. 

1954 yılında, Lord Chamberlain’s Men isimli yazdığı ilk eserini, tiyatro grubu ile sahnede sergilemiştir.

Ülkede olan bitenlere kayıtsız kalmayan ve oyunlarında her zaman direniş ve özgürlük destekçi olan Shakespeare’in günümüze ulaşmış 17 komedi, 7 tarihsel konuları irdelediği oyun, 11 trajedi ve 150’den fazla sonesi vardır.

Shakespeare Kimdir ve Tiyatroya Kattığı Yenillikler

İngilliz Dili ve Edebiyatı veya İngilizce ile ilgili bölüm okuyan öğrencilerden duymuş olabilirsiniz, büyük üstadı incelediklerini. Bunun sebebi, Shakespeare’in İngiliz Diline 3,000’den fazla kazandırdığı kelime sayısıdır ve bu kelimeleri kendisi türetmiştir. Eserlerinde kullandığı dilin şiirsel bütünlüğü ve anlatımının büyüleyiciliği ile de gelecek yüzyıllardaki sanatçıların ilham kaynağı olmuştur. Aynı zamanda, İngilizce’nin köklerinin bugüne kadar gelmesine büyük destektir yazarımız.
İnsanın içini, kendi “ben “ kavramını sahneye taşıması ve insanın iç dünyasının keşfini sağlamasıyla, bilinçaltını irdelemesi ile bilinen eserleriyle, Freud’tan önce psikanalizi bulduğu düşünülmektedir.

O dönemde tiyatro eserlerinin baskıcı tutum karşısında sınırlılığından bahsetmiştim. Kadınların sahneye çıkması yasaktı, erkekler hem kadın hem erkek rollerini üstleniyorlardı. Üstat, tiyatroya antik Yunan esintilerini taşımıştır. Sahne dekoru ve kıyafetlerde yenilikler yapmıştır.
Kraliçe 1. Elizabeth’in Altın Çağ olarak adlandıracağımız dönemin tiyatroyu da etkilemesi, Shakespeare’in bu dönemde parlamasına destek olmuştur. Kötü örneklere tiyatrolarda yer verilmediği o dönemde yazarımız bu kuralı bozarak insanın hem iyi hem de kötü yönlerini eserlerine yansıtarak, kendi dönemi ve sonrasında yankı uyandırmayı başarmıştır.Shakespeare ve En çok Bilinen Eserleri

 • Romeo ve Juliet 
 • Hamlet
 • Othello
 • Macbeth
 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
 • Kral Lear
 • 3.Richard
 • Kral John
 • Venedik Taciri
 • Yanlışlıklar Komedyası
 • Atinalı Timon
 • Bir Kış Masalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.